Najznámejší slovenský eko-projekt mobilného bývania Ecocapsule je v predaji! Má potenciál na úspech?

  • Slovenská Ecocapsule, ktorá chce spraviť revolúciu v mobilnom eko bývaní, je dostupná na predaj.
  • Slovenská Ecocapsule, ktorá chce spraviť revolúciu v mobilnom eko bývaní, je dostupná na predaj.

Väčšina z nás už asi počula o futuristickom obývateľnom vajci z vesmíru s názvom Ecocapsule. Tento unikátny a inovatívny projekt pred pár rokmi zamával svetovými dizajnovými súťažami a všimla si ho väčšina svetových médií.

Ecocapsule ponúka moderné a krásne riešenie mobilného eko bývania. Je energeticky nezávislá a môže sa použiť ako karavan, či domček na pozemkoch bez infraštruktúry. Teraz sa tento známy projekt slovenskej skupiny Nice Architects konečne dostáva do predaja.

foto: FB/Ecocapsule

Prvá limitovaná edícia 50 kapsúl sa predáva po 79 900 eur. Na začiatok stačí zaplatiť zálohu 2 000 eur. Výroba začne už tento rok a noví majitelia by svoju Ecocapsule mali dostať už o rok neskôr. Tri mesiace pred začatím výroby budú dizajnéri kontaktovať záujemcov a dajú im možnosť vybrať si niektoré funkcie.

Táto limitovaná edícia bude viesť ku lacnejším, masovo produkovaným kapsuliam. Ich výroba by sa mala začať v roku 2018. Záloha za zapísanie do poradovníka je tu iba 300 eur.

foto: FB/Ecocapsule

Pri rozmýšľaní nad potenciálom na úspech Ecocapsule sa musíme odosobniť od toho, že ide o pôvodne slovenský projekt a zmieriť sa s tým, že Slováci nie sú jej hlavnou cieľovou skupinou. Kultúra mobilného bývania u nás jednoducho nie je tak rozvinutá ako napríklad v USA. A pri súčasnej cene jednej kapsule si môžeme byť takmer istí, že Slováci svoje stany za kapsule tak skoro hromadne nevymenia. Ecocapsule cieli hlavne na trhy, kde je bežnejšie vziať si dom „na plecia“ a premiestniť sa niekam inam.

„Je veľa ľudí, ktorí cestujú po Amerike, Európe či po Ázii, sa vďaka Ecocapsule nebudú musieť zastavovať v kempe po elektrinu. Nemusia si plánovať cestu, môžu zastaviť kdekoľvek. Takisto majú o domček záujem milovníci prírody. Ak chcú ísť do odľahlých kútov, kde nie je prístup k energiám, je to pre nich riešenie. Ozvalo sa nám aj veľa hotelierov, ktorí majú pozemky tam, kde sa nemôže stavať, napríklad v národných parkoch,” povedala pre Denník N jedna z dvojice architektov Ecocapsule Soňa Pohlová.

 

foto: FB/Ecocapsule

Najväčšou výhodou Ecocapsule je jej schopnosť úplnej nezávislosti od sietí. Napríklad rančeri v Amerike s obrovskými pozemkami si ju budú môcť umiestniť hocikde ako dočasné (ale aj trvalé) ubytovanie bez potreby ťahať kilometre káblov.

Kapsula má totiž solárny panel, malú veternú turbínu a systém na zber a filtráciu dažďovej vody. Navyše, ak ju umiestniš pri jazere alebo inom zdroji vody, kapsula ju dokáže načerpať a prefiltrovať.

foto: FB/Ecocapsule

Veľa ľudí na prvý pohľad pri relatívne vysokej cene ohrnie nos. No treba si uvedomiť, čo súčasná verzia Ecocapsule znamená v širšej perspektíve. Ide o exkluzívnu verziu, ktorá má pomôcť financovať neskoršiu masovú výrobu. A ak sa na to pozrieme ešte širšie, ide o projekt, ktorý má potenciál začať revolúciu v mobilnom eko bývaní.

Ak Ecocapsule dokáže, že tento model je použiteľný, začne ho skúšať viac a viac firiem. A to znamená dostupnejšie, lacnejšie a ešte inovatívnejšie projekty. Možno sa práve pozeráme na začiatok vývoja spôsobov, ako ľudstvo dokáže prežiť v extrémne nehostinných podmienkach. A možno o sto rokov aj tieto spôsoby prispejú svojou troškou ku prežitiu človeka na iných planétach.

foto: FB/Ecocapsule

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá