Namiesto bytov prenajímajú košele aj sukne. Vďaka ich konceptu budeš mať na sebe nový kabát každý deň

  • Kamarátky sa rozhodli, že proti fast fashion budú bojovať po svojom
  • Založili projekt Šumné, vďaka ktorému nielenže nezaťažíš planétu, ale aj podporíš lokálne značky
Šumné
šumné.sk, instagram/sumne
  • Kamarátky sa rozhodli, že proti fast fashion budú bojovať po svojom
  • Založili projekt Šumné, vďaka ktorému nielenže nezaťažíš planétu, ale aj podporíš lokálne značky

Ocitli sme sa v spoločnosti, ktorá sa ženie za naplnením skríň. Keď jedna nestačí, kúpime ďalšiu a oblečením napcháme aj tú. Utrácame z rozmaru, nie z potreby.

Kúsky, ktoré si zaobstarávame, sú síce nekvalitné, ale lacné. A tak kupujeme viac a častejšie. Výsledkom sú haldy textilného odpadu a znečisťovanie prostredia.

Okrem toho naším nákupným správaním podporujeme výrobu oblečenia, ktoré vznikalo v neľudských podmienkach. Šička v továrni dostane za celodennú šichtu zaplatené niekoľkonásobne menej, ako my minieme za to najlacnejšie tričko.

Riešenie, ako minimalizovať konzumné správanie, našli zakladateľky OZ Šumné – Knižnice oblečenia.

Inšpirované zahraničím

Zakladateľky na svojom webe píšu: „Veľmi nás trápilo, čo sa deje v textilnom priemysle. Akými nekvalitnými a lacnými vecami sme zahltení. Podľa viacerých výskumov vraj bežne nosíme len 20 % toho, čo máme v skrini, zvyšných 80 % končí do 2-3 rokov na skládke odpadu.“ Taktiež uvádzajú že ide zväčša o nové, teda nenosené veci.

Tvrdia, že aj napriek tomu, že sa snažili ony samé správať udržateľne, nebolo to ono. Ak mali totiž dlhodobo záujem o nejaké kúsky, nie vždy ich našli v sekáči. Začali teda vraj pozerať po lokálnych dizajnéroch, ktorí sa hlásili k slow fashion.

Uvedomili si však aj fakt, s ktorým sa stretáva mnoho ľudí. S kvalitou prichádza aj vyššia suma, ktorú si nie všetci môžu dovoliť. Až v zahraničí narazili na model prenájmu oblečenia, a rozhodli sa tento koncept priniesť aj na Slovensko.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Šumné – Knižnica oblečenia (@sumne.kniznicaoblecenia)

Jeden kúsok stále dookola

Cieľom tohto konceptu je, ako sami uvádzajú, znižovať uhlíkovú stopu vyrobeného oblečenia a podporovať kvalitné výrobky. Svojou činnosťou chcú taktiež šíriť osvetu o udržateľnosti textilného priemyslu.

Celý princíp funguje na procese cirkulárnej ekonomiky. Oblečenie teda po použití nekončí na skládke odpadu, ale zostáva ďalej v obehu.

Šumné totiž ponúka prenájom kvalitných výrobkov od lokálnych značiek. Každý mesiac teda môžeš mať oblečený nový, kvalitný kabát bez toho, aby niekoľko ďalších mesiacov či rokov stál v skrini.

Keď sa vám teda kúsok zunuje, jednoducho ho vrátite naspäť do Šumného a vyberiete si oblečenie iné. Pôvodný kúsok vyčistia a riadne ošetria, aby mohol putovať k ďalšiemu zákazníkovi.

Ak by sa pri niektorom zo zákazníkov poškodil, upcyklujú ho alebo opravia. Keď sa niektoré kúsky poškodia do miery nenositeľnosti, putuje na recykláciu, alebo je posunutý firmám, ktoré z textilného odpadu vyrábajú izolácie pre budovy.

Podobný koncept nazývaný ako knižnica oblečenia bol prvým na Slovensku a zapojiť sa do neho môže ktokoľvek – nielen kúpou.

Oblečenie, ktoré je vhodné na výnimočné príležitosti a iným už stojí v skrini, môže Šumnému darovať. Tak sa jednotlivé kúsky z našich šatníkov, ktoré tam stoja dlhú dobu, dostávajú znova do obehu.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Šumné – Knižnica oblečenia (@sumne.kniznicaoblecenia)

Košeľa či kabát

Požičovňa spoločenských šiat je známou vecou. V tomto prípade však ide o dámske oblečenie všetkého druhu. Nájdeš tu kúsky od blúzok po kabáty. Prenajať si ich môžeš jednoducho, prostredníctvom internetu.

Do poznámky v košíku uvedieš, na aký dátum oblečenie potrebuješ, a informácie doplníš odkliknutím dĺžky prenájmu. Zadáš teda rozmedzie dní, počas ktorých sa bude kúsok nachádzať v tvojom šatníku (3 – 7 dní, 14 alebo 30 dní).

Po uplynutí tejto doby si buď kúsok Šumné príde vyzdvihnúť, alebo ho zašleš späť poštou v deň vypršania nájmu. Cena požičiavaného kúsku sa odvíja od jeho pôvodnej, kúpnej sumy.

Taktiež sa navyšuje v závislosti od dĺžky doby, na ktorú si oblečenie požičiavame. Práve tento prístup je šetrnejší k našej planéte.

Odevný priemysel sa totiž stal jedným z najväčších znečisťovateľov pitnej vody. Je tomu tak práve z dôvodu vysokého dopytu po novom oblečení.

Zakladateľky konceptu uvádzajú: „ Požičiavaním sa zabezpečí, aby sa každý vyrobený kus oblečenia vynosil viacerými užívateľmi a už len tým, že sa minimálne zdvojnásobí počet jeho nosení, sa jeho uhlíková stopa zníži o 44 %.“

Zdroj: sumne.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá