Nápady a vylepšenia, vďaka ktorým by si miloval svoje mesto

  • Mestá, v ktorých žijeme by občas nepochybne potrebovali niečo, čo by nám lepšie pomáhalo zvládať stres, ktorý je so životom v nich spojený. Napríklad, toto sú niektoré z nápadov na vylepšenie, ktoré by ti dokázali zlepšiť pokazený deň.
image_1434138429.jpeg
  • Mestá, v ktorých žijeme by občas nepochybne potrebovali niečo, čo by nám lepšie pomáhalo zvládať stres, ktorý je so životom v nich spojený. Napríklad, toto sú niektoré z nápadov na vylepšenie, ktoré by ti dokázali zlepšiť pokazený deň.

 

Nepochybne existuje viacero spôsobov vylepšení, vďaka ktorým by bol život v meste o niečo príjemnejším a zábavnejší. Preto vznikol aj nápad „playable city“, ktorý ľuďom ponúka novú alternatívu pre svoje spolužitie v meste a s mestom. V tomto článku nájdete sedem uchádzačov na Playable City award, ocenenie, ktoré udeľuje Watershed, centrum kreativity v Bristole.

1.) Lightning Conductor

Vnímavá svetelná inštalácia reaguje na pohyb okoloidúcich ľudí vytvorením nevšedného zážitku priamo uprostred verejného priestranstva. Ľudia môžu riadiť vďaka Lightning Conductor svoj vlastný svetelný orchester a to prostredníctvom pohybov svojho vlastného tela. Čím energickejšie pohyby sú, tým silnejšie svetlá žiaria. Čo povieš, nevyskákal by si sa pred takým niečím? 

 

2.) Mirimba Bench

Creatívna skupina Urban Conga, pôsobiaca na Floride vytvorila pestrofarebnú lavičku skladajúcu sa z hudobných drevených dosiek, s tým, že každá vydáva iný tón (červená=A, zelená=C atď.). Projekt prináša hudbu na, pre ňu nezvyklé miesta. Mirimba bench by mala prinútiť zdvihnúť ľudí hlavu od svojich smartfónov a znovu začať vnímať svoje okolie.

 

3.) Supernatural

Umelci Kevin Walker a Yuri Suzuki sa rozhodli, že chcú oživiť mesto pomocou spojenia nevšedných hudobných nástrojov, javiacich sa ako rastliny, pôda či voda. Nástroje by mali byť ťažko identifikovateľné. Tvorcovia chcú takýmto spôsobom nabudiť ľudí k objavovaniu svojho okolia pomocou uší a rúk. Nástroje by mali zovňajškom pripomínať iné prírodné materiály, takže by si mal čo robiť, keby si ich hľadal, napríklad niekde v tráve. Ak sa ti náhodou ale zdá tento nápad ako hlúposť, skús si spomenúť čo asi tak teraz môžeš nájsť v tráve vo svojom meste. No povedz sám, nebolo by to lepšie takto?

 

 

4.) Puffin Jam

Paffin Jam od Unsworn Industries zo Švédska dokáže spraviť z nudného čakania na zelenú na prechode skvelú zábavu. Namiesto klasického „píp“ sa totiž po stlačení toho zdevastovaného tlačidla môže ozvať kopec zábavnejších zvukov, prostredníctvom ktorých môžeš napríklad aj nadviazať kontakt s tou kočkou na druhej strane prechodu.

 

 

5.) Take A Seat

Tak ako Miramba Bench, aj Take A Seat lavička ponúka dvom ľuďom, ktorý sa navzájom nepoznajú možnosť komunikovať prostredníctvom obyčajnej mestskej lavičky. Senzory a LED žiarovky na lavičke reagujú na pohyb okoloidúcich svietením a blikaním. No a keď si na ňu niekto sadne, lavička ožije. Pomocou svetla teda dokáže projekt z dielne Happy City Lab spojiť dvoch náhodných spolusediacich. 

 

6.)  Urban Animals a 7.) Whispering Clouds

Posledné dva projekty využívajú svetlo pre oživenie prostredia. Poľský projekt Urban Animals od LAX studio premieta delfíny, zajace, kengury a chrobáky na miestach prechodu. Tými sú miesta, kde ľudia nerozmýšľajú nad svojim okolím, iba prechádzajú okolo. Druhý projekt Whispering Clouds prináša Tine Bech. Tento projekt osvetľuje a zobrazuje správy, čo má spôsobiť začiatok komunikácie medzi ľuďmi v rovnakej oblasti.

Nebolo by skvelé žiť v meste, v ktorom by všetky takéto zaujímavé vylepšenia fungovali?

 

zdroj: fastcoexist.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech