Najväčšia Tatrovka na svete: dlhá 18 metrov s 8 nápravami!

  • Legendárna automobilka zažíva opäť obdobie svojej renesancie a my máme z toho veľkú radosť.
image_1440001015.png
  • Legendárna automobilka zažíva opäť obdobie svojej renesancie a my máme z toho veľkú radosť.

 

VÁHA 90 TON!

Ako uviedla hovorkyňa automobilky Kateřina Navarová, podľa všetkého ide o najväčšiu „Tatrovku“ na svete! Motor s výkonom 1200 koní bude na cestách elektronicky obmedzovaný na výkon 600 koní. Vozidlo sa pohybuje rýchlosťou 60 kilometrov za hodinu a aj napriek priemeru otáčania až 60 metrov je vozidlo homogenizované pre využitie v bežnej premávke!

ROČNÝ PREDAJ

Tatra neplánuje sériovú výrobu vozidla, na objednávku vyrobili prvý kus pre nemeckú firmu, ktorá ním prepraví vrtnú plošinu. Automobilka počíta s výrobou pár kusov, maximálne jednou desiatkou vyrobených strojov. Narozdiel od konkurentov z Ruska či Rakúska, ide o stroj, ktorý vďaka svojej šírke 2,5 metra, môže do bežnej premávky. To jeho konkurenti, využívaný prevažne ako raketové nosiče, nemôžu.

 

Tatra 16 x 8

 

ORIENTÁCIA NA ŠPECIALIZOVANÉ VOZIDLA

Výroba podobnej techniky je v Európe situovaná skôr na ruský a bieloruský trh. Výrobou tohoto „obra“ Tatra ukazuje nový smer, zo sériovej výroby chce prejsť na výrobu špecializovaných vozidiel, ktoré sa vyznačujú vyššou pridanou hodnotou a väčšou ziskovosťou.

 

Tatra 16 x 8

 

„ŠEDÉ“ OBDOBIE AUTOMOBILKY

Pred časom získala kopřivnická automobilová výroba od slovenskej vlády „tučnú“ zakázku. Je ňou obnova hasičského vozového parku, na Slovensko tak putujú desiatky nových strojov. O nutnosti tejto investície sa už dlhšiu dobu polemizuje. Ďalším dôležitým „ťahom na bránu“ je práve výroba najväčieho vozidla, aké kedy vyšlo z brán Tatry za posledných 118 rokov! Automobilka tak prekoná „šedé“ obdobie, ktorým si prešla za posledné roky, postupne sa dostáva tam, kam patrila v minulosti.

 

Tatra 16 x 8

 

EXTRÉMNE ROZMERY

Vozidlo sa môže pochváliť extrémnou dĺžkou. Je dlhé 18 metrov, čo je dĺžka kamiónu s návesom, alebo dĺžka troch stredne veľkých bežných osobných automobilov! Pomenovanie najväčšieho cestného vozidla je možné vďaka svojej hmotnosti, rovnakú dĺžku totiž dosahuje aj kĺbový autobus SOR vyrábaný vo východných Čechách.

AŽ 8 NÁPRAV!

Nová Tatra má až 8 náprav! 6 náprav je plne ovládateľných, čo umožnuje stroju perfektnú obratnosť a ovládateľnosť. Celková výroba modelu trvala pol roka, boli potrebné podobné úpravy ako pri vývoji úplne nového druhu vozidla. Čo hovoríte na novú 18-metrovú Tatru? Ide o impozantný stroj nezvyčajných rozmerov, podľa všetkého pôjde najmä o výrobu na export.

 

Tatra 16 x 8

 

CENA

Vozidlo s pracovným názvom 16 x 8 zaujme aj svojou cenou. Tá je rovnako vysoká, akú by ste zaplatili napríklad za dve športové vozidlá značky Ferrari v základnej výbave. Ak premýšľate nad kúpou, treba rátať s cenovkou 400-tisíc eur!

 

UCHYTÍ SA NA TRHU ŠPECIALIZOVANÝCH VOZIDIEL? 

Myslíte si, že prerazí na európskom trhu špecializovaných vozidiel? Ak sa to podarí, bude kopřivnická Tatra dôkazom, že naše závody nepotrebujú „spásu“ výlučne od zahraničných investorov. Tatra, ktorá po zániku Československa, padla do rúk českých majiteľov, môže byť toho živým príkladom. Aké vyhliadky čakajú novú Tatru do budúcna, sa dozvieme už čoskoro! 

 

Modely Tatra

zdroj: tatra.cz, autobazar.eu

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech