Nefajčiari majú v práci viac dovolenky ako fajčiari. Takto na benefit reagujú slovenské firmy

  • Fajčiarske pauzičky môžu niektorým zamestnancom denne zabrať aj hodinu času
  • V zahraničí sa už objavili firmy, ktoré dávajú svojim zamestnancom - nefajčiarom viac dovolenky
  • My sme zisťovali, ako túto problematiku vnúmajú firmy na Slovensku
unsplash.com
  • Fajčiarske pauzičky môžu niektorým zamestnancom denne zabrať aj hodinu času
  • V zahraničí sa už objavili firmy, ktoré dávajú svojim zamestnancom - nefajčiarom viac dovolenky
  • My sme zisťovali, ako túto problematiku vnúmajú firmy na Slovensku

Generálny riaditeľ spoločnosti KCJ Training and Job Solutions v americkom Strattone, učinil nečakané rozhodnutie. Vo svojej firme si začal obzvlášť všímať zamestnancov, ktorí fajčia. Jednoduchým pozorovaním zistil, že na fajčiarskych prestávkach strávia za celý deň až hodinu. Informuje Daily Mail.

Medzitým nefajčiari zostávajú v kancelárii a pokračujú vo svojej práci. Rozhodol sa preto od nového roka zaviesť nové pravidlá.

zdroj: unsplash.com

„Minulý rok na sociálnych sieťach kolovala správa, že pracovníci, ktorí nefajčia, by mali mať navyše štyri dni voľna. Každý hovoril, že je to skvelý nápad, ale nikto nepovedal, že to vo svojej firme naozaj zavedie. Preto som sa s tým rozhodol začať od januára,” objasňuje.

Pre podobný krok ako táto americká spoločnosť sa už v roku 2017 rozhodla marketingová spoločnosť Piala Inc. v Tokiu.  Nefajčiarom udelili dokonca až 6 dní dovolenky navyše, informuje The Telegraph.

zdroj: unsplash.com

Nás zaujímalo či si vedie zvýhodňovanie nefajčiarov v práci predstaviť aj slovenskí zamestnávatelia. Takéto sú reakcie:

„V kolektíve, kde je väčšia fajčiarov má takéto opatrenie zmysel. Z dlhodobého hľadiska, najmä vo vyššom veku, fajčiari sú náchylnejší na respiračné ochorenia, čo tiež uberá z ich odpracovaného času (opäť na úkor nefajčiarov). Pokiaľ to zamestnávateľovi z ekonomického hľadiska vychádza, že môže zamestnancom nefajčiarom dovoliť dlhšiu dovolenku, prečo nie. Avšak, neviem, ako je to u nás realizovateľné z hľadiska legislatívy, či je takéto zvýhodnenie nefajčiarov oproti fajčiarom právne prípustné,“ vyjadril sa pre Startitup Ing. Adrián Doboly z biotechnologickej spoločnosti Natures.

zdroj: unsplash.com

„V našej spoločnosti máme asi ako každá firma fajčiarov aj nefajčiarov. Zatiaľ sme o benefitoch navyše pre nefajčiarov neuvažovali. Pri zvážení takejto možnosti je asi dôležité zobrať do úvahy cieľ zamestnávateľa, resp. čo chce firma benefitom dosiahnuť. Všetci si vieme vypočítať priemerný pracovný čas strávený pri jednej cigarete. A asi žiadneho zamestnávateľa nepoteší údaj, že môže ísť úplne pokojne o priemer 15 pracovných dní ročne na človeka. V tom prípade sa zdá byť benefit pre nefajčiarov v podobe napr. 5 dní dovolenky navyše ako nielen dobrý pocit ale aj výhodný obchod. No treba ísť viac do hĺbky. Koľko je vo firme fajčiarov a koľko nefajčiarov? Koľko z fajčiarov je na pozícii, kde sa na fajčiarskych prestávkach môžu riešiť pracovné situácie či ich riešenia? Koľkých fajčiarov má firma v teréne či pod jednou strechou a vie ich reálne počas pracovného dňa aj odsledovať? Okrem dobrého pocitu, že ste niekomu pomohli odnaučiť sa fajčiť a časovo ho vrátili späť do pracovnej hry, to totiž musí dávať aj logický a ekonomický význam,“ hovorí Ivana Anna Habalčíková, personálna manažérka Oresi Kuchyne.

Zdroj: dailymail.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech