Natália Pažická: Bola som nákupná maniačka, nik učený z neba nespadol. Už sa na svet pozerám inak (ROZHOVOR)

  • Kedysi nákupná maniačka, a dnes ekologická aktivista, greenfluencerka a iniciátorka petície za klímu
  • Natália Pažická vo svojich podcastoch edukuje a ukazuje pochybné stránky fast fashion
  • Udržateľnosť sa pre mňa rovná vedomý život, je to život, v ktorom sa rozhodujeme na základe nejakých informácií a hodnôt
Natália Pažická
Instagram/nataliapazicka
  • Kedysi nákupná maniačka, a dnes ekologická aktivista, greenfluencerka a iniciátorka petície za klímu
  • Natália Pažická vo svojich podcastoch edukuje a ukazuje pochybné stránky fast fashion
  • Udržateľnosť sa pre mňa rovná vedomý život, je to život, v ktorom sa rozhodujeme na základe nejakých informácií a hodnôt

Natália Pažická sa už niekoľko rokov venuje ekológii a udržateľnému životného štýlu. Práve preto je známa ako greenfluencerka a eko aktivista. Je tiež iniciátorkou petície za klímu – Klíma ťa potrebuje. Okrem toho stojí na čele občianskeho združenia #EVERYINDIVIDUALMATTERS, ktoré funguje na báze mesačných zbierok a vyzbierané peniaze putujú na pomoc buď ľuďom alebo zvieratám.

  • Ako sa z Natálie stala eko aktivista
  • Čo pre ňu samotná udržateľnosť znamená
  • Či sa dá žiť udržateľne na 100 %
  • Prečo sme ako krajina v ekológii pozadu
  • Z akých krajín by sme si mali brať príklad

Si jednou z iniciátoriek petície Klíma ťa potrebuje. Ako vnímaš počínanie dnešnej vlády týkajúce sa petície?

Som veľmi rada, že tri zo štyroch koaličných strán, OĽaNO, Za ľudí a Sme rodina, podporili požiadavky petície Klíma ťa potrebuje, a bojujú za to, aby sa naša petícia prerokovala aj v pléne Národnej rady. Petícia dostala aj podporu od pani prezidentky, primátora Bratislavy Matúša Valla, Únii miest Slovenska aj slovenských europoslancov.

Pán premiér si vašou petíciou v Bruseli robil výbornú kampaň. Ako si to vnímala?

Strana OĽaNO pred voľbami sľúbila, že bude presadzovať sprísnenie klimatických cieľov, a v ich volebnom programe bolo, že chcú znížiť počet emisií do roku 2030 o 65 %. Slovensko však išlo do Bruselu s oficiálnou pozíciou zníženia emisií skleníkových plynov len o 55%. Sľuby sa tak opäť raz nesplnili.

Napriek tomu sme radi, že nás premiér Igor Matovič podporil a hovoril o našej petícii aj v Bruseli. Veríme, že rovnako ako v Bruseli, tak aj u nás na Slovensku bude presadzovať ambiciózne klimatické ciele. Jeho prácu budeme pozorne sledovať.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa #everyindividualmatters™ (@nataliapazicka)

Poďme však k tvojmu „prerodu“. Kedysi si bola nákupnou maniačkou, no dnes bojuješ za udržateľnosť a ochranu našej planéty. Kedy u teba nastal zlomový okamih, že si sa rozhodla zmeniť svoje vnímanie, nie len k móde, ale aj k samotnému životnému štýlu?

Od 14 rokov som sa venovala modelingu. Pri cestovaní som navštívila aj fabriky, v ktorých sa naše oblečenie vyrába. No ako 16-ročná, som strávila dva mesiace v meste Guangzhou v Číne, kde mi návšteva v jednej fabriky vyvolala v hlave množstvo otázok.

Krajčírky tam pracovali v otrasných podmienkach, a to nielen pracovali, ale mnohé tam dokonca žili, niektoré aj s malými deťmi. Svojimi zarobenými peniazmi živili svoju rodinu z inej časti Číny.

Napriek tomu som naďalej bola milovníčkou módy. Myslela som si, že v takýchto fabrikách sa šije oblečenie, ktoré zoženieme na nejakých čínskych trhoch. Neuvedomovala som si fakt, že sa to môže týkať aj tých značiek, ktoré svojimi peniazmi podporujem aj ja.

V tom období si mala módny blog a pracovala si ako freelance stylistka. Módu si začala dokonca aj študovať, a to v Amsterdame na Fashion Institute. Tam však prišiel moment, kedy tvojmu preplnenému šatníku „odzvonilo“.

Počas prvého úvodného týždňa nám v škole pustili dokument The True Cost, a teda išlo o pravdivú cenu lacného oblečenia, ktorým si týždeň čo týždeň plníme svoje šatníky. Neverila som vlastným očiam. Ani vo sne by mi nenapadlo, že situácia môže byť vo svete taká kritická. Pochopila som, že ide o všetky značky, u ktorých ja tak rada nakupujem.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa #everyindividualmatters™ (@nataliapazicka)

Začala si sa o tento problém zaujímať viac a do hĺbky, a tiež si to prepojila s ostatnými oblasťami ekológie. Vyzdvihuješ tento problém na sociálnych sieť, vo svojich podcastoch, a hádam asi všade, kde je to možné.

Všetky oblasti sú prepojené, a v podstate človek ani nevie kde začať. Neviem stále pochopiť prečo sa o tom nerozpráva viac a to verejne.

Naozaj nám je všetkým jedno, že naše oblečenie šijú deti a ženy nútené k práci, a vďaka rôznym chemikáliám prichádzajú o svoje zdravie? Nehovoriac o tom, že neskôr sa tie chemikálie nosením tohto oblečenia dostávajú aj priamo k nám, a do nášho tela.

 To všetko je však v našom svete legálne. O čo sa teda usiluješ?

Snažím sa pozdvihnúť povedomie o týchto problémoch, lebo iniciatíva k zmene musí prísť od nás, bežných ľudí. Tieto firmy a značky fungujú len a len vďaka našim peniazom, a teda je dôležité, na čo sa rozhodneme naše peniaze minúť.

Nemyslíš si, ale že je pokrytecké, ak sa z nákupnej maniačky stane iniciátorka petície za klímu?

Pokiaľ viem, nikto učený z neba nespadol. Začala som konať vtedy, keď sa ku mne dostali informácie. Sú ľudia, ktorí stále nekonajú, pretože nevedia. Sú však aj takí, ktorí vedia a aj tak nič nerobia. A som rada, že patrím do skupiny ľudí, ktorí sa vedome zamýšľajú nad svojím dopadom, a ktorí chcú byť radšej súčasťou riešenia, ako súčasťou problému.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa #everyindividualmatters™ (@nataliapazicka)

Mnohí ľudia ťa dnes dokonca prirovnávajú k švédskej aktivistke Grete Thunberg. Ako v súčasnosti vnímaš to, že si sa kedysi prezentovala ako nákupná maniačka?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá