NÁZOR: Prečo ma dokumentárne stanice vytáčajú do vývrtky a ako mi UFO unieslo kamarátov

  • Zabudnite na stavby starých Egypťanov či iné civilizácie
  • Hodiny dejepisu boli zbytočné
  • ...alebo keď vám nazretie do záhrady ponúkne väčšiu „animal planet“ než celá Animal Planet
Vetrelci davnoveku aliens mimozemšťania
Mcgilltribune.com a František Kekely
  • Zabudnite na stavby starých Egypťanov či iné civilizácie
  • Hodiny dejepisu boli zbytočné
  • ...alebo keď vám nazretie do záhrady ponúkne väčšiu „animal planet“ než celá Animal Planet

Prepínaš televízne kanály a zastavíš na Animal Planet, že si chceš na chvíľu pozrieť nejakú prírodu a pekné zábery divokých zvierat, trebárs levov, gepardov, tigrov či pokojne aj zver, ktorú vidíš zo svojho okna pod lesom.

Hoci v rohu skutočne svieti logo a názov Animal Planet, už niekoľko minút si nevidel žiadne zviera. Len akýsi chlapíci stavajú naozaj gýčový bazén. Reputáciu stanice sa akoby snaží zachrániť aspoň záber na oceán ku koncu programu, kde sa na sekundu asi mihol delfín.

Už nie si si istý, či si ho naozaj videl, alebo či už ide len o snahu tvojej mysle silou-mocou vidieť aspoň jedno divoké zviera na tejto zvieracej stanici.

Na našej planéte žijú najmä tri zvieratá: psy, mačky a kutilovia

Mám rád psy i mačky. Hovorím to vopred, aby som nevyznel ako človek, čo má s nimi nejaký problém. Aj keď vďaka životu na dedine naozaj nepotrebujem televíznu stanicu na to, aby som ich videl často a všade, no plne chápem i podporujem, aby svoj čas na „Zvieracej planéte“ mali.

zdroj: Unsplash/Alain Pham

Na našej planéte žijú milióny zaujímavých živočíšnych druhov. V prípade tejto televíznej stanice, ktorá ma dúfam nezažaluje, mám posledné roky úprimne dojem, že väčšinu zvierat našej planéty tvoria už len psy a domáce mačky.

Namiesto Animal Planet by som rozmýšľal skôr nad názvom Cat & dog. Pritom, pokiaľ ma pamäť neklame, nie vždy tomu tak bolo. Čo sa stalo, kde zmizli tie krásne a zaujímavé dokumenty?

Zober si trebárs včerajší program tejto stanice. Vedel som, že viac divokých zvierat bez preháňania uvidím aj na našej malej záhradke, kde dal otec trochu potravy pre vtáčiky, ale v rámci projektu som si ráno normálne zapol túto stanicu.

Najskôr tam stavali niekomu akvárium. Potom som behom nasledujúcich hodín videl viac programov s pitbullmi, než za celý svoj život. A potom tam stavali cool domček v korunách stromov a nasledoval program, kde zas stavali ďalšie akvárium. Kutil TV je ďalší vhodnejší návrh pre názov tejto stanice.

zdroj: Unsplash/ C D-X

No teraz sa poďme pozrieť na môjho najväčšieho dokumentárneho obľúbenca, ktorý (+ jemu podobní) mi definitívne skazil takmer všetky dokumentárne stanice. Jasne mi ukázal, že ani „vzdelávacie programy“ nemusí byť úplne rozumné sledovať.

zdroj: Facebook a Wp.com

UFO mi skutočne unieslo kamarátov

Oproti nasledujúcemu programu mi hodiny a hodiny so psami a mačkami prídu ako prospešne a najmä zdravšie strávený čas. Okrem zvierat mám rád aj dejiny, tak čo by som si párkrát neklikol napríklad na History Channel, snáď budú dávať nejakých Vikingov, Rimanov či niečo zo stredoveku alebo z 2. svetovej vojny.

No až tu pochopíte, že hodiny dejepisu boli v podstate zbytočné, a dejiny ľudstva sa dajú vystihnúť jediným slovom – ufóni.

Mimochodom, skús si len tak pozrieť program tejto „stanice o histórii“, a čo ti ostane, keď odčítaš všetky programy o mimozemšťanoch a reality show o skladoch:

zdroj: Tv-program.aktuality.sk

Hlavným, najznámejším programom (dnes už ani z ďaleka nie jediným), ktorý ti ukáže mimozemšťanov jednoducho všade s za všetkým, je Ancient Aliens, ktorý asi budeš skôr poznať pod českým názvom Vetřelci dávnověku.

Jeho hlavným protagonistom je strapatý, zaujímavý týpek Giorgio Tsoukalos. Raz som pri jeho mene videl také akademické tituly, o akých som asi ani nevedel, že existujú.

„Strapatý telocvikár z Grécka,“ to bol názov článku, ktorý priniesla o tomto „odborníkovi na históriu z History Channel“ televízia Prima, ktorá taktiež na svojej Prima Zoom bežne vysielala tento program.

Nie je historikom, nie je fyzikom, nie je dokonca ani vedcom. Tsoukalos nie je žiadny expert na dejiny. Vyštudoval v USA, a to nie príliš prestížnu univerzitu so zameraním na šport a marketing,“ píše sa o tomto historikovi v článku TV Prima.

Zopakujem, napriek tomu, čo o ňom TV vie a sama napísala, jeho výklad dejín pravidelne vysielala. Hlavne, že je sledovanosť?

Osobne sa považujem za človeka, ktorý verí v mimozemský život a v to, že vo vesmíre nie sme úplne sami. No dejiny, ktoré sú v tomto programe predkladané ako jasný fakt s dôkazmi, mi doslova pripomínajú články takzvaných konšpirátorských médií.

Pravdu nehľadajú, oni ju už majú danú vopred, a snažia sa skôr vyberať, čo všetko by k nej mohlo pasovať. A všetko opačné ignorovať. Zaráža ma nielen samotný obsah, ale ešte viac ten obrovský priestor, ktorý tieto programy dostávajú.

V nadpise píšem, že mi UFO unieslo kamarátov, a je to naozaj tak. „Veď ty si scestovaný, ty tomu rozumieš, ty tiež vieš, ako to je,“ hovorí mi kamarát, keď sme boli na oslave.

Úprimne som nechápal, čo tým presne myslí, že či mám nejaký všeobecný prehľad, alebo či niečo viem, alebo čo. Neskôr sa ukázalo, že ho úplne pochytili tieto UFO programy, a ja, čo som niektoré tieto zaujímavé miesta navštívil, teda tiež isto viem, že ich skutočne postavili Marťania.

Hoaxy o 5G sieti sa aj na Slovensku šíria rýchlejšie ako koronavírus

Nie je jediným z môjho okruhu ľudí, koho tieto stanice a programy uniesli. Istou tendenciou týchto ľudí je o tom často rozprávať v spoločnosti, čím sa akože snažia otvárať ľuďom oči, hoci väčšinou len odveci zmenia rozbehnutú, vtipnú tému na blbosť a asocializujú sa tým.

Kto ma iný názor a neverí na ufónske pyramídy a ufónmi ovplyvnených nacistov, je občas proste ovca. Beriem, beee. Áno, aj tu vidíme podobu s niektorými konšpirátorskými webmi, správami, a ich fanúšikmi.

Tieto programy, ktoré úplne nechápem prečo dostávajú až takýto priestor napríklad na spomínanom History Channel, sú podľa mňa z istého hľadiska nebezpečné – minimálne z pohľadu, že robia niektorých ľudí pred svojimi kamarátmi a známymi neznesiteľnými.

Neviem, či je za tým lacný materiál, ktorý je ale dostatočne sledovaný na to, aby som si ho dookola púšťal – napriek tomu, že je to značná hovadina. No trochu by mohli zodpovednosť za to, čo púšťajú, prebrať i tieto v podstate vzdelávacie stanice – ale to by som chcel žiť asi v príliš ružovom svete.

Každopádne, „dokumentárnych programov“ a staníc, ktoré by sa tu dali vymenovať, by bolo ešte podstate viac. Nezaujímavé mi príde aj dookola sledovať, čo týpci zas našli v garáži, alebo aké UFO záhadné javy sa dejú pod nejakou farmou, kde sa dotyční nepôjdu bližšie pozrieť, lebo im to neodporúčal niekto, kto to skúsil predtým, a videl tam strašné veci.

Tak to bude „tím odborníkov“ radšej z diaľky monitorovať s prístrojmi, o akých sa Slovenskej akadémii vied ani nesníva.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech