NÁZOR: 5 dôvodov, prečo nenosiť rúško. Máme jedinečnú šancu si to pokaziť

  • Upozornenie: Článok obsahuje sarkazmus
rúško
  • Upozornenie: Článok obsahuje sarkazmus

Hovorí sa, že šaty robia človeka. A že neverbálna komunikácia povie viac, ako tisíce slov. Platí to aj pre rúško. Keď si ho z akýchkoľvek dôvodov odmietaš na seba dať a neexistujú objektívne príčiny, prečo ho nemôžeš nosiť, vysielaš tým do okolia rôzne signály. Toto je iba päť z nich.

  1. Všetkým ukážeš, aký si sebec. Už dávno vieme, že rúško neslúži na našu vlastnú ochranu, ale že ním zabraňujeme vypúšťaniu kvapôčok do ovzdušia. COVID-19 je kvapôčková infekcia, ktorá sa prenáša vdýchnutím kvapôčok, ktoré predtým niekto vyprskal alebo vykašľal. Tie zdravý človek vdýchne a nakazí sa.
    Rúško ale nezabraňuje vdýchnutiu (lebo to robí respirátor) ale práve tomu prskaniu. Ak rúško máš mať a nemáš, ukazuješ, ako sa staráš len o seba. A hoci by zdravý človek rúško nosiť vôbec nemusel, podľa toho, čo doteraz o koronavíruse vieme, nikto z nás si nemôže byť stopercentne istý, že je zdravý.
  2. Dovolíš zahltiť zdravotníctvo veľkým počtom chorých. Ak máš už teraz nervy z hodín strávených na pohotovosti, určite budeš milovať čakanie pri náraste chorobnosti spôsobenom koronavírusom. Podľa mnohých štúdií je rúško veľmi jednoduchou a účinnou prevenciou proti šíreniu nielen koronavírusu, ale celkovo kvapôčkových infekcií. Podľa úplne jednoduchej logiky menej nakazených = menej ľudí v nemocniciach a menej úmrtí. Takéto jednoduché to je, naozaj. Už dnes je slovenské zdravotníctvo v žalostnom stave, nepotrebujeme ho zaťažovať ešte viac.
  3. Ukážeš, aký si cynický a bezohľadný. Štatistiky hovoria jasnou rečou. Ochorenie COVID-19 kosí najmä starších ľudí, často s ďalšími zdravotnými problémami. Ďalej ľudí s narušenou imunitou, alebo inak oslabených. Napríklad tých, ktorí sa liečia na rakovinu. Nenosením rúška ukazuješ, ako veľmi sú ti títo ľudia ukradnutí. Lebo veď aj tak len zaťažujú sociálny systém. Ty si mladý a zdravý, nič ti predsa nehrozí. 
  4. Všetkým ukážeš, aký si nevďačný spratek. Prekrytie horných dýchacích ciest nám v tomto čase umožňuje robiť prakticky všetko, na čo sme zvyknutí. Môžeme ísť do práce, na obed, v podstate nie sú žiadne veľké limity. Keď sa ale na rúška vykašleme, stúpne chorobnosť a máme tu opäť drastické opatrenia, ktoré sme tak ofrfľali na jar. Máš chuť si ich zopakovať? Tak do toho.
  5. Ukazuješ, aký si nevzdelaný a že ani za mak nerozumieš, čo sa to tu deje. Že nemáš potuchy o tom, čo sú kvapôčkové infekcie, že netušíš, ako fungujú vírusy a jednoducho, že si nevzdelaný a neinformovaný. Inak by si vedel, kedy si máš rúško dať a kedy je to zbytočné. A že jeho nosením naozaj neprinášaš žiadnu veľkú obetu, ale pomáhaš chrániť úplne všetkých.

Patetické frfľanie, ako sa dusíš, nie je na mieste. Na rúško ešte nikto neumrel ani neochorel. Stačí ho pravidelne čistiť a meniť, lebo okrem vírusov zachytáva aj baktérie, ktoré si na tvár dávať nechceš. Ak si už ale počul o vynáleze mydla, nemal by to byť problém.

Teraz naozaj. Blíži sa koniec uhorkovej sezóny, kedy sa všetci plní elánu vraciame do škôl a rozbiehame nové projekty v práci. Po jari sme sa na to tešili, prísne obmedzenia nechce nikto. A pritom fakt stačí tak málo, zakryť si ústa a nos, keď hovorím s druhými ľuďmi. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK