Nekonečná vojna medzi najbohatšími mužmi sveta Muskom a Bezosom nekončí. Miliardári sú na nože, toto je dôvod

  • Nie je verejným tajomstvom, že šéf Amazonu Jeff Bezos a šéf SpaceX a Tesly Elon Musk sa nemajú v láske
  • Ich najnovší konflikt sa týka satelitov, cez ktoré chcú obaja miliardári poskytovať internetové služby
  • Musk chce svoje satelity premiestniť do nižšej výšky, kde majú byť satelity Amazonu
  • Amazon považuje tento krok za pokus o potlačenie konkurencie
Bezos Musk
SITA/AP, Charles Krupa, Britta Pedersen
  • Nie je verejným tajomstvom, že šéf Amazonu Jeff Bezos a šéf SpaceX a Tesly Elon Musk sa nemajú v láske
  • Ich najnovší konflikt sa týka satelitov, cez ktoré chcú obaja miliardári poskytovať internetové služby
  • Musk chce svoje satelity premiestniť do nižšej výšky, kde majú byť satelity Amazonu
  • Amazon považuje tento krok za pokus o potlačenie konkurencie

Nebolo to tak dávno, čo v rebríčku najbohatších ľudí na svete vystriedal Elon Musk na prvej priečke Jeffa Bezosa. Nie je žiadnym tajomstvom, že vzťah medzi miliardármi nie je práve priateľský. Obaja podnikatelia si neraz posielajú štipľavé odkazy prostredníctvom médií alebo sociálnych sieti. Teraz sú znova na nože. Najnovší konflikt sa týka satelitov, cez ktoré chcú obaja miliardári poskytovať internetové služby.

Dvaja najbohatší muži sveta si nevedia prísť ani na meno. Musk a Bezos vedú vesmírne preteky ako za studenej vojny

Musk  prevádzkuje tisícku satelitov 

Elon Musk, ktorý stojí za spoločnosťami Tesla a SpaceX už úspešne prevádzkuje stovky vesmírnych satelitov Starlink. Satelity, ktorých je približne tisíc, slúžia na prenos internetových služieb zákazníkov z USA, Kanady alebo z Veľkej Británie. SpaceX plánuje ešte väčšiu expanziu do Európy, Južnej Ameriky ako aj na Nový Zéland a do Austrálie.

zdroj: Filckr /TASR - AP Photo/Jae C. Hong

Podľa CNBC je cena internetovej služby 99 dolárov mesačne. Potrebný je ešte poplatok vopred, vo výške 499 dolárov, na objednanie súpravy Starlink Kit, ktorá obsahuje užívateľský terminál a smerovač Wi-Fi na pripojenie k satelitom.

Musk chce svoje satelity vo výške, kde majú byť satelity Amazonu

SpaceX požiadal Federálnu komunikačnú komisiu (FCC) o povolenie prevádzkovať komunikačné satelity Starlink v nízkej obežnej dráhe a menšej výške ako sa pôvodne plánovalo. SpaceX chce umiestniť svoje satelity na obežnú dráhu vo výške v rozmedzí od 540 do 570 kilometrov, namiesto pôvodne schváleného rozsahu od 1100 do 1325 kilometrov.

Spoločnosť Jeffa Bezosa, Amazon, tvrdí, že tento krok by znamenal riziko ich rušenia a dokonca potencionálnych kolízií s plánovanými konkurenčnými satelitmi spoločnosti Amazon s názvom Project Kuiper, ktoré sú rovnako, ako Starlink, určené na prenos internetových služieb z vesmíru. Portál GeekWire upozorňuje, že prípadná kolízia hrozí aj ostatným plánovaným konšteláciám spoločností OneWeb, Telesat a ďalších.

Amazon obvinil Muska, že chce potlačiť konkurenciu

Amazon obvinil SpaceX, že v skutočnosti ide o potlačenie konkurencie, pretože Amazon navrhol svoj systém tak, aby sa vyhol kolízii so Starlinkom.

„Sú to zmeny navrhované spoločnosťou SpaceX, ktoré by narušili konkurenciu medzi satelitnými systémami,“ tweetoval Amazon v utorok. „Je zrejmé, že je v záujme spoločnosti SpaceX, ak je to možné, potlačiť konkurenciu ešte v kolíske, ale určite to nie je v záujme verejnosti. “

„Verejnosti neslúži to, aby sa dnes ochromila spoločnosť Starlink pre satelitný systém Amazon, ktorý je v najlepšom prípade vzdialený niekoľko rokov od prevádzky,“ uviedol Musk na Twitter ako odpoveď na tweet reportéra CNBC Michaela Sheetza.

Z nižšej obežnej dráhy signál putuje na Zem rýchlejšie 

Podľa agentúry Bloomberg spoločnosť Amazon minulý rok získala povolenie Federálnej komunikačnej komisie (FCC) na flotilu 3 236 satelitov, no ešte stále nesmie vypustiť žiadne. Povolenie počíta s umiestením satelitov Kuiper do rovnakej výšky ako teraz požaduje spoločnosť SpaceX. Amazon preto vyzval FCC, aby žiadosť SpaceX zamietli z dôvodu možnej kolízie satelitov alebo ich vzájomného rušenia.

Nižšia obežná dráha umožňuje rýchlejšie internetové služby, pretože signál necestuje na Zem z takej diaľky. SpaceX odmieta obvinenia Amazonu a pre FCC uviedol, že satelity bližšie k Zemi znižujú riziko vesmírneho odpadu, pretože by vypadli z obežnej dráhy rýchlejšie ako vyššie položené objekty.

SpaceX Elona Muska má aj vojenský potenciál. Pentagon im zaplatil rozprávkovú sumu

Spoločnosť SpaceX plánuje dohromady prevádzkovať približne 12 000 satelitov, ktoré majú aj vojenský potencioval. V súčasnosti získala povolenie od FCC pre asi 4 400 satelitov.

„Spor SpaceX a Amazon o obežné dráhy bude pravdepodobne najmenším z našich problémov, keď začnú pribúdať ďalšie spoločnosti, krajiny a armády,“ uviedol odborník na túto problematiku Jim Cashel pre GeekWire. „V LEO (Low Earth Orbit -Nižšia obežná dráha Zeme pozn. red.) existuje konečná zdieľaná nehnuteľnosť, ale neexistuje globálny konsenzus o systémoch riadenia a alokácie.“

Zdroje: CNBC, GeekWire, Bloomberg

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech