NASA pomenovala kameň po legendárnej skupine. Začal sa kotúľať v roku, kedy vydali prvý album

  • Rolling Stones má rovnomenný kameň na Marse
  • Prvýkrát sa kotúľal na misii v 1964
  • Rolling Stones má rovnomenný kameň na Marse
  • Prvýkrát sa kotúľal na misii v 1964

V roku 1964 sa stali dve významné veci. Rolling Stones vydali svoj debutový album a na Mars odletela sonda Mariner 4, ktorá o rok neskôr odoslala 22 kvalitných snímok povrchu planéty.

NASA zverejnila zábery, ktoré ukazujú, že pri pristáti modul odkopol kameň, ktorý sa začal kotúľať. Rolling Stone informoval, že NASA súhlasila, aby sa váľajúci kameň Marsom pomenoval po legendárnej rock’n’rollovej skupine Rolling Stones, ktorých názov v preklade znamená „kotúľajúce sa kamene“.

Kameň Rolling Stones svetu predstavil Robert Downey, Jr.

Koncert v kalifornskej Pasadene prerušil známy herec Robert Downey, Jr., ktorý na stage prišiel so slovami, že musí publiku niečo dôležité oznámiť. Robert vyrozprával príbeh o tom, ako sa v 60. rokoch zakotúľal jeden kameň pri pristávaní modulu misie na Mars.

A niektorým vedcom skrsla veľmi náhodne dobrá a múdra myšlienka. Prečo by sme ten kameň nepomenovali po Rolling Stones?“ zavtipkoval vo videu herec.

Názov vesmírneho telesa môžeš vymslieť aj ty

Pred mesiacom sme ťa informovali, že aj Slováci môžu dať názov objektu vo vesmíre. Projekt s názvom IAU100 NameExoWorlds umožňuje všetkým krajinám na svete pomenovať jednu exoplanétu a jej hviezdu.

Každému štátu pridelila únia vesmírne telesá, ktorým meno môže vybrať ktokoľvek vo verejnom hlasovaní na oficiálnej stránke kampane. Do projektu sa môžeš zapojiť aj ty, stačí, keď vyplníš krátky formulár, v ňom uvedieš kontaktné údaje a meno pre planétu a jej hviezdu, spolu s krátkym odôvodnením, prečo si sa rozhodol práve pre takéto pomenovanie.

Názvy všetkých vesmírnych miest a objektov v celej slnečnej sústave sú vyberané Medzinárodnou astronomickou úniou, ale vedci NASA už dlho prichádzajú s neoficiálnymi prezývkami pre horniny a iné geologické prvky, aby uľahčili ich prácu. Kameň Rolling Stones bol jedným z nich.

Zdroj: NASA, Rolling Stone

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK