Našli sme raj na samom konci Európy, kam veľa Slovákov ešte nevkročilo. Predstavujeme ti pobrežie, ktoré je ako z iného sveta

  • Dovolenka v Portugalsku ťa nezruinuje a užiješ si ju bez starostí
  • Prinášame ti tipy na miesta, ktoré sa stali inšpiráciou pre autorku Harryho Pottera
  • Krajina má dokonalé podmienky na to, aby si si vyskúšal surfovanie
Portugalsko
Portugalsko, SIU/Lucia Zubková
  • Dovolenka v Portugalsku ťa nezruinuje a užiješ si ju bez starostí
  • Prinášame ti tipy na miesta, ktoré sa stali inšpiráciou pre autorku Harryho Pottera
  • Krajina má dokonalé podmienky na to, aby si si vyskúšal surfovanie

Španielske pobrežie a ostrovy sú známou dovolenkovou destináciou, ktorú navštívi ročne množstvo Slovákov. Portugalsko bolo známe skôr nadšeným fanúšikom surfovania, to sa však postupne mení a dnes ti povieme niekoľko dôvodov, prečo hľadaj letenky do Porta alebo Lisabonu, namiesto Barcelony. 

Oceán nie len pre odvážnych 

Na konci Pyrenejského ostrova sa nachádza Portugalsko. Jeho jediným pevninským susedom je Španielsko, možno aj kvôli tomu je prehliadané. Portugalsko má okrem pevniny v zozname aj Madeiru a Azorské ostrovy, ktoré sú ale na trochu iný typ výletu, no hlavne o dosť nákladnejší. 

Juh Portugalska a región Algarve sa môže pýšiť najkrajšími plážami v Európe. Územie je plné širokých pieskových plážami, ktoré sú pod mohutnými pieskovcovými útesmi. Môžeš tu objaviť malé romantické pláže, na ktoré vedú drevené schody a jaskyne.

V júli tu je maximálne 30 stupňov, takže nič na nevydržanie. Na druhej strane, oceán má o dosť nižšiu teplotu ako napríklad Stredozemné more, čo zo začiatku môže ľudí odradiť. Ak sa však prekonáš, odmenou ti bude tyrkysová voda a nedotknutý podmorský svet.

zdroj: Lucia Zubková

V celom regióne je cítiť históriu – hlavné mesto Algarve, letovisko Faro stojí na rímskych a maurských základoch. V starom meste uvidíš katedrály, prejdeš sa po vydlaždených uliciach a oddýchneš si v niektorej z útulných kaviarní a reštaurácií. 

Súčasťou mesta je aj lagúna a mokrade plné morských živočíchov. Prírodná rezervácia je zložená z menších ostrovčekov a obrovských pieskovísk.

Tu majú výhodu dobrodružné povahy, pretože ako väčšina oblastí s prístupom k oceánu, aj Portugalsko má tisíce možností na surfovanie. Surferských škôl a kurzov sú stovky a spolu s doskou ti požičajú aj neoprén. Za príplatok si vieš zarezervovať aj posteľ na chate blízko oceánu, kde stretneš pozitívne naladených ľudí, ktorí sa sem prišli naučiť surfovať. Kurzy sú vhodné aj pre začiatočníkov aj pre skúsenejších. V oblasti Peniche si môžeš vyskúšať najlepšie vlny v Európe. 

Mix Kalifornie, Brazílie a Európy 

Z Fara si za 3 hodiny autobusom v hlavnom meste Lisabone. Jeho dominantou je most, pripomínajúci Golden Gate Bridge v Kalifornii či socha Ježiša nad mestom. Stereotyp v tu je neznámy pojem. Okrem metra a električiek sa tu turisti pohybujú výťahom, aj na lanovke. 

Prímestským vlakom sa odveziete do časti Belém, ktorá je známa aj najlepšou pekárňou, kde predávajú najznámejšiu portugalskú sladkosť, Pastel de nata. Košíček z listkového cesta s náplňou z vaječných žĺtkov predávajú v každej kaviarni a najlepšie chutí ešte teplý, posypaný škoricou. 

zdroj: Lucia Zubková

Na Carcavelos Beach, len pol hodinu od Lisabonu, je vždy ruch. Aj keď nevlezieš do oceánu, nie je nič lepšie, ako sa posadiť na pláž s pivom alebo fľašou vína a sledovať vlny. Konečná vlaku končí v meste Cascais, kde to už dýcha typickou atmosférou prímorského mestečka.

zdroj: Lucia Zubková

Pravdepodobne tu stretnete množstvo Britov, keďže ide o jednu z najobľúbenejších destinácií tamojších dôchodcov. Portugalsko vyniká aj kníhkupectvami. V modernej štvrti v starej fabrike LX Factory plnej reštaurácií a umeleckých obchodov, nájdete jedno s veľkým výberom aj zahraničnej literatúry. V priestore sa organizujú výstavy, festivaly aj kurzy varenia. 

zdroj: Lucia Zubková

Najstaršia univerzita a tip na jednodňový výlet 

Dobrý nápad sú aj mestá mimo hlavnej trasy. Jedným z takých je najstaršie študentské mesto Coimbra, ktoré inšpirovalo J. K. Rowlingovú k napísaniu Harryho Pottera. Študentov spoznáš vďaka ich uniforme, ktorá pozostáva z čierneho habitu a kostýmu. 

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Universidade de Coimbra (@ucoimbra)

V Coimbre sa oplatí vidieť aj obrovskú botanickú záhradu založenú v 18. storočí a dnes obývanú veveričkami. V prípade, že sa rozhodneš prísť v júni, určite nevynechaj festival Queima das Fitas (Pálenie stužiek). Študenti sa oblečú do farieb svojej fakulty a rituálne spália stužky svojej fakulty, pretože ich študentské dni sú na konci. 

Porto je najkrajšie s portským vínom 

Druhé najväčšie mesto v Portugalsku je známe vývozom vína. Typickým znakom oblasti je aj aj veľký železný most, ktorého autorom je Gustave Eiffel, konštruktér Eiffelove veže v Paríži. Na svoje si prídu aj fanúšikovia futbalu, hoci klub FC Porto bol víťazom Ligy majstrov naposledy v roku 2004. 

Po dobrom obede sa môžeš prejsť pri rieke v štvrti Ribeira, kde uvidíš typické farebné domčeky. Ako väčšina portugalských miest, je aj Porto kopcovité, preto zabudni na štýlové topánky a investuj do pohodlných tenisiek. 

zdroj: Lucia Zubková

Z Porta štartuje aj trasa svätojakubskej púte do Santiaga de Compostela v Španielsku. Má 260 kilometrov.

V Porte nájdeš aj ďalšiu inšpiráciu J. K. Rowlingovej, knižnicu Livraria Lello. Samotné knihy Harryho Pottera písala v kaviarni Majestic. Do kníhkupectva sa platí vstup, ale vstupenku môžeš použiť pri nákupe knihy ako zľavu. 

Po celom Porte zas nájdeš Azulejos, teda typické modré dlaždice, ktoré v Porte zdobia mnohé budovy. Najlepším príkladom je vlaková stanica São Bento.

zdroj: Lucia Zubková

Čo sa týka kuchyne, typické portugalské jedlo je Francesinha, sendvič plnený klobásami, hovädzím mäsom a na vrchu s roztopeným syrom, či vajíčkom. To znie dobre, ale pečivo rozmočené pivovou omáčkou nemusí chutiť každému. Ak sa teda necítiš ako drevorubač a vyhľadávaš skôr zdravšie potraviny, v každej reštaurácií ponúkajú alternatívu z rýb a morských plodov. Ku všetkému sa podávajú olivy a chlieb. Namiesto piva v Porte skrátka musíš siahnuť po víne. Je lacnejšie a oveľa chutnejšie. 

zdroj: Lucia Zubková

Do Portugalska vieš letieť Ryanairom alebo Wizz Airom z Viedne aj z Budapešti, akciové letenky začínajú na 15 eurách za jeden smer. Ceny sa pohybujú približne ako na Slovensku, takže dovolenka ťa nebude stáť celý majetok. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK