Najlepší športovci, ktorí sa stali úspešnými podnikateľmi

  • V dnešnom do športu zbláznenom svete sa športovci ako LeBron James alebo Tony Hawk stávajú známe mená nie len vďaka športovým úspechom, ale i kvôli ich podnikateľským aktivitám.
hawk3-e1398440216479
  • V dnešnom do športu zbláznenom svete sa športovci ako LeBron James alebo Tony Hawk stávajú známe mená nie len vďaka športovým úspechom, ale i kvôli ich podnikateľským aktivitám.

Dokonca sa stáva, že vďaka obchodovaniu si zarobia väčšie množstvo peňazí ako počas svojej športovej kariéry. Spoločne sa teda pozrieme na 10 žiarivých príkladov toho, že ak sa chce, tak vieme byť úspešní aj vo viacerých smeroch.

foto: huffingtonpost.com

 

1. Oscar De La Hoya prezývaný i “zlatý chlapec“

Získal 5- krát titul v boxe v kategórii rôznych váhových tried, ďalej za svoju kariéru získal celkom 10 majstrovských pásov a v roku 1992 i zlatú olympijskú medailu. Za 18 ročnú boxerskú kariéru zarobil 612 miliónov $ a v roku 2000 bol jeho album “Oscar“ nominovaný na cenu Grammy.  Oscarova správcovská spoločnosť Golden Boy Promotions sa skladá z viac ako 40 bojovníkov a mnoho podnikov, ktoré zarábajú viac ako 100 miliónov $ ročne. De La Hoya osobne vlastní viac ako 50% spoločnosti.

2. Michael Jordan – pravdepodobne najlepší hráč basketbalu

Začal ako hráč za Chicago Bull a neskôr pre Washington Wizard so ziskom v plate vo výške viac ako 90 miliónov $. V súčasnej dobe je majiteľom Charlotte Bobcats, ktorý odkúpil za cca 175 miliónov $ a samozrejme je tvárou Air Jordan tenisiek Nike. Ďalšie nesmieme zabudnúť spomenúť firmy ako  Gatorade, Wheaties, McDonald Coca-Cola, Chevrolet, RAYOVAC a Hanes. Odhadovaná hodnota jeho majetku bola viac ako $ 500 miliónov pred rozvodom v roku 2006.

3. Venus Williams

V súčasnej dobe zaradila na 3. miesto na svete v dvojhre a na 2. mieste vo štvorhre. Táto špičková tenistka znovu obnovila ženský tenis a zarobila 15,5 milióna $ z hrania v tomto roku, podľa časopisu Forbes. Williams je v súčasnej dobe CEO jej firmy interiérového dizajnu „V Starr Interiors“. Tiež začala svoju vlastnú módnu líniu v roku 2007. So sestrou Serenou sú majiteľkami Miami Dolphins. V roku 2001 podpísala päťročnú zmluvu s Reebok International za  40 miliónov $. Jej nová kniha „Come To Win“ bola piata na zozname New York Times bestsellerov.

wenus

foto: wikimedia.org

4. Tony Hawk

Sponzorovaný od 14. roka ako profesionál v skateboardingu bol odvtedy počas celých 17 rokov víťazom v 73 súťažiach zo 100, ako prvý vôbec získal „900“ v X games. Hawk je vlastníkom Birdhouse, jednej z najväčších skateboardingových spoločností na svete, založil si svoju vlastnú módnu značku „Hawk Clothing“. V spojení s Activision vytvoril Tony Hawk v roku 1999 videohru, ktorá sa rýchlo stala bestsellerom. Len v roku 2008 zarobil Hawk 12 miliónov $.

5. John Elway

Hoci bol povolaný do Baltimore Colts, John Elway hral pre Denver Broncos. Jeho počiatočná zmluva s Broncos bol za šesť rokov, 12.700.000 $ kontraktu. Drive.“ Pomohol viesť Broncos k piatim Super Bowl víťazstvám. Od odchodu do dôchodku, vlastnil niekoľko podnikov a píše blog NFL. Založil tiež Elway Foundation, neziskovú organizáciu pre prevenciu zneužívania detí. Vďaka predaju piatich autosalónov zarobil v roku 1997 82,5 milióna $ .

foto: Alux.com

6. LeBron James

Odvedený priamo z vysokej školy do Cleveland Cavaliers vraj ukázal talent na rovnakej úrovni ako Michael Jordan. Zarábal 19.000.000 $ prvé 4 roky s Cavaliers. James podpísal 90.000.000 $ kontrakt so spoločnosťou Nike na sedem rokov,. Nike vydal jeho prvé topánky Air zoom generácie, ktoré predalo sa 72.000 párov na $ 110 v prvom mesiaci.

7. George Foreman

Tento prieborník v ťažkej váhe vzal boxerský svet útokom so svojím pozoruhodným štýlom boja proti Muhammadu Alimu. V podnikaní uspel, ale množstvom viac než 100 miliónov George Foreman grilov, ktoré boli predávané po celom svete. Foreman predal marketingové práva k jeho grilom v roku 1999 na 137 miliónov $, viac ako by zarobil vo svojej kariére ako boxer. Tiež vlastní  vlastnú marketingovú agentúru, známu ako LRMR, ktorá zabezpečil zmluvy s Nike, Sprite, Glacéau a Bubblicious.

8. Dave Bing – jeden z 50 najväčších hráčov NBA

S Detroit Pistons vybojoval počas viac ako deväť sezón rokovaniami o jeho kontrakt od  15.000 $ až  450.000$. V roku 1980, Bing začal s Big Steel v Detroite. Počas desaťročí sa jeho oceliareň  vytiahla na 61.000.000 $ ročného obratu, čo znamenalo, že Big Steel bola 10. najväčšia firma vlastnená Afriko – Američanom. Ako predseda Bing Group, ktorá je v súčasnosti dodávateľom pre automobilový priemysel, má obrat cez 200 miliónov $.

foto: huffingtonpost.com

9. Roger Stauback

Bol quarterback pre Dallas Cowboys od roku 1969 do roku 1979. V roku 1997, Staubach založil realitnú spoločnosť Staubach Company. Pôsobil ako generálny riaditeľ od roku 1982. Firma mala 60 pobočiek v USA, Kanade a Mexiku, kým ju nedávno kúpila spoločnosť Jones Lang LaSalle za 613 miliónov $.

10. Vinnie Johnson – jeden z najväčších, „šiestym mužom“ v histórii basketbalu

Vinnie Johnson pomáhal viesť Detroit Pistons k početným NBA víťazstvám. Je obzvlášť známy pre potopenie víťazného výstrelu v roku 1990 NBA vo finále proti Portlandu s 00.7 sekundami ponechanými v hre. Po odchode do dôchodku, Johnson založil Piston Automotive. Spoločnosť má teraz viac ako 200 zamestnancov a tržby vo výške viac ako 85 miliónov $.

Vinnie_Johnson_wxhwyn

foto: images.complex.com

Zdroj: therichest.com, cnbc.com, wikipedia.org, zdroj titulnej fotografie: forbes.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech