Nebezpečný incident v Juhočínskom mori: Búrlivá atmosféra medzi Čínou a Filipínami sa vyostruje

  • Ďalší námorný incident vyostruje vzťahy v búrlivej atmosfére medzi Čínou a Filipínami
  • Reakcie z diplomatického sveta na seba nenechali dlho čakať
nska špionážna ľod
Ilustračný obrázok, TASR/AP, Australian Defence Dept
  • Ďalší námorný incident vyostruje vzťahy v búrlivej atmosfére medzi Čínou a Filipínami
  • Reakcie z diplomatického sveta na seba nenechali dlho čakať

Filipíny a Čína sa v nedeľu navzájom obviňovali zo zrážky svojich plavidiel v spornom Juhočínskom mori. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Podľa Číny štyri filipínske lode nelegálne vstúpili do vôd Spratlyho ostrovov, ktoré si Peking nárokuje. Čínska pobrežná stráž priblížila, že jedno z týchto plavidiel nerešpektovalo viacnásobné varovania a náhle zmenilo smer, pričom sa úmyselne zrazilo s čínskou loďou.

Podľa súdu sú nároky Pekingu neopodstatnené

Filipíny predtým tvrdili, že do ich lode „vrazilo“ plavidlo čínskej pobrežnej stráže počas zásobovacej operácie. Hovorca filipínskej pobrežnej stráže Jay Tarriela na sociálnej sieti X napísal, že čínske plavidlo vodným delom zasiahlo tri filipínske plavidlá, pričom jednej z nich spôsobilo vážne poškodenie motora.

K najnovšiemu incidentu došlo neďaleko koralového atolu Second Thomas Shoal, v preklade Druhá Tomášová plytčina, iba deň po tom, čo Filipíny obvinili Čínu, že použila vodné delá proti trom vládnym plavidlám, ktoré dodávali zásoby filipínskym rybárom pri plytčine Scarborough.

Čína si nárokuje takmer celé Juhočínske more, cez ktoré ročne prechádzajú komodity v hodnote biliónov dolárov. Nároky na túto časť mora si však robia Brunej, Malajzia, Filipíny, Taiwan a Vietnam.

Peking pritom svojím konaním ignoruje rozhodnutie Stáleho arbitrážneho súdu so sídlom v Haagu z roku 2016, v ktorom sa konštatovalo, že jeho historické nároky na väčšinu mora sú neopodstatnené.

Zhoršujúce sa vzťahy

Zahraniční diplomati v Manile rýchlo vyjadrili svoj nesúhlas s akciami Čínskej vlády, píše francúzsky denník France 24.

Podľa slov americkej veľvyslankyne MaryKay Carlson Spojené štáty stoja za „Filipínami a partnermi v ráznom odsudzovaní opakovaných nezákonných a nebezpečných akcií ČĽR proti filipínskym plavidlám“, pričom použila skratku pre oficiálny názov Číny.

Luc Veron, veľvyslanec Európskej únie, uviedol, že nedeľný incident je veľmi znepokojujúci. Aj veľvyslanectvo Nového Zélandu vyjadrilo hlboké znepokojenie nad viacerými nebezpečnými incidentmi, ktoré sa týkajú Filipín.

Tesne pred týmto nedávnym incidentom sa približne 100 filipínskych rybárov vydalo na cestu, aby priniesli vianočnú náladu a zásoby do vzdialených oblastí. Plánovali prejsť okolo Druhej Tomášovej plytčiny, ale po incidente zmenili trasu a zamierili priamo na Filipínami kontrolovaný ostrov Nanshan, aby doručili svoj náklad.

Plytčina Druhý Tomáš je vzdialená približne 200 kilometrov od západofilipínskeho ostrova Palawan a viac ako 1 000 kilometrov od najbližšej veľkej čínskej pevniny, ostrova Hainan.

Malá skupina filipínskych vojakov zostáva umiestnená na zhoršujúcom sa stave lode BRP Sierra Madre. Filipínske námorníctvo uzemnilo túto loď na útese v roku 1999, aby spomalilo pohyb Číny vo vodách. Títo vojaci sa spoliehajú na zásobovacie misie, aby prežili.

Napriek kolízii sa jednej zásobovacej lodi podarilo v nedeľu doručiť svoj náklad. Druhý čln, ktorý bol účastníkom nehody, podľa operačnej skupiny ťahalo plavidlo filipínskej pobrežnej stráže na Palawan.

Filipíny a Čína sa v minulosti stretávali v Juhočínskom mori, ktoré je životne dôležitou trasou pre obchod v hodnote biliónov dolárov ročne.

Vzťahy medzi Manilou a Pekingom sa zhoršili za vlády prezidenta Ferdinanda Marcosa. Ten sa sústredil na posilnenie vzťahov s USA a zároveň sa postavil proti aktivitám Číny v Juhočínskom mori. Marcos nedávno varoval, že situácia v týchto vodách sa stala „hrozivejšou“.

Zdroje: TASR, France 24, X/Jay Tarriela

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá