Slováci vo veľkom vykupujú prípravky proti tomuto parazitovi. Zásoby sa míňajú, prírodný liek má každý doma

  • Dlhé vlasy nie je potrebné strihať
  • Slováci najviac nakupujú repelentné gumičky
  • Farmaceutka radí, že pomôže obyčajná domáca
vši
Ilustračný obrázok, TASR/Pavol Zachar, Wikimedia Commons/ Michael Wunderli
  • Dlhé vlasy nie je potrebné strihať
  • Slováci najviac nakupujú repelentné gumičky
  • Farmaceutka radí, že pomôže obyčajná domáca

Najväčšia lekáreň na slovenskom internete MojaLekáreň.sk, za posledných 60 dní čelí masívnemu nárastu záujmu o prípravky proti všiam a hnidám.

V rovnakom období v minulom roku zákazníci nakupovali tieto prípravky až 2,5-krát menej. Zásoby sa ale zužujú. Na informáciu upozornila v tlačovej správe MojaLekáreň.sk.

Pedikulóza je infekčná 

Pedikulóza je infekčné a prenosné parazitárne ochorenie. Spôsobuje ju parazit voš a prenáša sa blízkym telesným kontaktom, teda z človeka na človeka, upozorňuje portál Zdravoteka.

Týmto ochorením najčastejšie trpia práve deti.  Výnimkou však nie sú ani dospelí. Aj keď voš vlasová parazituje vo vlasoch, môže byť aj v obočí, vo fúzoch a v brade.

Voš sa prenáša priamym kontaktom, ale keďže vie plávať, teoreticky je možné sa ňou nakaziť aj v bazéne. Dieťa aj dospelí ju môže dostať aj zo slúchadiel, z tapacírovaných stoličiek a opierok či z posteľnej bielizne a oblečenia.

Rieši sa prevencia 

Podľa informácií v tlačovej správe, slovenskí rodičia v tomto smere neriešia vzniknutý problém, ale prevenciu. Medzi najčastejšie kupované produkty patria repelentné gumičky do vlasov. Oproti šampónom proti všiam ich zákazníci nakupujú až 9-násbone viac. 

Medzi obľúbené produkty zákazníkov MojaLekáreň.sk proti vlasovým parazitom patria aj spreje. Ako informuje online lekáreň, Slováci pravdepodobne preferujú rýchlu a jednoduchú aplikáciu. Spreje sa totiž oproti šampónom kupujú 1,5-násobne viac.

Ako proti nim bojovať? 

Nejeden z nás už zažil ten nepríjemný pocit na hlave, keď jediné, čo pomáhalo, bolo poriadne sa poškriabať. Týmto škriabaním si však môžeme na hlave vytvoriť bolestivé rany a spôsobiť si postupne vážnejší problém. V online poradni MojaLekáreň.sk, v posledných dňoch pribúdajú najmä otázky rodičov, ako čo najefektívnejšie bojovať proti všiam.

Aj keď majú naštudovaný postup, chcú sa poradiť s odborníkom, aby sa cítili istejšie. Obzvlášť pokiaľ ide o deti,“ vyjadrila sa farmaceutka Mgr. Pavla Horáková, vedúca online poradne.

Podľa farmaceutky najúčinnejší recept proti parazitom neexistuje. Skôr ide o preferenciu účinného prostriedku, alebo postupu.

„Okrem zdravotníckych pomôcok proti parazitom, ako sú šampóny a spreje, radím našim zákazníkom aj zaužívaný recept, akým je vyberanie jednotlivých vší a hníd pomocou hrebeňa,“ hovorí Horáková.

Aj v prípade, ak ide o dlhé vlasy, nie je nutné brať ihneď do rúk nožničky. Podľa odborníčky je dobré v prípade dlhých vlasov aplikovať kondicionér, ktorý prečesávanie veľmi uľahčí. Následne je vhodné použiť aj tekuté produkty proti parazitom. 

Kovové hrebene na odstraňovanie vší a hníd teda patria do prvej trojky obľúbených bojovníkov proti nepríjemným parazitom, prevažne v detských vlasoch. Aj keď sa zásoby prípravkov postupne zužujú, MojaLekáreň.sk sa vzhľadom k zvyšujúcemu dopytu po prípravkoch proti týmto parazitom predzásobila. 

Urgentná pomoc v každej slovenskej domácnosti

V prípade, že rodič potrebuje urgentnú pomoc, stačí využiť starú dobrú klasiku. Slivovicu. Tento tip odporúča odborníčka na prírodnú medicínu v MojaLekáreň.sk, PharmDr. Kamila Horníčková.

„Zmiešame 100 ml oleja so 100 ml vodky (min. 42 %) alebo slivovice. Zmes dôkladne aplikujte do vlasovej pokožky a do celej dĺžky vlasov, aby boli vlasy úplne pokryté. Následne zabaľte vlasy na hlave potravinárskou fóliou a nechajte približne 1h pôsobiť. Potom vlasy dôkladne premyte bežným šampónom.“

Podľa Horníčkovej takto usmrtíme všetky vši aj hnidy okamžite a dostupnou cestou. Netreba zabudnúť následne z vlasov mŕtve parazity a ich zárodky, vyčesať. Odborníci z MojaLekáreň.sk však upozorňujú na to, že ak niekto narazí na zaručené prírodné rady, je vhodné si ich správnosť overiť u lekárnika. 

Zdroje: TS, Zdravoteka , MojaLekáreň.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá