Nečakane optimistická predpoveď analytikov: Delta vlna brzdí, hovoria Dáta bez pátosu, Bratislava môže ozelenieť

  • Znížil sa počet prípadov a v sedemdňovom priemere rastieme o polovičku menej
  • Klesá aj počet pacientov v nemocniciach
  • Za posledné tri týždne sa v Bratislave dalo zaočkovať 5 000 úplne nových nezaočkovaných ľudí
Koronavírus
TASR/AP/Maya Alleruzzo TASR/AP/Armando Franca
  • Znížil sa počet prípadov a v sedemdňovom priemere rastieme o polovičku menej
  • Klesá aj počet pacientov v nemocniciach
  • Za posledné tri týždne sa v Bratislave dalo zaočkovať 5 000 úplne nových nezaočkovaných ľudí

Dáta bez pátosu zverejnili na Facebooku príspevok, ktorý opisuje epidemiologickú situáciu na Slovensku vo veľmi pozitívnom svetle. Naprieč všetkým katastrofickým scenárom o vývoji tretej pandemickej vlny, to podľa dát bez pátosu a štatistík, ktoré uverejnili, až také zlé nie je. Tvrdia, že brzdíme.

Znížil sa počet prípadov a v sedemdňovom priemere rastieme o polovičku menej. Predtým sme vedeli počet pozitívnych osôb zdvojnásobiť za 10 – 12 dní, dnes je to zdvojnásobenie za 20 – 21 dní.

„Pozerať na trendy nárastov je teraz dôležité. Brzdenie v počte pozitívnych prípadov sa veľmi skoro premieta do brzdenia v náraste počtu hospitalizovaných,“ uvádzajú Dáta bez pátosu vo svojom príspevku.

Pri číslach o úmrtiach sa dostávame k poklesu. 7-dňový priemer je 10 úmrtí, no ešte minulý týždeň to bolo 14. Znamená to, že úmrtia nestúpli na vyššie číslo, ale opäť sa vrátili k číslu 10.

Rovnako klesá aj počet pacientov v nemocniciach. Pacienti sa tam síce objavia, no väčšina z nich hneď po tom, ako zistia, že sú pozitívni na koronavírus.

Dáta uvádzajú, že „pacientov je menej, ako sa čakalo a ako niektorí čakali. My sme ich čakali menej, tvrdili sme to a tvrdíme to stále, lebo pozeráme na tie dáta, grafy a porovnanie s inými krajinami. Je to výborná správa pre lekárov.“

DELTU ZATIAĽ ZVLÁDAME #zvládnemeto /vítame o tom diskusiuZačneme týždeň troma konštatovaniami. Je možné, že pichneme…

Posted by Dáta bez pátosu on Monday, October 11, 2021

Pacienti sú v nemocniciach krátko

Pacienti síce sú prijímaní často a hneď po pozitívnom výsledku ich testu, avšak rovnako rýchlo a často sú z nemocnice prepúšťaní.

„Pri 2 300 príjmoch od 1. augusta v Delte a pri 1 350 prepusteniach dodnes už nejde o náhodu, ale o vzor správania sa a stavu a priebehu hospitalizácií,“ konštatujú Dáta bez pátosu. 

Rovnako sa však pozerajú aj na odvrátenú stranu skutočnosti, teda na katastrofické predikcie, akými môže byť 4 000 až 5 000 pozitívnych osôb na vrchole tretej vlny a poukazujú len na dve možnosti.

Prvou je, že sa v nemocniciach nahromadí omnoho viac nových pacientov a druhou možnosťou zostáva už len dlhšia doba hospitalizácie týchto pozitívnych pacientov.

Zostávajú však aj regióny, ktoré sú stále rastúce, avšak nie natoľko, aby sa na situáciu muselo pozerať celonárodne, celoplošne, ale malo by sa len regionálne. Medzi tieto regióny patria Kysuce a Žilina a s nižšími číslami tu môžeme zaradiť aj Oravu.

„S nárastom počtu pozitívnych v postihnutých regiónoch korešponduje aj nárast v nemocniciach. Ale žiadna z nich nie je ani na polovici svojho maxima z II. vlny. Blíži sa mu Stará Ľubovňa, Svidník a Snina, ale Prešov, Levoča, Vranov, Michalovce sú skôr okolo 24 % svojho maxima z II. vlny. To je dobrá správa,“ uvádzajú Dáta.

V závere príspevku taktiež uviedli, že skutočný vývoj pandémie a celej tretej vlny sa podobá ich predpovediam a „odkláňa sa od katastrofických predikcií a nihilistických vyhlásení, ktorých sme sa za posledné 3 mesiace napočúvali veľmi veľa.“

Bratislava zozelenieva

Bratislava má napriek vysokej mobilite nízke čísla pozitívnych prípadov. 7-dňová incidencia na 100-tisíc obyvateľov je 123. Mesto nepociťuje silný nárast počtu nakazených. Za posledný týždeň stúpol len o 10 %, uvádzajú na svojom Facebooku Dáta bez pátosu.

TÁ BRATISLAVA SA NÁM ZAČÍNA ZELENAŤFAKT MEGA ČÍSLA. ZVLÁDAME TO A #zvládnemeto✅ Napriek obrovskej mobilite veľmi…

Posted by Dáta bez pátosu on Monday, October 11, 2021

Brzdí celé Slovensko. V nemocniciach sa nachádza „len 48 pacientov na celú Bratislavu a to sú tu aj pacienti z iných krajov. Nárast od konca septembra z 34 je len +14 pacientov,“ uviedli Dáta.

Bratislava má taktiež málo škôl v karanténe, čo svedčí o zodpovednosti či percente zaočkovanosti. Prvou dávkou je tu zaočkovaných viac ako 77 % občanov nad 50 rokov, taktiež sa za posledné tri týždne dalo zaočkovať 5 000 úplne nezaočkovaných ľudí.

„Bratislavu by bolo užitočné ukázať ako model mesta, ktoré sa učí a naučí s deltou žiť. Zelená je stále semafor,“ dodávajú Dáta bez pátosu.

Zdroje: Facebook/Dáta bez pátosu, Facebook/Dáta bez pátosu

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech