Napĺňa sa český scenár, v najviac zasiahnutom Žilinskom kraji nemá kto pomáhať chorým

  • Žilinský kraj v posledných dňoch zaznamenal nižšie počty pozitívnych prípadov, no naďalej zostáva najviac postihnutým krajom
  • Kraj sa okrem toho potyká s dvomi vážnymi problémami. Nedostatok lôžok a nedostatok zdravotníkov
  • Situácia je vážna hlavne v menšej nemocnici v Čadci
  • ŽSK už hľadá zdravotníkov do štyroch krajských nemocníc, aj na sociálnej sieti
Zdravotníci
TASR/AP/Žilinský samosprávny kraj, Antonio Calanni
  • Žilinský kraj v posledných dňoch zaznamenal nižšie počty pozitívnych prípadov, no naďalej zostáva najviac postihnutým krajom
  • Kraj sa okrem toho potyká s dvomi vážnymi problémami. Nedostatok lôžok a nedostatok zdravotníkov
  • Situácia je vážna hlavne v menšej nemocnici v Čadci
  • ŽSK už hľadá zdravotníkov do štyroch krajských nemocníc, aj na sociálnej sieti

Žilinský kraj v posledných dňoch zaznamenal nižšie počty pozitívnych prípadov, no naďalej zostáva najviac postihnutým krajom na Slovensku. V utorok v Žilinskom pribudlo 355 ľudí nakazených koronavírusom. Najviac v okrese Martin (110), Ružomberok (66) a Tvrdošín (46).

Čísla pozitívne testovaných zo stredy opäť vyniesli kraj na prvú priečku v dennom prírastku. Za stredu pribudlo 635 prípadov ľudí nakazených koronavírusom. Až štyri okresy v kraji mali 100 alebo viac pozitívne testovaných, a to Martin (132), Liptovský Mikuláš (130),  Ružomberok (124) a Žilina (100).

Celkovo má Žilinský kraj najviac pozitívnych prípadov, a to 11 176 . Oproti najmenej zasiahnutejšiemu kraju, ktorý je Banskobystrický kraj (3 993), má Žilinský kraj takmer trojnásobne viac prípadov.

zdroj: reprofoto/Ministerstvo zdravotníctva SR

 

Žilinský kraj sa okrem toho potyká s dvomi vážnymi problémami. Nedostatkom lôžok a nedostatkom zdravotníkov, ktorých sa snaží všemocne zohnať. O nedostatočných kapacitách sme písali už predtým.

„V tieto dni sa naše covidové oddelenia zaplnili. Vo všetkých štyroch župných nemocniciach sú naplnené všetky reprofilizované lôžka a, bohužiaľ, opäť pribudli i nakazení zdravotníci (podobné je aj v UVN, UNM, FNŽ). Situácia je čoraz náročnejšia. Prechádzame ďalšou fázou reprofilizácie,“ napísala predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Erika Jurinová v príspevku na sociálnej sieti.

„Vedeli sme, že nemocnice sa budú nasledujúce týždne, vzhľadom na vývoj zapĺňať, ale máme nádej, že po dvoch týždňoch sa aj vďaka karanténe pozitívne testovaných ľudí z plošného testovania spomalí nárast infekcie a následne sa utíši aj nápor na nemocnice.

Prosím buďme obozretní, zotrvávajme doma, dodržiavajme opatrenia a nezabúdajme na R O R (rúška, odstup, rozostupy),“ dodala Jurinová.

koronavírus, nemocnica
zdroj: TASR/Balogh Zoltán/MTI via AP

Situácia je vážna hlavne v menšej nemocnici v Čadci

Situácia je vážna hlavne v nemocnici v Čadci, ktorá patrí veľkosťou k menším nemocniciam a nedisponuje ani infekčným oddelením. Zariadenie disponuje spolu 434 lôžkami, v prvej fáze tu vyčlenili 25 lôžok pre pacientov s ochorením COVID-19.

„Neskôr prišiel príkaz ministra zdravotníctva reprofilizovať 10 percent z celkovej kapacity, čo sme aj urobili. Žiaľ, situácia sa v posledných dňoch vyvinula veľmi dramaticky, kapacitu sme naplnili a bolo potrebné sa postarať o podstatne viac pacientov, ako nám bolo určené,“ skonštatoval riaditeľ nemocnice Martin Šenfeld.

zdroj: TASR/AP, Cecilia Fabiano

Ako ďalej poznamenal, s prosbou o pomoc sa obrátili na okolité nemocnice. „Neuspeli sme, preto sme museli vytvoriť ďalšie lôžka. Kapacitu sme rozšírili na 60 lôžok, ale ani to už nepostačuje,“ priblížil aktuálnu situáciu Šenfeld s tým, že v súčasnosti majú obsadených 63 covidových lôžok.

10 % zdravotníkov v karanténe 

Problém zhoršuje aj vysoký počet zdravotníkov, ktorí sú buď pozitívni na koronavírus alebo v karanténe. „Situácia je mimoriadne vážna. Napríklad v Kysuckej nemocnici v Čadci je dnes zhruba 10 % zdravotníkov v karanténe,“  píše sa v príspevku Žilinského samosprávneho kraja na sociálnej sieti. Podľa informácií televízie Markíze je pozitívnych alebo v karanténe 73 zdravotníkov z nemocnice v Čadci.

Manželia v košickej nemocnici bojujú 2 týždne s COVID-19. Úprimné slová primára majú už stovky zdieľaní

Zhoršujúca sa epidemiologická situácia zvyšuje tlak na zdravotnícky personál v nemocnici, ktorého je nedostatok, navyše sú zdravotníci vyčerpaní, lebo musia zaskakovať za chýbajúcich kolegov. „Prosíme o pomoc zdravotníkov, či už lekárov, zdravotné sestry, sanitárov a ošetrovateľov, ktorí ešte môžu pomôcť našim preťaženým zdravotníkom, pri ošetrovaní našich pacientov,“ uviedol Šenfeld.

Žilinský kraj a vedenie nemocnice má stredu rokovať o ďalšom postupe.

Situácia sa zhoršuje aj v ďalších nemocniciach v kraji 

Okrem Čadce sa situácia zhoršuje aj v ďalších nemocniciach v kraji. V Žilinskej nemocnici je podľa Markízy 84 zdravotníkov pozitívnych alebo v karanténe, v Martine 64, Trstenej 84, Dolnom Kubíne 38 a v Liptovskom Mikuláši 22.

Žilinský kraj, preto hľadá zdravotníkov pre svoje štyri krajské nemocnice už aj na Facebooku. „Obraciame na vás, zdravotníkov, pokiaľ môžete, pomôžte. Potrebujú vás naše nemocnice na Kysuciach, v Trstenej, v Dolnom Kubíne a v Liptovskom Mikuláši,“ vyzýva status.

Okrem toho hľadá kraj dobrovoľníkov aj na celoplošné testovanie, a to tiež prostredníctvom sociálnej siete.

Zdroje: Ministerstvo zdravotníctva SR, SITA, TV Markíza

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech