NÁZOR: Záborská vyhlasuje „svätú vojnu“. Svojej snahy o teror žien sa nevzdá

zaborska
TASR/Michal Svítok

Svätá vojna pokračuje. Na jej čele stojí Anna Záborská a jej verní, spoločne tiahnu do boja za to, čomu veria. Bez ohľadu na druhých. 

Poslankyňa z Kresťanskej únie, ktorú do parlamentu dostal Igor Matovič, robí všetko pre to, aby opäť otvorila tému interrupcií. Nezastavil ju ani fakt, že pred pol rokom jej návrh zákona neprešiel. Záborskej návrhy sa síce tvária ako pomoc ženám, podľa ženských aktivistiek je však opak pravdou. Ona sama predniesla vetu, že „toto je len začiatok“.

Položme si otázku – čo je na konci? Je to úplné obmedzenie interrupcií, čiastočný zákaz alebo také skomplikovanie procesu, ktoré by ženy od prerušení nechcených tehotenstiev odradilo? Odpoveď na túto otázku dnes nepozná nikto. Možno sa pýtaš, čo také zlé by sa stalo, ak by sme sa aj vydali po tejto ceste. Demografická krivka nám klesá, nových občanov potrebujeme. Ale kto sa o nich postará, kde skončia a znamená vlastne zákaz interrupcií ich naozajstný koniec?

Vysvetli, ako si s ním mala sex

Pripomeňme si, ako momentálne vyzerá interrupčný zákon. Pretože, nech hovoríme o „pomoci tehotným ženám“ alebo o „obhajobe suverenity Slovenska“, v konečnom dôsledku ide o to isté.

Žena, ktorá sa rozhodne ukončiť tehotenstvo, musí o tento krok požiadať do 12 týždňov. Môže sa tak stať z rôznych dôvodov – ohrozenie života a zdravia matky, poškodenie plodu alebo na podnet ženy, ktorá môže mať na tento krok tie najrôznejšie dôvody. Dnes ich nemusí nikomu vysvetľovať.

Podľa návrhu poslankyne Záborskej, ktorý pred časom neprešiel, by sa však napríklad toto zmenilo – ženy by podľa ňou navrhovanej úpravy museli vysvetľovať ešte aj spôsob súlože, pri ktorom otehotneli.

zdroj: TASR/Martin Baumann

Náboženskí fundamentalisti ako mantru opakujú, že ženy chodia na potraty ako na klavír. Chrbát im chránia kotlebovci, ktorí sa chytia každej príležitosti rozoštvať ľudí.

O prerušení tehotenstva tieto dve skupiny ľudí hovoria ako o hodnotovej otázke – konzervatívci a národovci chránia život, bojujú oň, liberáli vraj plánujú vraždiť nenarodené deti. To však nie je pravda.

Oproti týmto ľuďom nestoja liberáli, ktorí by vykrikovali, že si želajú čo najviac potratov a vyzývali ženy, aby si nenechávali svoje deti. Oproti nim stoja pragmatici, ktorí tvrdia, že zákaz nič nevyrieši a že ženské telo nie je len schránka, ktorá bola stvorená na vynosenie dieťaťa. Momentálna úprava je kompromisom, ktorý po istý čas uprednostňuje život matky pred životom dieťaťa.

Prístup k bezpečným interrupciám definuje WHO ako súčasť základnej zdravotnej starostlivosti. Zároveň tiež upriamuje pozornosť na fakt, že ženy by mali mať na výber medzi chirurgickým zákrokom a tabletkovou formou ukončenia tehotenstva. Tu nastáva ďalší paradox – Záborská je lekárka.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá