Najprv Instagram, teraz Facebook. Počet lajkov už neuvidíš ani na ňom

  • Predstav si, že by ti zmizli počty lajkov pod všetkými facebookovými postami
  • Boli by sme si na sociálnych sieťach „rovní"?
Unsplash.com
  • Predstav si, že by ti zmizli počty lajkov pod všetkými facebookovými postami
  • Boli by sme si na sociálnych sieťach „rovní"?

Jane Manchun Wong je známa tým, že si veľmi skoro všimne zmeny, ktoré ostatní nevidia. Na svojom blogu už v apríli avizovala, že na populárnej socialnej sieti Instagram, chcú vývojári zrušiť to, na čom je z polovice postavený celý marketing influncerov. Počty lajkov, ktoré sa bežne zobrazovali pod príspevkom, zmizli v 7 krajinách. Šlo konkrétne o Írsko, Japonsko, Brazíliu, Taliansko, Austráliu a Nový Zéland.

Prednedávnom si však novinku všimla aj na Facebooku, upozornila na to na svojom Twitteri. Viaceré príspevky nezobrazovali, koľko dostali reakcií. Miesto toho tam bolo napísané iba jedno meno používateľa, ktorý lajkol príspevok a potom „others“. To si môžeš rozliknúť a pozrieť sa na účty, ktoré reagovali, avšak väčšine používateľov sa to skutočne nebude chcieť počítať.

Aj keď u jednotlivých účtov stále išlo o pokus, Facebook reagoval na odkaz TheCrunch, že chce vedieť ako budú ľudia reagovať a túto možnosť zvažuje.

Principiálne to funguje tak, že pod fotkou, videom alebo prelinkom sa ti reálny počet lajkov viac nezobrazí. Vidieť môžeš len svoje čísla. Všetko, čo teda pod príspevkom kamaráta nájdeš, bude reálne len pár profilových fotiek sledovateľov – ideálne tri a za nimi dodatok „a ďalší“.

Život bez lajkov?

To že dostávaš palce, srdiečka, alebo zvedavé emojis je príjemný pocit, ktorý chceš cítiť opakovane. Chceš ďalšie potvrdenia o tom, že sa tvoje zdelenia páčia ostatným ľuďom.

Negatívny efekt na tom je, že sa väčšinou porovnávaš s druhými. Ten je populárnejší a ten nie, má pod fotkou malé číslo. Ak by lajky reálne zmizli, prestali by sme sa porovnávať? Boli by si všetci rovní?

Nedávno sme ti priniesli článok, kde sa zaoberáme práve zrušenými lajkami na Instagrame. Oslovili sme popredného slovenského psychológa Róberta Krausa, čo si myslí o situácii.

Čítaj viac TU>>Instagram skrýva počet lajkov pod fotkou. Podarí sa mu znížiť tlak na používateľov?

Z psychologického hľadiska je každý jeden instagramový aj facebookový lajk pre nás absolútnym mentálnym dopingom. Deje sa to však len v prípade, že tie lajky naozaj pribúdajú.

V rámci nášho mozgu sa dejú pri získaní lajku, či pozitívnho komentáru významné neurochemické zmeny v dôsledku aktivácie centra zodpovedného za reguláciu odmien a aktiváciu dopamínových reakcií. Tie sa podieľajú na príjemných pocitoch. Preto je pochopiteľné, že ľudia sa stávajú čoraz viac závislými na reakciách druhých ľudí a tým aj samotný obraz o nich samých sa spoluvytvára v kontexte spätnej väzby od druhých ľudí,“ vysvetľuje psychológ Róbert Krause

Treba si uvedomiť, že ľudskú hodnotu neodzrkadľuje popularita na sociálnych sieťach. Pseudo-životy a pseudo-obrazy, ktoré ľudia o sebe na sociálnych sieťach vytvárajú v mnohých prípadoch neodzrkadľujú objektívnu realitu a sú skreslené.

„Myslím si, že spomínaná zmena týkajúca sa ukrytia lajkov na Instagrame má zmysel, i keď mnohých ľudí nepoteší a to v dôsledku už často latentnej závislosti na uznaní a prezentácii seba samého v čo najlepšom pozitívnom svetle. Je preto dôležité, aby sme mali svoje správanie pod kontrolou a neboli závislí od zmien, ktoré sa dejú vo vonkajšom svete a viac sa sústredili na svoj duševný svet, ktorý je dôležitejší než zmeny, ktoré sa dejú na sociálnych sieťach,“ upozorňuje psychológ.

Zdroj: Wongmjane, Focus-age, TheCrunch

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá