Navrhli park, v ktorom sa človek spojí s prírodou. Zo zlej nálady sa tu vyskáčeš v korunách stromov

  • Klasické parky s obyčajnými hojdačkami sa môžu ísť schovať.
collagewt
studiodror.com
  • Klasické parky s obyčajnými hojdačkami sa môžu ísť schovať.

Predstav si, že počas svojej prechádzky lesom by si mohol preskúmať skryté cestičky medzi korunami stromov, hojdať sa v hamakoch a skákať na obrovských trampolínach. Architektonické štúdio Dror predstavilo víziu nového mestského parku pre tureckú metropolu Istanbul, v ktorej existuje málo zelených miest. Jeho cieľom je “navrhnúť ľúbostný príbeh medzi ľuďmi a prírodou.” Ich park má byť pretkaný cestičkami a nájdeš v ňom viacero hojdačiek, hamakov a trampolín.

foto: studiodror.com

foto: studiodror.com

Dizajn premieňa existujúce zelené miesto umiestnené približne 10 kilometrov severne od centra Istanbulu. Riešením bolo zachovať existujúci lesný život a doplniť ho o nádherné a netradičné stavby, ktoré ľuďom prinesú relax, ale aj zábavu. Návštevníci v parku nájdu cestičky a miesta na oddych, ale aj niekoľko prekvapení. Park pozostáva z piatich hlavných zón, z ktorých každá dokáže ponúknuť niečo iné. V Loope nájdeš hojdačky a hamaky zavesené nad zemou, Pool ti zas ponúkne obrovské bazény s loptami inšpirované tureckými trhmi s korením.

Chodník sa vlní ďalej pomedzi stromy až prídeš do zóny s názvom The Chords, kde dominujú obrovské okrúhle trampolíny. Cestička v The Grove pripomínajúca bludisko obkolesená sochami má podporovať dobrodružného ducha a objavovanie nového. „Fontána Čistoty“ má tvar kocky, z ktorej štyroch strán tečie voda. Používa senzor a hydraulický piest pre otvorenie prístupu, vďaka čomu do nej môžeš vojsť, čím sa ocitneš v miestnosti obklopený vodou.

foto: studiodror.com/studiodror.com

“Rozhodli sme sa vytvoriť park, ktorý prostredníctvom siete podmienok starajúcich sa o bezpodmienečnú lásku rozpúšťa úzkosť a strach, ktoré často sprevádzajú neznáme prostredie. Predstavili sme najhlbší zážitok dodávaný najjemnejším spojením; úsilie, ktoré zachováva bujný les a každý strom na svojom mieste tak, ako to mesto chcelo,” hovoria architekti na svojej stránke.

foto: studiodror.com

zdroj: inhabitat.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech