Instagram skrýva počet lajkov pod fotkou. Podarí sa mu znížiť tlak na používateľov?

  • Instagram bol spustený pred takmer 9 rokmi, v októbri 2010
  • Odvtedy jeho popularita prudko stúpa, followerov pribúda a závislosť používateľov rastie
  • Bojovať o každý lajk na Instagrame je podľa odborníka patologické
Zdroj: unsplash
unsplash
  • Instagram bol spustený pred takmer 9 rokmi, v októbri 2010
  • Odvtedy jeho popularita prudko stúpa, followerov pribúda a závislosť používateľov rastie
  • Bojovať o každý lajk na Instagrame je podľa odborníka patologické

Už v apríli tohto roku sa o počine ukryť počet lajkov na Instagrame pod fotkou užívateľa začalo vo veľkom diskutovať. Odkedy prišla táto sociálno-vizuálna sieť medzi nás a v podstate z večera do rána extrémne spopulárnela, zmenil sa mnohým ľuďom pohľad na svet. Mladí ale aj starší ľudia sa začali na životy iných pozerať cez prizmu lajkov, instagramovej obľúbenosti a tak všeobecne – virtuálnou optikou. Pravdou je, že ani Facebook neovplyvnil ľudstvo do takej miery, ako práve tento fotonetworking. Pretože, kto nemá konto na Instagrame, akoby ani neexistoval.

unsplash
zdroj: unsplash

Instagram je pracovným nástrojom a officom mnohých ľudí. Influenceri žijú viac ním ako inými sociálnymi kanálmi. Vizuál predáva. Video ešte viac.

Po početných diskusiách sa teda ukrývanie lajkov pod fotkou začalo testovať. Principiálne to funguje tak, že pod fotkou, videom alebo prelinkom sa ti reálny počet lajkov viac nezobrazí. Vidieť môžeš len svoje čísla. Všetko, čo teda pod príspevkom kamaráta nájdeš, bude reálne len pár profilových fotiek sledovateľov – ideálne tri a za nimi dodatok „a ďalší“. Tento tajomný ale vlastne spravodlivo rovnostársky spôsob sa pri prvotných testoch ujal, a tak sa už teší obľube v Japonsku či Austrálii. Západné krajiny žijú sociálnymi sieťami trochu viac ako my a všetky inovácie v tomto smere prichádzajú od nich. Stredná Európa a ani Slovensko už ale tiež veľmi nezaostáva.

Psychológovia riešia zrútené deti

Oj januára 2013 do júna 2018 stúpol počet aktívnych používateľov Instagramu rapídne. Popularita a s tým prirodzene spätá nepopularita na tejto sociálnej siete veľmi výrazne ovplyvňuje sebavedomie, sebakontrolu a psychickú pohodu užívateľa.

Je charakterizovaný ako všeobecne najhoršia sociálno-mediálna platforma v spojitosti s mentálnym zdravím maloletých, informuje portál Time. Tieto štatistiky sa objavili už v máji 2017 a čísla od vtedy len stúpajú. Pozitívne zmeny v prežívaní mladých nie sú očakávané. Psychológovia zaznamenali problémy podobného typu už pri facebookovom boome. Nikto nepredpokladal, že príde niečo väčšie a závislosť sa prehĺbi.

Instagram je na prvý pohľad nevinné médium, no s patologickými následkami. „Dúfame, že už testovacia verzia zníži nepriamy tlak na užívateľa z výsledného počtu lajkov, ktoré pod fotkou dostane. Takto sa budeš môcť viacej sústrediť na šírenie tých vecí, ľudí a zážitkov, ktoré máš rád,“uviedla pre portál BBC Mia Garlick zo spoločnosti Facebook Austrália a Nový Zéland.

unsplash
zdroj: unsplash

Lajky nás dopujú šťastím

Z psychologického hľadiska je každý jeden instagramový aj facebookový lajk pre nás absolútnym mentálnym dopingom. Deje sa to však len v prípade, že tie lajky naozaj pribúdajú. „V rámci nášho mozgu sa dejú pri získaní lajku, či pozitívnho komentáru významné neurochemické zmeny v dôsledku aktivácie centra zodpovedného za reguláciu odmien a aktiváciu dopamínových reakcií. Tie sa podieľajú na príjemných pocitoch. Preto je pochopiteľné, že ľudia sa stávajú čoraz viac závislými na reakciách druhých ľudí a tým aj samotný obraz o nich samých sa spoluvytvára v kontexte spätnej väzby od druhých ľudí,“ vysvetľuje psychológ Róbert Krause. Treba si uvedomiť, že ľudskú hodnotu neodzrkadľuje popularita na sociálnych sieťach. Pseudo-životy a pseudo-obrazy, ktoré ľudia o sebe na sociálnych sieťach vytvárajú v mnohých prípadoch neodzrkadľujú objektívnu realitu a sú skreslené.

„Myslím si, že spomínaná zmena týkajúca sa ukrytia lajkov na Instagrame má zmysel, i keď mnohých ľudí nepoteší a to v dôsledku už často latentnej závislosti na uznaní a prezentácii seba samého v čo najlepšom pozitívnom svetle. Je preto dôležité, aby sme mali svoje správanie pod kontrolou a neboli závislí od zmien, ktoré sa dejú vo vonkajšom svete a viac sa sústredili na svoj duševný svet, ktorý je dôležitejší než zmeny, ktoré sa dejú na sociálnych sieťach,“ upozorňuje psychológ.

Zdroj: Time, BBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá