Nemecko chce od roku 2030 zakázať predaj áut so spaľovacím motorom

  • Tento krok je súčasťou plánu Nemecka znížiť emisie oxidu uhličitého o 95 %.
berlincover
  • Tento krok je súčasťou plánu Nemecka znížiť emisie oxidu uhličitého o 95 %.

Spolková rada v Nemecku nedávno odsúhlasila návrh zákazu predaja v spaľovacích motorov v Nemecku od roku 2030. V praxi to síce zatiaľ nič neznamená, ale ide o významný signál pre budúcnosť. S návrhom na zákaz predaja spaľovacích áut sa už pred časom pochválili krajiny, ako je Nórsko, Rakúsko a dokonca aj India, kde následkom znečistenia ovzdušia ročne zomrie 5,5 miliónov ľudí. V júni sa pridalo aj Nemecko, išlo však len o predbežné návrhy.
Háčikom tohto celého problému je fakt, že návrh Spolkovej rady nie je žiaden neporušiteľný záväzok, ale len odporúčanie a vyjadrenie názoru. Dobrou správou však je, že Rada združuje zástupcov všetkých spolkových zemí najsilnejších európskych štátov, čo by mohlo predstavovať bez emisnú budúcnosť. Ak by sa návrh skutočne podarilo postupne uviesť do života, bol by dopad na celú Európsku úniu obrovský. Cestou k tomuto cieľu by malo byť okrem iného aj postupné zvyšovanie daní na naftu, respektíve na spaľovacie autá ako také.

gr5

foto: inhabitat.com

Návrh je adresovaný priamo Európskej komisii a vyzýva ju, aby prehodnotila súčasný spôsob zdanenia a poplatkov vo vzťahu k podpore bez emisnej mobility. Inšpirácia pravdepodobne prišla z Nórska, kde je tretina nových kúpených áut na elektrinu. A to práve vďaka vysokým daniam na nákup áut so spaľovacím motorom, a naopak nulovým daniam na nákup elektromobilov.

Dobrým vodítkom k nadchádzajúcej zmene môže byť aj tohtoročné svetové autosalóny. Väčšina európskych automobiliek, vrátane Volkswagenu prezentovala elektromobily s dojazdom 300 až 600km, ktoré pôjdu na trh v lete 2017 až 2020. V Európe sa ročne predá asi 13-154 miliónov nových áut. Za rok 2015 sa ale v Európe predalo „len“ asi 200 000 elektromobilov a plug-in hybridov.

Ministerstvo životného prostredia odhaduje, že vďaka tomuto motivačnému programu by sa na cestách do roku 2020 mohlo objaviť 500-tisíc nových vozidiel s nulovými emisiami. Aj nemecká automobilka Vokswagen plánuje do roku 2025 produkovať 2 až 3 milióny elektromobilov a predstaviť 30 nových modelov. To by mohlo pomôcť urýchliť adaptáciu vozidiel s nulovými emisiami.

zdroj:inhabitat.com zdroj obrázkov:inhabitat.com zdroj titulnej fotografie:vacanta-eurotrip.ro/germany.info

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK