Nájomný vrah maltskej novinárky sa priznal. „Ak by som vedel, o koho ide, pýtal by som si viac“

  • Bol to preňho iba obchod, k činu sa však priznáva
  • Chce stiahnuť dole aj ďalších
Daphne Caruana Galiziová
V prípade vraždy maltskej novinárky Daphne Caruana Galiziovej z roku 2017 došlo k nečakanému posunu., Flickr/Casino Connection
  • Bol to preňho iba obchod, k činu sa však priznáva
  • Chce stiahnuť dole aj ďalších

Keď 21. februára 2018 zavraždili investigatívneho novinára portálu Aktuality Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú, spôsobilo to na celom Slovensku bezprecedentný šok, zdesenie a predovšetkým vzopätie veľkej časti spoločnosti, aké si naša krajina nepamätá od Nežnej revolúcie v roku 1989.

Veľmi podobný efekt mala vražda maltskej investigatívnej novinárky, bloggerky a protikorupčnej aktivistky Daphne Caruana Galiziovej, ku ktorej došlo ešte pár mesiacov predtým, konkrétne 17. októbra 2017.

BBC uvádza, že Galiziová pôsobila ako novinárka tridsať rokov, počas ktorých neúnavne obviňovala maltských politikov a úradníkov z korupcie a patrila k najtvrdším kritikom tamojšej vlády.

Vtedajšieho maltského premiéra Josepha Muscata, ktorý po jej smrti pod tlakom verejnosti odstúpil, obvinila zo zapojenia do veľkého škandálu s Panama Papers, ktorý odhalil využívanie daňových rajov zo strany bohatých ľudí.

53-ročná investigatívka podľahla bombovému útoku spáchanému v blízkosti jej domu. A práve v súvislosti s vraždou Galiziovej došlo k pomerne nečakanej udalosti.

Bol to iba obchod

Jedným z obvinených z umiestnenia bomby do novinárkinho auta bol George Degiorgio. Ten poskytol prestížnej agentúre Reuters svoj prvý exkluzívny rozhovor z väzenia, v ktorom sa k zavraždeniu renomovanej novinárky priznal. Degiorgio zároveň povedal, že o Galiziovej predtým veľa nevedel a ak by lepšie vedel, o koho ide, pýtal by si oveľa viac peňazí.

„Keby som vedel, o koho ide, pýtal by som si 10 miliónov eur a nie 150 000 eur. Pre mňa to bol len obchod. Áno. Práca ako obyčajne! Samozrejme, že ma to mrzí,“ dodal pre novinára z agentúry Reuters.

Pre The Guardian tiež dodal, že nevedel, že samotná Galiziová a jej rodina sú obyčajní ľudia a nie kriminálnici. „Samozrejme, že som to nevedel, nikdy v živote som ju nestretol,“ obhajoval sa.

Chce, aby s ním šli dole aj ďalší

The Times pripomína, že po atentáte bol Degiorgio obvinený zo spustenia bomby, zatiaľ čo jeho brat Alfred sledoval, ako maltská novinárka nastupuje do auta pred jej domom vo vidieckej časti Malty.

Bratia boli údajne najatí na túto prácu cez sprostredkovateľa Yorgenom Fenechom, maltským magnátom, ktorých chcel jej odstránením zabrániť snahe odhaliť korupciu v obchode s plynárňou, do ktorej bol zapojený.

Fenech poprel účasť na jej smrti, bol však obvinený z objednania vraždy a jeho úzke väzby na vysokých maltských politikov pomohli v roku 2019 zvrhnúť vtedajšiu vládu.

Euronews informuje, že tretí účastník chladnokrvnej vraždy Vince Muscat sa k činu priznal ešte v roku 2020 a na základe toho dostal miernejší trest, za mrežami by mal stráviť 15 rokov.

CNN zdôrazňuje, že obaja bratia Degiorgiovci doteraz odmietali svoju vinu. Teraz však George zmenil názor a vyhlásil, že by sa priznal pred akoukoľvek porotou, len aby skrátil trest pre seba a svojho brata. Zároveň prízvukoval, že chce, aby trest dostali aj ďalší ľudia, ktorí bolo do tejto úkladnej vraždy zapletení.

Konkrétne má ísť o vysokopostaveného maltského politika, ktorý sa snažil eliminovať Galiziovú ešte v roku 2015. Degiorgio tiež vyjadril ochotu vypovedať o zapojení dvoch nemenovaných bývalých maltských ministrov do ozbrojeného prepadnutia.

Zdroje: BBC, Reuters, The Guardian, The Times, Euronews, CNN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá