„Nebezpečný mutant“ dorazil do Európy. Slovensko chce zaviesť opatrenia pre cestovateľov

  • Nová mutácia straší ľudí po celom svete
  • Doposiaľ bola iba v troch krajinách, no ukázalo sa, že je aj v Európe
aktuálne
  • Nová mutácia straší ľudí po celom svete
  • Doposiaľ bola iba v troch krajinách, no ukázalo sa, že je aj v Európe

Správy o novom potenciálne nákazlivejšom variante, ktorý identifikovali v Juhoafrickej republike (JAR), primali niektoré krajiny k prijatiu cestovných obmedzení pre južnú Afriku. Variant zatiaľ známy ako B.1.1.529 tiež potvrdili v Botswane a Hongkongu, kde súvisí s cestou z JAR, aj v Izraeli, kde sa to týka cestujúceho, ktorý sa vrátil z Malawi.

Na mutáciu, ktorá pôsobí nebezpečne, reagujú aj niektorí slovenskí politici. Prvý príspevok na sociálnej sieti uverejnil minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal. Ten navrhol predsedovi vlády a príslušným rezortným kolegom prijať okamžité opatrenia pre cestujúcich, ktorí prichádzajú na Slovensko z tretích krajín.

„Podľa prvotných výsledkov identifikovali nový variant koronavírusu, ktorý svojím vysokým počtom mutácií vyvoláva obavy vo vedeckej komunite,“ konštatuje minister v príspevku na sociálnej sieti.

Dodáva, že sa zaoberá riešením pre Slovákov, ktorí sa vracajú a budú vracať z krajín Afriky a na Slovensko. „Cieľom je čo najrýchlejšie predísť tomu, aby sa k nám nový variant vírusu dostal,“ píše. 

Nový variant bol zaznamenaný aj v Európe. Informuje o tom portál Independent. Vírus bol objavený v Belgicku, kam ho priniesla žena, ktorá navštívila Egypt. Belgicko sa tak stalo prvou európskou krajinou, v ktorej bol potvrdený výskyt mutácie. Variant zatiaľ evidujú v Izraeli, Juhoafrickej republike, Hongkongu a Botswane.

Zdroje: SITA, Facebook, Independent

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie