Neočkovaní ničia slovenskú ekonomiku. Za dva roky sa takto pripravíme o miliardu eur, vypočítala NBS

  • Trápiaci sa automobilový priemysel, ktorý je pre Slovensko kľúčový, pochopiteľne ovplyvňuje celú našu ekonomiku
  • Neochotou dať sa očkovať sa podľa analytikov pripravujeme o sumu, akú napríklad za pol roka všetci minieme na oblečení a obuvi
  • Spomaľovanie ekonomiky, zdražovanie cien, no je tu i správa, ktorá znamená pozitívum pre naše peňaženky
peniaze, očkovanie
TASR/ DPA, Patrick Pleul, Unplash/ Christian Dubovan
  • Trápiaci sa automobilový priemysel, ktorý je pre Slovensko kľúčový, pochopiteľne ovplyvňuje celú našu ekonomiku
  • Neochotou dať sa očkovať sa podľa analytikov pripravujeme o sumu, akú napríklad za pol roka všetci minieme na oblečení a obuvi
  • Spomaľovanie ekonomiky, zdražovanie cien, no je tu i správa, ktorá znamená pozitívum pre naše peňaženky

Slovenská ekonomika spomaľuje – vyplýva to jasne z údajov, ktoré dnes na tlačovej konferencii odprezentovala Národná banka Slovenska.

Jedným z hlavných dôvodov sú problémy v automobilovom priemysle, ktorý je pre Slovensko kľúčový a súčasný stav len potvrdzuje nemalú závislosť našej krajiny na tomto odvetví. Keď sa darí jemu, darí sa aj Slovensku, keď prídu problémy, cítime ich všetci.

Pandémia priniesla neisté časy a na istú dobu napríklad pozatvárala fabriky vo vzdialených končinách Ázie, čo spustilo reťazovú reakciu v podobe chýbajúcich súčiastok – hlavne elektrosúčiastok a čipov, bez ktorých dnešné moderné autá ani nenaštartujú.

Podiel elektroniky vo vozidlách sa v poslednom období výrazne zvýšil. Ide o rôzne riadiace jednotky, systémy slúžiace pre informovanosť vodiča, systémy aktívnej aj pasívnej bezpečnosti a podobne, ale aj zábavu pasažierov. Je jasné, že bez takýchto komponentov nie je možné vozidlo zmontovať a uviesť na trh,“ vysvetľoval pre Startitup generálny sekretár Zväzu automobilového priemyslu Slovenskej republiky Ján Pribula.

Chýbajúce komponenty tak následne zastavili či v lepšom prípade len spomalili výrobu áut naprieč svetom, vrátane Slovenka. Aj u nás niektoré výrobné linky doslova niekoľko dní stáli a ich zamestnanci dostali voľno, keďže nemali čo robiť. To sa pochopiteľne musí prejaviť aj na ekonomike.

Veta, že autá sú len kusy železa a plastu, už dávno neplatí. Funkčnosť každého auta dnes okrem iného závisí od približne 1 500 káblov, najmodernejšie autá ich majú až 3 000. Práve o týchto súčiastkach dnes hovorí celý automobilový sektor, ktorý predpovedá, že nedostatok čipov na trhu sa vyrovná až v rokoch 2022/2023,“ odhaduje trvanie situácie CEO spoločnosti Carvago (online automobilový trh) Jakub Šulta.

Odmietaním očkovania sa pripravujeme o pekný balík peňazí

No podľa správy Národnej banky Slovenska (NBS) môže za spomalenie ekonomiky pod Tatrami aj jedna z najhorších zaočkovaností v rámci krajín EÚ. To zasahuje hlavne sektor služieb, pod ktorý spadá napríklad gastro, hotelierstvo, obchod, kultúra, šport a iné.

Ak by bolo Slovensko na podobnej úrovni ako krajiny s najlepšou mierou zaočkovanosti, spoločnosť by mohla plynule fungovať bez obmedzení, alebo len s minimálnymi obmedzeniami. Dobrým príkladom je Dánsko. To by citeľne pomohlo ekonomike, pracovným miestam, platom a aj verejnému rozpočtu,“ tvrdí NBS.

Podľa analytikov banky sa tak Slovensko samo pripraví v rokoch 2021 a 2022 o zhruba miliardu eur. „Na ilustráciu, jednu miliardu eur minieme napríklad za pol roka na odievanie a obuv,“ uvádza banka.

zdroj: TASR - Jaroslav Novák

 

Správa spomína aj jeden z najvyšších rastov cien za posledných 10 rokov „v zásade vo všetkých kategóriách.“ Aj tu je hlavným vinníkom korona, ktorá sa výrazne ovplyvňuje globálnu ekonomiku. Vyššie spomínané zatvorenie fabrík vo východnej Ázii, ktoré otriaslo celým automobilovým odvetvím, je dobrým príkladom toho, že aj keď korona výrazne zasiahne v určitej časti sveta, nejakým spôsobom ho pocíti celý.

Pozitívum na záver

Rast cien energií podľa odborníkov čiastočne spôsobuje aj aktuálne prechádzanie na zelené druhy energie. Samostatnou témou sú aj potraviny, ktorých nedostatok či slabšia úroda taktiež spôsobí dvíhanie minimálne niektorých cien.

Zdražovanie bude podľa banky na vrchole v úvode budúce roka, kedy by mala byť hodnota inflácie okolo 5%, následne začne postupne klesať až do roku 2023, kedy by mala mať hodnotu 2%, čo je „tempo rastu priaznivé pre ľudí a ekonomiku.“

zdroj: TASR – Aj nepriaznivá situácia, ako je pandémia či stagflácia, je skvelou príležitosťou na podnikanie.

Prípadný horší pandemický vývoj u nás by zrejme ďalej utlmil časť ekonomiky orientovanú na domáceho zákazníka. Ale čo sa týka vplyvu na ceny, celosvetové faktory budú hrať dôležitejšiu úlohu.

No a napokon je tu vplyv prechodu na zelenšiu ekonomiku a s tým súvisiaci nárast cien energií, ale aj iných výrobných nákladov v niektorých odvetviach. Dnes je ešte ťažké predvídať, aké silné budú vplyvy, ktoré tento prechod prinesie,“ reagujú predstavitelia NBS na otázku, či je šanca, že by si predpovede mohli ešte zhoršiť.

V závere svojej animácie, ktorú NBS už zverejnila aj na Youtube, prichádza banka aj s výrazne pozitívnou správou. Napriek tomu, že budú rasť ceny, tak v najbližších rokoch majú ešte väčším tempom rásť aj platy Slovákov, čo v konečnom dôsledku má znamenať pozitívum pre naše peňaženky.

Zdroje: Národná banka Slovenska, archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá