Najlepšie svetové zjazdovky ostávajú pre Slovákov otvorené. Táto krajina svoje lyžiarske strediská nezavrie

  • Dobrá správa pre všetkých milovníkov lyžovania
  • Ak si chceš poriadne zalyžovať, na Slovensku sa ti to možno nepodarí, no vo Švajčiarsku tu tá možnosť je
zermatt švajčiarsko
FOTO TASR/AP
  • Dobrá správa pre všetkých milovníkov lyžovania
  • Ak si chceš poriadne zalyžovať, na Slovensku sa ti to možno nepodarí, no vo Švajčiarsku tu tá možnosť je

Švajčiarsko nechá lyžiarske strediská cez Vianoce otvorené. Informuje o tom správa TASR. Švajčiarska vláda totiž v piatok rozhodla, že počas vianočných sviatkov budú lyžiarske strediská v krajine otvorené. Vo vlakoch a lanovkách však budú platiť kapacitné obmedzenia, informovala agentúra AFP.

Hoci na samotných svahoch nebude počet ľudí limitovaný, všetky uzavreté dopravné prostriedky, ako sú vlaky a kabíny lanoviek, budú môcť byť od 9. decembra obsadené len z dvoch tretín svojej kapacity, pričom cestujúci musia dodržiavať rozstupy. V radoch na vlek či sedačkovú lanovku sú povinné rúška a rozstupy.

Reštaurácie v lyžiarskych centrách môžu zostať otvorené, avšak hostia môžu dnu vojsť len vtedy, ak je k dispozícii voľný stôl. Konzumácia jedál je povolená len v sede a za stolom môžu byť maximálne štyri osoby, výnimku majú rodičia s deťmi.

Švajčiarska vláda ďalej oznámila, že sa zníži aj počet zákazníkov vo väčších obchodoch a občanom odporučila, aby počas Vianoc pracovali v čo najväčšej možnej miere z domu.

zdroj: SY 26 Zermatt - Na snímke zasnežené švajčiarske horské stredisko Zermatt 10. januára 2018. Sneh, ktorého za 24 hodín napadlo viac ako 100 centimetrov, uväznil v Zermatte asi 13.000 dovolenkárov, ďalších 2000 je zablokovaných v údolí Saas. V oblasti je vyhlásené lavínové nebezpečenstvo. Všetky lyžiarske trate v Zermatte sú ale uzavreté. Cesty i železnica v oblasti sú stále neprejazdné. Turisti majú možnosť využiť na prepravu z hôr "letecký most" zabezpečovaný prenajatými vrtuľníkmi. FOTO TASR/AP View over the village with an avalanche on the right overrunning a tunnel of the train track in Zermatt, Switzerland, Wednesday, Jan. 10, 2018. Due to heavy snowfall and rain showers, Zermatt can only be reached by air. Swiss authorities have closed roads and train service into the town of Zermatt amid a heightened risk of avalanches, stranding some 13,000 tourists in the town. (Dominic Steinmann/Keystone via AP)

Vláda tiež nepovolila spievanie vo vnútorných ani vonkajších priestoroch, výnimku majú rodiny, školy a profesionálne zbory a speváci. Na Silvestra sa výnimočne predĺži otváracia doba reštaurácií z 23.00 h na 01.00 h, aby sa znížilo riziko spontánnych súkromných stretnutí.

V októbri, keď sa vo Švajčiarsku začala druhá vlna pandémie, zaviedla vláda prísnejšie opatrenia. Počet novonakazených koncom októbra kulminoval a denné prírastky nakazených sa začali postupne znižovať, pripomína AFP. „Epidemiologická situácia vo Švajčiarsku je však naďalej mimoriadne vážna,“ varuje vláda.

Od vypuknutia pandémie vo Švajčiarsku malo pozitívne výsledky testov 343.101 ľudí a 4832 osôb nákaze podľahlo. Od 14. decembra zavedie Švajčiarsko povinnú desaťdňovú karanténu pre cestujúcich prichádzajúcich zo Spojených štátov, Poľska, Portugalska, Srbska a niektorých regiónov Talianska a Rakúska.

Viaceré európske krajiny vrátane Nemecka, Francúzska a Talianska sú proti otvoreniu lyžiarskych stredísk počas Vianoc, keďže sa obávajú, že by tam mohlo dôjsť k šíreniu nákazy. Vyzvali preto na odloženia začiatku zimnej sezóny v celej EÚ až do začiatku januára.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech