Národu tvrdil, že očkovaní ľahšie chytia HIV. Juhoamerického prezidenta budú vyšetrovať kvôli hoaxom

  • Dezinformácie šíria aj hlavy štátov, príkladom je brazílsky prezident
  • Bolsonaro tvrdí, že plne zaočkovaní proti Covidu, majú vyššiu šancu nakaziť sa vírusom HIV
  • Za nepravdivé výroky prezidenta vyšetrujú
Bolsonaro
Bolsonaro, Laetitia Vancon/The New York Times, Latin America Reports
  • Dezinformácie šíria aj hlavy štátov, príkladom je brazílsky prezident
  • Bolsonaro tvrdí, že plne zaočkovaní proti Covidu, majú vyššiu šancu nakaziť sa vírusom HIV
  • Za nepravdivé výroky prezidenta vyšetrujú

Brazílsky najvyšší súd v piatok nariadil vyšetrovanie voči prezidentovi Jairovi Bolsonarovi za jeho októbrové vyjadrenie na sociálnych sieťach, v ktorom šíril nepravdivé informácie o spojitosti vakcín proti ochoreniu COVID-19 a nákaze AIDS. Informovala o tom v sobotu agentúra Reuters.

Bolsonaro 21. októbra vo videu zverejnenom na sociálnych sieťach uviedol, že u osôb plne zaočkovaných proti koronavírusu je vyššie riziko nákazy vírusom HIV, píše na svojej webovej stránke stanica CNN. Vedci a odborníci v oblasti zdravotníctva však toto vyjadrenie kritizovali.

Spoločný program OSN pre boj proti HIV/AIDS (UNAIDS) oznámil, že vakcíny proti Covidu schválené regulačnými úradmi sú bezpečné pre väčšinu ľudí – vrátane osôb nakazených vírusom HIV. Ochorenie AIDS je spôsobované týmto vírusom.

Sporné výroky aj v minulosti 

Brazílsky senátny výbor ešte v októbri hlasovaním odsúhlasil usvedčujúcu správu, ktorá odporúča podať obvinenie na prezidenta Jaira Bolsonara – okrem iného zo zločinov proti ľudskosti – v súvislosti s kontroverzným vládnym riešením koronavírusovej pandémie v krajine.

V posledných týždňoch sú vrcholní predstavitelia a spojenci Bolsonara terčom hnevu. Vypočúvajú ich v televíznych reláciách, pričom obyvatelia sú pohoršení správaním federálnej vlády. 

Návrh správy obviňuje brazílskeho krajne pravicového lídra z celkovo 11 zločinov vrátane zločinov proti ľudskosti, podnecovania zločinu a šarlatánstva, pretože podporoval neúčinné liečebné látky, ako sú napríklad antimalarický liek hydroxychlorochin. 

zdroj: TASR/AP, Eraldo Peres

Bolsonaro Brazílčanom odkázal, aby „nefňukali“ a nechali sa pekne premoriť. Robil si žarty z rúšok, neskôr vakcín a do médií rozprával svoje domnienky, nie overené fakty.

Krajina si na jar prešla príšernou vlnou nákazy, na konci ktorej boli státisíce mŕtvych a niekoľko nových, silnejších variantov koronavírusu. 

Brazília sa stala hniezdom množstva mutácii SARS-CoV-2, medzi ktorými sa nachádzajú aj také, ktoré môžu celý svet vrátiť aj napriek všetkému úsiliu na začiatok tejto tragickej cesty. A kvôli čomu? Len kvôli jednému politikovi, ktorý neveril a podceňoval nepriateľa, do boja s ktorým poslal na smrť svojich voličov,“ napísal vtedy doktor Milan Kulkovský na svojom populárnom blogu.

Dodal, že takto to vyzerá, keď sú pri moci ľudia, ktorí „odmietali rúška, teraz respirátory, zvolávali občanov do ulíc, odmietajú vakcíny, podporujú neúčinnú a nebezpečnú liečbu, experimenty, videli koronavírus letiaci v lúčoch 5G siete. Lupou sledovali ampulky s očkovacou látkou a hľadali v nej nanočipy a diabolské znamenia. Liečili sa alkoholom a súťažili v tom, kto zazdieľa najväčšiu hlúposť…

zdroj: Unsplash/Towfiqu barbhuiya

Ako prezident má imunitu 

Bolsonaro, ktorému končí tretí rok vlády, pravdepodobne nebude stíhaný za svoje údajné zločiny, ako prezident má totiž imunitu, píše BBC.

Mnohí odborníci sa však domnievajú, že kongresové vyšetrovanie spôsobilo vážne poškodenie jeho postavenia a môže mať problémy budúci rok, keď sa bude pokúšať kandidovať znova.

Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že väčšiu popularitu získava bývalý prezident Luiz Inácio Lulo da Silva. 

Facebook a YouTube v reakcii na Bolsonarove vyjadrenia dočasne zablokovali prezidentove používateľské účty. 

Zdroje: TASR, Startitup, Startitup, BBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie