Nebeské divadlo už túto noc: Uvidíme takzvaný ružový či jahodový spln

  • Júnový spln nastáva už túto noc
  • Nazýva sa pod pojmami ružový, jahodový či medový
  • Farbu však nemusí zmeniť a tento rok zrejme nezmení
Ružový mesiac nazývaný ako jahodový mesiac
Unsplash/Zoltan Tasi
  • Júnový spln nastáva už túto noc
  • Nazýva sa pod pojmami ružový, jahodový či medový
  • Farbu však nemusí zmeniť a tento rok zrejme nezmení

Dnes v noci sa priprav na skutočne úchvatné vesmírne divadlo. Na oblohe uvidíme júnový spln, ktorý je známy viacerými prívlastkami.

Poznáme ho pod prezývkami „ružový“ či „jahodový“ spln. Tieto pomenovania zachádzajú ešte do čias indiánskych kmeňov, pre ktorých bol jún mesiacom zberu jahôd. A ako píše iMeteo, v prípade jahodového Mesiaca ide o trošku jednoznačnejšie pomenovanie, keďže pod „ružovým mesiacom“ niektoré kmene označovali aj spln v apríli, keď sa zbierali ruže.

Tento rok nastane júnový spln v nedeľu (4. 6.)  o 5:42 hod. Pozorovať ho však môžeš celú noc zo soboty na nedeľu.

Mesiac ružovej farby?

NASA v tejto súvislosti uvádza, že niektoré historické zdroje však pri názve „ružový mesiac“ tvrdia, že názov skutočne pochádza z červenkastej farby Mesiaca v splne, keď je nízko na oblohe. Obežná dráha Mesiaca okolo Zeme je takmer v rovnakej rovine ako obežná dráha Zeme okolo Slnka. Počas letného slnovratu je Slnko najvyššie na oblohe za celý rok.

Splny sú oproti Slnku, a tak júnový mesiac v splne – ktorý už od tohtoročného slnovratu delia len necelé tri týždne – bude na oblohe nízko.

Vo vyšších zemepisných šírkach Európy júnový Mesiac presvitá cez atmosféru vo väčšej miere, a tak je pravdepodobnejšie, že skutočne nadobudne červenkastú farbu. Z princípu sa tak môže stať z rovnakých dôvodov, pre ktoré vídavame červené východy či západy slnka.

„Musíme však sklamať,“ píše však iMeteo s tým, že Mesiac tento víkend nad Slovenskom ružový nádych nenadobudne.

Medový mesiac

Ide teda len o pomenovania splnov, ktoré v kedysi označovali prírodné udalosti. Indiáni sa vďaka nim dokázali orientovať v čase.

Napríklad v Európe sa tento spln nazýva pojmom „medovinový“ či „medový“ Mesiac, informovali sme. Kedysi sa med totiž pripravoval na zber koncom júna, keď bol najsladší.

Medový mesiac môže byť spojený aj so známym slovným spojením „medové týždne“. Ide o výraz, ktorý sa datuje minimálne do 16. storočia v Európe. Tradícia nazývania prvého mesiaca manželstva „svadobnou cestou“ (po anglicky honeymoon, teda medový mesiac) môže byť spojená s týmto splnom Mesiaca kvôli zvyku sobášiť sa v júni. Ďalšia spojitosť vzniká aj pri myšlienke, že jún považujeme za „najsladší“ mesiac roka.

Nezúfaj, čaká nás superspln

Portál iMeteo predsa len prináša dobré správy. Ak si sa tešil na výnimočne sfarbený spln Mesiaca, počkaj ešte do júla. Počas tretieho dňa budúceho mesiaca nás totiž čaká prvý superspln v tomto roku.

Počas supersplnu sa nám zdá, že Mesiac na oblohe je o niečo väčší než počas iných splnov počas roka. A teda sa už je na čo pozerať.

Zdroje: iMeteo, NASA, archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá