Namiesto kapustnice a šalátu sa podáva odpad. Vianočný klip Slovákov ukazuje, čo sme urobili z Vianoc

  • Vianoce sú o láske, zabúdame však počas nich byť láskaví k našej planéte
  • Stávajú sa čoraz materialistickejším sviatkom
  • Nová pieseň od hudobného zoskupenia Jupiter a jeho družina ti otvorí oči. „Nádej vianočnú lásku polnočnú nenájdeš pod stromčekom,“ odkazujú
Youtube/ screenshot/ Veselé Vianoce a šťastný Nový rok?
  • Vianoce sú o láske, zabúdame však počas nich byť láskaví k našej planéte
  • Stávajú sa čoraz materialistickejším sviatkom
  • Nová pieseň od hudobného zoskupenia Jupiter a jeho družina ti otvorí oči. „Nádej vianočnú lásku polnočnú nenájdeš pod stromčekom,“ odkazujú

Pri zaužívaných frázach o tom, že Vianoce sú sviatkami pokoja a mieru, zabúdame na to, že Vianoce sú aj sviatkami konzumu, vytvárania nadbytočného odpadu či plytvania potravinami. Na tieto problémy upozorňujú mladí umelci piesňou Veselé Vianoce a šťastný Nový rok? 

Vysvietené domy, plastová výzdoba, kvantá baliaceho papiera, flitre, vianočné pohľadnice, materiálne darčeky, nadmerná spotreba jedla – toto všetko sú fragmenty Vianoc, treba však zdôrazniť, že fragmenty neekologických Vianoc. 

Všetky sviatky so sebou vždy prinášajú množstvo odpadu. A Vianoce nie sú výnimkou. Darčeky balíme do obalov len preto, aby sme ich mohli hneď rozbaliť a obal vyhodiť. Častokrát sa snažíme niečo nájsť na poslednú chvíľu len preto, aby človek darček dostal, no skutočná hodnota takmer neexistuje,“ ilustruje slovenské hudobné zoskupenie Jupiter a jeho družina, ktoré za osvetovou vianočnou skladbou stojí. 

„Nemyslíme na to, že náš balík môže cestovať aj cez polovicu sveta a musí nám ho doviesť auto, lietadlo i dodávka. Nakupujeme stromčeky, ktoré hneď po Vianociach zahadzujeme, kupujeme si viac jedla, ako v skutočnosti potrebujeme a fotíme sa tak veľa, že sa na seba už viac pozeráme cez obrazovky mobilov,“ pokračujú.

„Na Vianoce zabudneme na reálny svet a zrazu neriešime, že je na svete ostrov odpadkov vo veľkosti Grónska, že žijeme v štáte nerovnosti, kde slovo homofóbia nie je cudzie, kde žijú rasisti, kde sa mladé i dospelé ženy boja kráčať po zotmení na ulici. Neriešime, koľko utrpenia zažívajú zvieratá na našej planéte a napríklad cez Vianoce obzvlášť kapre.“ 

Dá sa to aj inak!

Hudobníci nám pripomínajú, že ekologická kríza si počas sviatkov neberie „dovolenku“ a Vianoce sa dajú prežiť šťastne, veselo a zároveň aj udržateľne. 

„Samozrejme, je to ten čas v roku, kedy si chceme oddýchnuť a stráviť ho s rodinou, avšak našou piesňou sme chceli ľuďom aspoň na dve minútky pripomenúť, ukázať, presvedčiť ich, že Vianoce môžu byť krásne aj bez zbytočností a prebytku,“ vravia.

„Ani my nie sme dokonalí, no snažíme sa. Kto povedal, že vianočný stromček nemôže byť z odpadkov? Že darčeky nemôžete zabaliť do novín a popísaných papierov? Že si treba každý rok kúpiť nové umelé ozdoby? Milujeme život, prírodu a hudbu. A chceme, aby nás milovala naša planéta a mohli si na nej žiť i naďalej,“ dopĺňajú.

zdroj: Youtube/ screenshot/ Veselé Vianoce a šťastný Nový rok?

Žijeme na plastovom svetadiele

Pieseň vznikla na popud mladých umelcov z hudobného zoskupenia Jupiter a jeho družina. Za textovou a hudobnou časťou skladby stoja muzikáloví herci Vladislav Plevčík a Michal Candrák. 

Reflektujú ňou problémy súčasného sveta, akými sú ekologická kríza či konzum. Upozorňujú na to, že spôsob, akým prežívame vianočné sviatky, škodí životnému prostrediu: „V obaloch darčeky, bez lásky naveky, handry, čo netreba, deti sú bez chlebaStromy sú instantné, plastový svetadiel. A mier? Nepríde na Nový rok.“ 

Unavení a nekonečne sústredení na svoju prácu sme hľadali oddych, pokoj, dobro v okolitom svete. To obdobie bolo plné nie šťastných informácií, správ, udalostí. Oddych neprichádzal, pretože vonkajšie vplyvy boli viac a viac depresívne. Mali sme pocit, že skutočný, vonkajší svet sa zbláznil, že nevníma najdôležitejšiu úlohu ‚projektu Zem’ – život,“ vysvetľujú autori skladby. 

Okrem ekologických tém, majú v piesni – opodstatnené – zastúpenie aj témy homofóbie, rasizmu, zneužívania žien a ubližovania zvieratám.

Myšlienku skladby podporili viaceré známe tváre. Okrem autorov piesne v hudobnom videoklipe účinkujú ekologická aktivistika Natália Pažická, moderátorka Adela Vinczeová, moderátor Viktor Vincze, herečky a herci Michaela Trokanová, Karina Qayumová, Ján Cibula a Patrik Vyskočil. 

Zdroj: Bio-way

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá