Najnovším trendom vo svete dizajnu sú 3D tlačiarne, ktoré zhmotnia jedinečnú tvorbu každého kreatívca

  • Veľký boom 3D tlačiarní naplno zasiahol aj Slovákov. Naši freelanceri a dizajnéri tak môžu zhmotniť svoje jedinečné nápady a dostať produkciu na úplne novú úroveň.
mos
C-Engineering
  • Veľký boom 3D tlačiarní naplno zasiahol aj Slovákov. Naši freelanceri a dizajnéri tak môžu zhmotniť svoje jedinečné nápady a dostať produkciu na úplne novú úroveň.

Si dizajnér, ktorý navrhuje od rána do večera, no nie a nie nájsť zariadenie, ktoré by dokázalo nasýtiť tvoj tvorivý apetít? 3D tlačiarne sú skvelým doplnkom pre moderného dizajnéra či kreatívca, ktorý by rád dodal svojej tvorbe nový rozmer. Môžeš ich prispôsobiť pre takmer akékoľvek účely, všetko je závislé iba na tvojej fantázii. Potenciál 3D tlačiarní je tak vskutku obrovský, no na začiatkoch sa vôbec nejednalo o lacný špás a keď navyše pracuješ na voľnej nohe, každý cent si radšej premyslíš, ako ho minieš.

Zdroj: C-Engineering

Obrat o 180 stupňov však nastal pár mesiacov dozadu, kedy ceny výraznejšie klesli. Túto situáciu využili najmä profesionálni dizajnéri vo svete, od ktorých by si sa mal inšpirovať aj ty. Pre nich je takéto zariadenie neoceniteľnou pomôckou pri vykonávaní profesie. Jednoducho dokážu vytvoriť dokonalé diela, ktorými môžu byť napríklad malé mechanické súčiastky či plastové figúrky, behom niekoľkých minút a ukázať ich klientovi. Cool, čo povieš?

Zdroj: C-Engineering

Využitie však neostalo obmedzené iba na pracoviskách menších či väčších firiem. Ide tu totiž o nezávislých dizajnérov, ktorých práca baví a denno-denne napĺňa, pričom im táto tlačiareň bez problémov sadne do dizajnovej koncepcie svojich prešpikovaných pracovných stolov. Progresívnu technológiu tlače si ale všimli aj školy. Tie dokážu takéto tlačiarne využiť skvelým spôsobom pri výučbe nádejných žiakov. Možnosti 3D tlačiarní sú tak zrejme obmedzované iba fantáziou tých, ktorí s nimi pracujú.

Zdroj: C-Engineering

Šikovní a zruční dizajnéri, študenti, ale aj architekti či marketingové firmy si už rozhodne nájdu spôsob, ako ju využiť naplno. Hlavu tlačiarne vieš rovnako meniť podľa materiálu, s ktorým pracuješ. Potrebuješ rýchlo zátku na fľašu k romantickej večery s priateľkou? Drevenú krabičku ako jedinečný Valentínsky darček? Žiadny problém! Už nemusíš utrácať ďalšie peniaze za zbytočné nástroje. Využiješ len to, čo momentálne potrebuješ. Perfektné!

Zdroj: C-Engineering

Jedinečnosť a multifunkčné využitie sú ale stále doménou vyspelejších modelov, akým je tiež 3D tlačiareň ZMorph. Všetky úkony a ovládanie dedikovaného špeciálneho ZMorph softvéru dokonca nevyžadujú, aby si niekoľko hodín strávil nad manuálom alebo na nudných školeniach. V dnešnej uponáhľanej dobe je čas tvojim najväčším nepriateľom, nestrácaj ho zbytočnosťami. Jediné, čo potrebuješ, sú cool nápady.

Zdroj: C-Engineering

Všetko si vieš zadať priamo na nekonvenčom dotykovom LCD displeji, kde sa nachádzajú dôležité informácie o režimoch či plánovanej výrobe. No a aby si svoj chystaný produkt videl počas celej výroby, máš k dispozícii kompletne priehľadnú konštrukciu, ktorá ale slúži aj ako ochranný prvok pri tlačení. Vzhľadom k rozmanitej ponuke materiálov, s ktorými dokáže tlačiareň pracovať, treba bezpečnosť voliť ako prioritu číslo jeden.

Na záver ti dám jednu radu, ktorá má cenu zlata (možno…). Pozorne počúvaj! Je podstatne rozumnejšou voľbou vybrať si kvalitné zariadenie, ktoré od základu zvládne viacero úloh, ako 3D tlač, frézovanie či gravírovanie laserom. Následne už k  nemu len stačí v prípade potreby dokúpiť potrebné nástrojové hlavy. Ušetríš totiž stovky eur, ktoré môžeš využiť na iné účely. Ak by si chcel teda aj ty posunúť svoj „skill“ na novú úroveň, nezabudni navštíviť www.3deshop.sk, kde zistíš ešte viac informácií. Tak čo, ideš do toho?

Zdroj: pexels.com

Článok vznikol v spolupráci so C-Engineering.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech