Najmagickejší a najpopulárnejší festival súčasného umenia minulý víkend slávil svoje desiate narodeniny

  • Biela noc potvrdila svoju povesť výnimočnej udalosti, ktorú netreba zmeškať
  • Festival v Košiciach aj napriek hustému dažďu, mrazom a studenému vetru navštívilo 60 000 ľudí
  • Čo si Košičania tento rok chvália najviac?
BNKE
archív: Martina Mlčúchová
  • Biela noc potvrdila svoju povesť výnimočnej udalosti, ktorú netreba zmeškať
  • Festival v Košiciach aj napriek hustému dažďu, mrazom a studenému vetru navštívilo 60 000 ľudí
  • Čo si Košičania tento rok chvália najviac?

Košice si ho uctili hneď niekoľkými spôsobmi:

Prvýkrát predĺžil trvanie z jedinej kúzelnej noci na plnohodnotné 3 dni programu, ktorý začínal už v piatok o 12.00 hod. a trval do nedeľnej polnoci. Prechádzky mestom tak získali komornejšiu atmosféru, a to aj napriek stabilnej návštevnosti.

zdroj: Koncert Mariána Čekovkského pri objekte Viktora Freša, Historical Delay Without Context, zdroj _ Martina Mlčúchová

 

Festival priniesol niekoľko svetových premiér, a to nielen zo slovenskej scény: svojich 20 rokov na scéne uvedením diela The BIG MASS symbolicky oslávili aj svetoznámi Plastique Fantastique z Nemecka.

zdroj: Plastique Fantastique, The Big Mass_powered by Kaufland, zdroj: Tomáš Kuša

 

Tešil sa niekoľkým naj! Biela noc tento rok priniesla do Košíc najvyšší počet zahraničných umelcov, iniciovala vznik najväčšieho počtu diel slovenských tvorcov a uviedla najrozsiahlejšie digitálne dielo v svojej histórii – dychberúci Axiom Austrálčana Kita Webstera.

zdroj: Kit Webster, Axiom, zdroj:Martina Mlčúchová, powered by IQOS

Ďalšie naj je negatívne – festival musel ustáť vôbec najhoršie počasie za celých 10 rokov. Hustý dážď v sobotu, ostrý vietor a mráz v nedeľu. Košičania sa však nenechali odradiť, vyzbrojení dáždnikmi, gumákmi a pršiplášťami sa s úsmevom prechádzali mestom a vytvorili atmosféru, na akú sa nezabúda!

zdroj: Matje! Oživlo VI, zdroj:Martina Mlčúchová

 Košice ožili v komiksovej estetike britského dua Filthy Luker a Pedro Estrellas! Kunsthalle vďaka nim obsadili chápadlá gigantickej chobotnice, z nesmiernych výšin na strechu Štátneho divadla dopadla vesmírna raketa a na Hlavnom námestí narástli dve zvedavé oči dokonca aj stromu!

zdroj: Filthy Luker & Pedro Estrellas, Eyes, zdroj Martina Mlčúchová

zdroj: Filthy Luker & Pedro Estrellas, Art Attack, zdroj:Martina Mlčúchová

zdroj: Filthy Luker & Pedro Estrellas, Art Attack, zdroj:Martina Mlčúchová

Napriek množstvu zahraničných umelcov, ani tí slovenskí nezostali v úzadí! Na fasáde OD Urban Košičanov rozosmievalo grimasami aj hláškami animované slnko z dielne animátora Mateja Mazáka (Matje!). Do programu sa zapojil aj Dóm sv. Alžbety, ktorý inšpiroval košický kolektív Nano Vjs k unikátnemu mappingu. Ten patril k najočakávanejším a najnavštevovanéjším bodom nočného programu! Publikum so zatajeným dychom však sledovalo aj tanečno-akrobatické performance Ariadny Vendelovej či projekciu Borisa Vitázka a naozaj mnohé ďalšie diela či performance.

zdroj: Nano VJ's, Modulation Of Awareness, zdroj:Martina Mlčúchová

 Už vám niekedy k narodeninám zahral samotný orchester Štátnej filharmónie Košice? Bielej noci sa to stalo na jej slávnostnom otvorení! Ako hovorí umelecká riaditeľka festivalu Zuzana Pacáková, aj pre organizačný tím bolo spustenie známej melódie Happy Birthday prekvapením, ktoré v nejednom prípade vyvolalo slzy dojatia. Orchester tvoril súčasť v programu ešte niekoľkokrát – ako unikátny živý hudobný sprievod ku kultovému filmu Luisa Buñueala a Salvadora Dalího Andalúzsky pes!

zdroj: Štátna Filharmónia Košice & Kino Úsmev, Andalúzsky pes, zdroj:Ctibor Kočiš

 Biela noc sa už piaty rok odohráva nielen na východe, ale aj v Bratislave, kde sa v posledný septembrový víkend tešila až 200 000 návštevníkom! Stále sú však udalosti, ktoré na festivale zažijete len v Košiciach. Projekt Karavan Ota Hudeca a Daniely Krajčovej, ktorý vznikal v spolupráci s rómskymi deťmi, sa v nedeľu presunul priamo na sídlisko Luník IX. Tam sa k nemu časom pridali aj miestni hudobníci, čím nečakane znásobili čaro záverečnej noci festivalu!

zdroj: Oto Hudec & Daniela Krajčová, Projekt karavan, zdroj:Martina Mlčúchová

Brazílčania VJ Suave sa do sŕdc Košičanov zapísali natoľko, že ich sobotný workshop Tagtool animácie sa pridal do programu aj v nedeľu. Nesmierne populárnymi boli aj ich hravé mobilné performance, ktoré sa konali raz v piatok a dvakrát v nedeľu. Nielenže vďaka nim košické ulice žiarili farebnými charaktermi s vtipom a nápadom, ale návštevníkom sa dostalo aj niekoľkých animácií na mieru. Tá záverečná hovorí za všetko: VIAC LÁSKY!

zdroj: VJ Suave,Suaveciclo performance _powered by VSE. zdroj:Martina Mlčúchová

Ktoré momenty z Bielej noci boli tento rok tými naj pre vás?

My sa už teraz tešíme na ďalší ročník!

Zdroj: TS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech