Nepomohol by ani lockdown od zajtra, čaká nás rekordný počet nakazených a tlak na zdravotníkov, tvrdí analytik

  • Analytik Martin Smatana, ktorý pôsobil ako šéf Inštitútu zdravotnej politiky je toho názoru, že lockdown prišiel naozaj v hodine dvanástej
  • Tvrdí, že aj napriek sprísneným opatreniam, čakajú slovenských zdravotníkov najťažšie sviatky a do konca roka budú počty nakazených prekračovať 3 000
koronavírus
AP Photo/Felipe Dana, TASR/Lukáš Grinaj
  • Analytik Martin Smatana, ktorý pôsobil ako šéf Inštitútu zdravotnej politiky je toho názoru, že lockdown prišiel naozaj v hodine dvanástej
  • Tvrdí, že aj napriek sprísneným opatreniam, čakajú slovenských zdravotníkov najťažšie sviatky a do konca roka budú počty nakazených prekračovať 3 000

Bývalý študent Oxfordu a londýnskej Imperial College, konštatuje, že sprísnenie opatrení už síce je „po termíne“ ale aj pár dní spraví veľa. Aj keby nové opatrenia prišli do platnosti zajtra, tak sa dá očakávať, že počet hospitalizovaných prekročí do konca roka hranicu 3,000+ a zdravotníci budú mať najťažšie sviatky v ich kariérach,” hovorí Martin Smatana.

Už žiadne pokusy na žiakoch. Do škôl sa budú deti vracať podľa automatu

Preto podľa jeho slov treba konať hneď a nečakať, aj keby to malo byť len jeden ďalší deň. Zdôrazňuje, že vždy, keď má naša krajina 8 000 a nie 1 000 prípadov denne, nám pri 1 % smrtnosti zbytočne zomrie 80 ľudí. Pripomína tiež, že čím dlhšie odkladáme sprísnenie, tým dlhší lockdown budeme potrebovať.  

Smatanu podľa jeho slov mrzí, že sa nenašla politická odvaha na ráznejšie sprísnenie opatrení aj skôr ako od soboty rána.  „Každý deň má totiž cenu zlata.  Rozumiem, že toto bola ťažká téma. Otázka, kedy sprísniť pred Vianocami opatreniami je dilemou naprieč krajinami EÚ,” vysvetľuje.

Slovensko totiž nie je jedinou krajinou, ktorá zavádzajú vianočný lockdown. Holandsko tento pondelok ohlásilo sprísnenie opatrení prakticky z večera do rána.

Martin Smatana
zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Holandsko tento krok urobilo podľa analytika preto, lebo sa im rapídne zhoršovala situácia a krajina tiež chápe extrémne riziko predvianočného chaosu, zvýšenej mobility a premiešavania ľudí. Práve títo ľudia by sa následne presunuli za svojimi blízkymi, kde sa vírus cez sviatky potichu šíri ďalej.

„Presne po Troch Kráľoch hrozí ďalšia vlna náporu na nemocnice. Aby zabránili hektickým nákupom a šíreniu vírusu, tak sprísnili opatrenia expresne. U nás sú tieto fakty o to vážnejšie, keďže prakticky každý deň zaznamenávame nový rekord v počte nakazených a nemocnice už teraz kolabujú,” hovorí.

Ako vnímaš ochorenie COVID-19?

Odborníci sú si vedomí, že ak by Slovensko prijalo sprísnenie opatrení expresne, tak by s najväčšou pravdepodobnosťou nastal chaos v už aj tak preplnených obchodoch. „Dnes a zajtra budú obchodné centrá mokrým snom koronavírusu. O to viac je to celé v našich rukách.” V tomto chaose Smatana pripomína dve pozitívne informácií, ktoré mnohí možno nepostrehli.

Máme pandemický semafor

Schválil sa pandemický semafor, čo znamená, že Slovensko má aspoň nejakú garanciu, že rozhodovanie o uvoľnení opatrení bude odpolitizované a ak sa budeme správať zodpovedne, tak sa po sviatkoch vrátime do ako tak normálne fungujúcej krajiny. 

Trenčín spúšťa testovanie

Mesto Trenčín pod vedením Richarda Rybníčka ohlásilo dobrovoľné víkendové testovanie a spolu s RÚVZ od dnes sprísňuje viaceré opatrenia.  

„Áno, je len pár dní do celoslovenského sprísnenia. Ale aj tých pár dní pomôže a je to jasný odkaz, že konať sa dá.  Je pravda, že AG testovanie je najefektívnejšie, ak sa aplikuje na vysoko prevalentné regióny a veľmi často,” konštatuje Smatana.

Posted by Richard Rybníček on Sunday, November 29, 2020

Podľa odborníkov je dôležité si uvedomiť, že sviatky sú naša posledná a asi najväčšia epidemiologická skúška. Ak ju zvládneme, tak sme už len krôčik od vakcíny, ktorá nám umožní získať potrebnú kolektívnu imunitu a raz a navždy sa z toho marazmu dostať. 

Plánovaný zákaz vychádzania nesie naozaj veľa výnimiek, ktoré mnohí z nás radi zneužívajú. Úspech navrhnutých opatrení preto závisí len od každého jedného z nás.

Zdroje: Facebook/ Martin Smatana, MZSR, trencin.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech