„Necháš sa operovať absolventom či veteránom?“ Sulík vyrukoval pred voľbami s metaforou o slepom čreve

Richard Sulík
TASR/Martin Baumann

Autor komentáru je exminister hospodárstva a predseda strany SaS.

Predstavte si takúto situáciu: Máte zápal slepého čreva, ukrutne to bolí a hrozí, že črevo praskne. Potom budete mať perforovaný apendix, v bruchu liter hnisu a smrť sa blíži míľovými krokmi. Keďže presne toto nechcete, poberiete sa do nemocnice a na vaše prekvapenie vám dajú na výber spomedzi dvoch doktorov.

Máte akútny zápal slepého čreva? Komu sa necháte operovať?

Ten prvý je mladý, fešný, čerstvý absolvent, ešte nikdy nič nepokazil. Lebo ešte nikdy neoperoval. Ten druhý je starý pes, so 14-ročnou praxou a dvoma tisíckami operácií. Ale mu aj traja pacienti pod nožom zomreli, čomu sa dalo predísť, keby vtedy, v čase operácie, mal dnešný starý pes dostatok skúseností. Avšak práve vďaka týmto trom nešťastným prípadom skúsenosti získal.

Podobné je to s riadením krajiny. I keď si veľká väčšina ľudí myslí, že viesť ministerstvo je brnkačka, nie je tomu tak. Je to manažovanie firmy s 500 až tisíc zamestnancami a k tomu každý týždeň predstavenstvo (vláda) a párkrát do mesiaca dozorná rada (parlament).

Preto by sa mal každý volič pýtať, čo potenciálny minister v živote riadil, koľko ľudí zamestnával a s akými výsledkami. Napríklad, náš tieňový minister zdravotníctva, Tomáš Szalay, manažoval veľmi úspešne očkovanie, s desiatkami zamestnancov a 400-tisíc očkovaniami.

Skúsenosti sú extrémne dôležité, toto sa nedá nijak obkecať. Áno, urobili sme aj chyby, ale aj to prispelo k našim skúsenostiam. Druhá vec je plán, v našom prípade volebný program. Prosím vás, dobre si programy porovnajte a uvedomte si, že väčšinou sú v programoch opísané ciele, ale málokedy spôsoby, ako tieto ciele dosiahnuť.

Mať lepšiu krajinu je príťažlivá predstava

Prakticky všade nájdete „zlepšíme zdravotníctvo“, „zefektívnime verejnú správu“, „zabezpečíme viac lekárov a sestier“ či „zlacníme potraviny“. To sú tie ciele. Ale kde sú konkrétne kroky, ako to chcú dosiahnuť? Lebo lacnejšie potraviny chceme všetci, len štát toto v rukách nemá. Okrem zníženia DPH, čo by spravilo ďalšiu dieru do rozpočtu, a sme pri druhej obľúbenej disciplíne slovenských politikov – rozdávanie.

Tam 100 eur, tu 500 iba za účasť vo voľbách, tam 10 % k platom, tu dotácia na elektrinu… Všetko stojí peniaze a nie málo, a k týmto všetkým sľubom sa v každom jednom programe nájde zázračná vetička, niečo ako disclaimer: budeme konsolidovať verejné financie.

My ponúkame najmä spôsoby, ako stanovené ciele dosiahnuť. Samozrejme, náš program, nech je akokoľvek odborný a neviem kým všetkým vyhlásený za najlepší, nie je v tomto príťažlivý. Vlastne je nudný, žiadne nesplniteľné sľuby, ani len tie pečené holuby, len riešenia a riešenia. Avšak spôsobilé spraviť našu krajinu skutočne lepšou. A to, veru, celkom príťažlivá predstava je.

Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá