Najizolovanejšia krajina sveta opäť víta turistov. Za „pár stoviek“ ponúka prehliadku uzavretých miest

  • Jedna z najuzavretejších krajín sveta opäť víta zahraničných turistov
  • Cestovatelia môžu preskúmať najslobodnejšie mesto v krajine
Severná Kórea
TASR/AP, Cha Song Ho
  • Jedna z najuzavretejších krajín sveta opäť víta zahraničných turistov
  • Cestovatelia môžu preskúmať najslobodnejšie mesto v krajine

Severná Kórea opäť umožňuje zahraničným turistom preskúmať jej menej známe regióny. Ako uvádza Yahoo News, cestovatelia dostanú jedinečnú možnosť navštíviť odľahlú oblasť, ktorá bola uzavretá pre verejnosť od januára 2020. Šesťdňový zájazd organizuje renomovaná pekinská spoločnosť Koryo Tours.

Itinerár vedie do mesta Rason, ktoré ponúka úplne iný pohľad na Severnú Kóreu a kontrastuje so zvyškom krajiny. Návštevníci sa môžu zoznámiť s lokálnym obchodom a sledovať život v tejto unikátnej zóne. Hlavné mesto Pchjongjang však naďalej zostáva mimo dosahu turistov.

Súkromné vlastníctvo a bankové účty

Špeciálna ekonomická zóna Rason sa nachádza na severovýchode Severnej Kórey, v tesnej blízkosti čínskych a ruských hraníc. Rason je jediným miestom v krajine, kde sa v praxi uplatňuje koncept súkromného vlastníctva, aj keď v obmedzenej forme.

Obyvatelia môžu kupovať a predávať nehnuteľnosti, čo je v iných častiach Severnej Kórey nepredstaviteľné. Tento model vznikol vďaka právnej medzere, ktorá umožňuje nadobúdať nehnuteľnosti na investičné účely. Podobne tu funguje aj súkromné bankovníctvo. Miestni obyvatelia si môžu založiť vlastné bankové účty. V krajine s prísnou kontrolou finančných transakcií ide o zriedkavé privilégium.

Rason slúži ako centrum technologických experimentov v Severnej Kórei. Prvá mobilná sieť v krajine bola spustená práve tu, rovnako ako prvé testy elektronických platobných kariet. Napriek tomu zostáva používanie týchto technológií obmedzené a pod prísnym dohľadom úradov.

Ekonomická aktivita v Rasone je poháňaná čínskymi a ruskými investíciami. V prístavoch, ktoré zostávajú bez ľadu po celý rok, čo je v tejto zemepisnej šírke vzácnosťou, operujú čínske a ruské spoločnosti na základe dlhodobých prenájmov. V meste sa nachádza dokonca kasíno, ktoré navštevujú prevažne čínski podnikatelia, a rozsiahly trh, kde severokórejskí obchodníci predávajú svoje výrobky.

Do Rasonu sa v priebehu rokov dostalo len zopár turistov. V roku 2011 však severokórejské úrady otvorili brány malej skupine novinárov a podnikateľov. Edward Wong v The New York Times opísal ich skúsenosť a vyčerpávajúcu trojhodinovú trasu z čínskych hraníc, ktorá viedla cez prašné a rozbité cesty.

Program prehliadky

Cestovatelia, ktorí túžia spoznať menej dostupné oblasti Severnej Kórey, môžu za približne 720 dolárov využiť možnosť šesťdňovej prehliadky. Ako uvádza NBC News, štyri noci strávia v meste Rason a zvyšné dve noci v čínskom meste Yanji.

Prvý turnus začne 12. februára a skončí 18. februára. Program zahŕňa aj oslavy Dňa žiariacej hviezdy, jedného z najvýznamnejších sviatkov v Severnej Kórei. Tento deň pripomína narodenie zosnulého vodcu Kim Čong-ila, otca súčasného lídra Kim Čong-una. Oslavy zahŕňajú veľkolepé kultúrne podujatia, pričom domáci vzdávajú hold režimu pri monumentoch venovaných dynastii Kimovcov.

Prehliadka láka turistov na objavovanie „miest, ktoré nemožno v Rasone vynechať“. Súčasťou itinerára sú návštevy podnikov, ktoré odrážajú špecifiká miestnej ekonomiky. Koryo Tours uvádza, že turisti sa pozrú na farmu morských uhoriek, navštívia pivovar Ryongysong či sanatórium na liečbu chronickej gastritídy. 

Incidenty v Severnej Kórei

Britské ministerstvo zahraničných vecí dôrazne varuje pred cestovaním do Severnej Kórey. V krajine sa uplatňujú extrémne represívne praktiky, pričom akýkoľvek prejav neúcty alebo odklon od predpísaných pravidiel môže mať fatálne následky.

História pozná viacero prípadov, keď sa zahraniční návštevníci ocitli v rukách severokórejských úradov. Medzi najznámejšie patrí prípad Otta Warmbiera, amerického študenta, ktorého v roku 2016 odsúdili na 15 rokov nútených prác za údajné odcudzenie propagandistického plagátu z hotela.

O rok neskôr sa vrátil do Spojených štátov s vážnym neurologickým poškodením a krátko po návrate zomrel. Situácia v oblasti ľudských práv v Severnej Kórei dlhodobo vyvoláva medzinárodné pobúrenie.

Human Rights Watch a Amnesty International opakovane poukazujú na existenciu pracovných táborov, v ktorých sú väznení ľudia obvinení z politických zločinov. Odhady hovoria o 80 000 až 200 000 väzňoch vystavených nútenej práci, fyzickému týraniu a v niektorých prípadoch aj popravám.

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroje: Yahoo News, NBC News

Najnovšie videá

Trendové videá