NASA ocenila fotografiu mladého Košičana. Zachytáva nočnú Oravu počas Vianoc

  • Len 25-ročný Tomáš Slovinský je naozajstný talent, ktorého fotografia už obletela celý svet
  • Práve jeho dielo vybrala NASA za astronomický snímok Štedrého dňa
  • Ide o záber zo Zuberca na Orave
Tomáš Slovinský
  • Len 25-ročný Tomáš Slovinský je naozajstný talent, ktorého fotografia už obletela celý svet
  • Práve jeho dielo vybrala NASA za astronomický snímok Štedrého dňa
  • Ide o záber zo Zuberca na Orave

Panoramatická fotografia vznikla o 2:30 nadránom a tvorí ju 66 snímkov zachytených v Múzeu Oravskej dediny v Zuberci.

zdroj: Ocenená fotografia/ Tomáš Slovinský

„Túto poctu vnímam hlavne ako veľké zadosťučinenie. Tieto fotografie posudzujú odborníci z NASA, o to je moja radosť väčšia. Zhotovenie jednej snímky zaberie množstvo času. Samotné snímanie takejto fotografie trvá približne 1 hodinu, nakoľko sa v tomto prípade jednalo o panoramatický záber zložený zo 66 segmentov. Samotná príprava, cestovanie a následné spracovanie však môže trvať niekoľko dní, až týždňov. Astrofotografia je náročná disciplína,” vyjadril sa Tomaš pre Startitup.

Popularizuje astronómiu aj na školách

Mladý Košičan sa vo svojom živote naplno venuje popularizácii astronómie a to nielen prostredníctvom fotografií. S jeho dobrou kamarátkou a kolegyňou prevádzkujú už tretí rok prenosné planetárium Astro Show, s ktorým navštevujú prevažne školy. Spoločne tvoria zaujímavé vzdelávacie programy a do budúcna pripravujú, aj rôzne prednášky. Tomáš taktiež v rámci hobby publikuje svoju prácu v Slovenskom vedecko-technickom časopise. 

Čo sa týka odborného vzdelania z oblasti fotografie, Tomáš má za sebou prednášky Petra Horálka, českého, no celosvetovo uznávaného fotografa. Podľa jeho slov mu práve táto skúsenosť dala veľmi pevné základy. „Najviac práce ale ostáva stále na tebe – záleží, ako sa k veci postavíš. Hoci sa astrofotografii nevenujem dlho, venujem jej prevažnú časť dňa a svojho času,” hovorí Tomáš.

Zaujímavosťou a malým vianočným zázrakom je podľa mladého fotografa aj to, že o dva dni, teda 26. decembra NASA vybrala fotografiu Petra Horálka. Dokonca aj táto fotografia vznikla na Orave. Orava sa teda za tieto Vianoce dostala do povedomia mnohých ľudí na celom svete. 

Nejde o žiadnu fotomontáž

Podľa Tomáša je pri fotografovaní oblohy dôležité dbať na to, aby bola fotografia obrazom fyzikálnej reality. Snímky by tak podľa neho mali prejsť úpravami a kalibráciou, ktoré odzrkadľujú to, čo sa na nočnej oblohe skutočne nachádza. 

„Niektorí ľudia si myslia, že takáto astrofotografia je akousi montážou. Myslia si to preto, lebo pohľad očami na nočnú oblohu je z časti iný. Ľudské oči sú mocným, no nie dokonalým nástrojom. V noci používame svetločinné bunky, ktoré nevidia farebne. Citlivý čip fotoaparátu zachytí viac svetla a farieb – dokonca za hranicu nám viditeľného spektra,” hovorí Tomáš. 

Ako príklad uvádza do červena sfarbené emisné vodíkové hmloviny, ktoré žiaria v infračervenej oblasti, no fotoaparát prispôsobený na nočnú fotografiu ich zachytí. 

Keď fotografie nesú odkaz 

Tomáš  z Oravy urobil dokonca sériu fotografií, ktoré niesli istý odkaz. Poukazovali na niekdajší život a na to, ako videli nočnú oblohu ľudia v minulosti – bez svetelného znečistenia. Medzi iné zaujímavé fotografie patrí napr. zodiakálne (zvieratníkové) svetlo a protisvit zachytené vo Vysokých Tatrách a na La Palme. 

„Jedná sa o odraz Slnečného svetla na medziplanetárnej hmote pozdĺž úrovne ekliptiky. Nazýva sa aj zvieratníkové, pretože prechádza cez súhvezdia zverokruhu. V Českých Beskydách som zachytil zaujímavé tiahnúce sa airglow (žiarenie atmosféry), ktoré môžme pozorovať aj u nás,” vysvetľuje fotograf.

Toto žiarenie podľa Tomáša vyvolávajú rôzne procesy v zemskej atmosfére, súvisiace aj so Slnkom. Na Slovensku sa talentovanému fotografovi v tomto roku podarilo zachytiť aj meteorický roj Perzeidy, či zaujímavé čiastočné zatmenie Mesiaca zahalené v oblakoch. 

zdroj: Tomáš Slovinský

Tomášovým najbližším snom je momentálne expedícia do Čile, kde v noci vyniká celkom iná časť oblohy, ktorú z našich zemepisných šírok nevidíme. 

„Práve obloha na južnej pologuli je bohatšia na rôzne klenoty. V Čile sú perfektné podmienky pre pozorovanie nočnej oblohy – nízke svetelné znečistenie, zanedbateľná vlhkosť a malá oblačnosť. Na konci marca do tejto krajiny plánujem vycestovať,” dodáva Tomaš. 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá