Nepredané potraviny môžu obchodníci po novom darovať. Sociálny rozmer je podmienkou

  • Od januára platí pre obchodníkov novela zákona o dani z príjmu
  • Zvyšuje tak možnosti darovať nepredané potraviny väčšiemu počtu osôb či inštitúcií
TASR/Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Od januára platí pre obchodníkov novela zákona o dani z príjmu
  • Zvyšuje tak možnosti darovať nepredané potraviny väčšiemu počtu osôb či inštitúcií

Do konca minulého roka mali obchodníci pri darovaní potravín po dobe trvanlivosti obmedzenia. Slovenská komora daňových poradcov včera zverejnila informácie, že od 1. januára sa podmienky pre obchodníkov menia k lepšiemu.

S problémom plytvania potravinami bojovali slovenské ministerstvo životného prostredia dlhodobo. Niektoré potraviny jednoducho dobu minimálnej trvanlivosti nepotrebujú. Tie, ktoré trpia rýchlou kazivosťou, treba samozrejme riešiť.

Čítaj viac TU>>Ministerstvo vidí plytvanie potravinami ako problém

Potravinová banka a ešte viac

Problémom pri darovaní potravín je fakt, že takéto potraviny predstavovali nedaňový výdavok. Znamená to, že na to, aby si obchodník mohol darované potraviny vpísať do nákladov, musel splniť niekoľko podmienok. Potravinám pred ukončenou dobou trvanlivosti bolo treba postupne znižovať cenu, čo by predstavovalo aspoň nejaký vykázateľný príjem z predaja.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Z minuloročného výskumu OSN vyplýva, že ročne vyhadzujeme potraviny v hodnote viac ako 400 miliárd eur. Ako sa s týmto problémom vysporiadali slovenské reťazce doteraz, si môžeš prečítať TU.

Teraz sa potraviny, ktoré sa v obchode nepredajú, môžu okrem Potravinovej banky darovať aj iným jednotlivcom či organizáciám. Podmienkou je však účel, ktorý po darovaní nasleduje.

Zásoby potravín je možné darovať aj registrovaným sociálnym podnikom, ktorých účel činnosti je zameraný na ochranu a podporu zdravia, poskytovanie sociálnej pomoci, podporu vzdelávania alebo organizovanie dobrovoľníckej činnosti,“ vyjadrila sa Ailina Hanková zo Slovenskej komory daňových poradcov. 

Sociálny rozmer je podmienkou

Na to, aby si ako obchodník mohol nepredaný tovar po dobe trvanlivosti posunúť ďalej, musíš myslieť na cieľovú skupinu. Potraviny by mali pomáhať inštitúciám, obciam alebo jednotlivým subjektom, ktoré majú za cieľ poslúžiť spoločnosti.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Obdarované organizácie musia byť zamerané na verejnoprospešné účely ako napríklad ochrana a podpora zdravia, poskytovanie sociálnej pomoci, podpora a rozvoj športu, podpora zachovávania kultúrnych hodnôt, podpora vzdelávania, ochrana ľudských práv, ochrana životného prostredia, činnosti v oblasti vedy a výskumu, organizovanie dobrovoľníckej činnosti,“ vysvetľuje novela.

Cieľ je jednoduchý. Zákon chce zabrániť plytvaniu potravín, ktoré je vo veľkých aj malých reťazcoch veľmi bežné. Primárne ide o pomoc ľuďom v núdzi. Podľa správy Slovenskej komory daňových poradcov má byť darovanie potravín povinné pre reťazce už od roku 2024.

Zdroje: skdp.sk, slov-lex.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK