Neskutočný príbeh Borisa Kollára: Ako sa z multimilionára a playboya stala jedna z najvplyvnejších osobností Slovenska

  • Príbeh, ako sa predseda Národnej rady SR dostal od cukrovej vaty k miliónom
  • V portfóliu škandálov Borisa Kollár nájdeme snáď všetko. Nevhodné sexuálne narážky, drogy, mafia, podvádzanie na škole i pochybné podnikateľské aktivity
  • Ustojí všetko. V parlamente by sme ho podľa prieskumov opäť videli
kollár
TASR/ Jakub Kotian
  • Príbeh, ako sa predseda Národnej rady SR dostal od cukrovej vaty k miliónom
  • V portfóliu škandálov Borisa Kollár nájdeme snáď všetko. Nevhodné sexuálne narážky, drogy, mafia, podvádzanie na škole i pochybné podnikateľské aktivity
  • Ustojí všetko. V parlamente by sme ho podľa prieskumov opäť videli

Keď pred piatimi rokmi oznámil Boris Kollár nástup do politiky, mnohí sa smiali. Zjavne si mysleli, že to dopadne, ako keď sa skúšal do politiky dostať prvýkrát v roku 2010 za stranu Únia – strana pre Slovensko, ktorá nedostala ani percento hlasov.

Hneď po ohlásení comebacku do politiky verejnosť pobavil, keď otec niekoľkých detí s niekoľkými ženami – aktuálne 11 s 10 ženami – pomenoval svoju stranu SME RODINA – Boris Kollár.

No už po prvých voľbách 2016 sa vďaka dosť prekvapivým vyše 6,6 percentám hlasov dostal do parlamentu. A v tých tohtoročných sa už dokonca s 8,24 % stal treťou najsilnejšou stranou, súčasťou vlády i predsedom Národnej rady SR.

zdroj: Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár a podpredsedníčka hnutia Petra Krištúfková,ktorá bola svojho času družkou predseda Kollára. Bratislava, 21. apríl 2018. Foto: SITA/Diana Černáková

Zo slovenského podnikateľa a milovníka žien – ako aj sám o sebe rád hovorí, sa tak stala jedna z najdôležitejších postáv slovenskej politiky. A aj vďaka svojmu príbehu či množstvu škandálov všetkého druhu – styky s mafiou, drogy na policajných záznamoch, skopírovaná diplomová práca, sexuálne narážky mladistvej či trans modelke – môžeme povedať, že je jedna z najzaujímavejších či najkontroverznejších osobností, ktorá očividne vie ustojiť naozaj všetko.

Ako sa z Borisa stal milionár. Od cukrovej vaty k miliónom

„Vyrastal som v chudobných pomeroch. Otec od nás odišiel, keď som mal dva roky, žili sme v malom byte, mama s bratom spávali v jednej izbe a ja s babičkou v druhej,“ spomína na svoje detstvo na oficiálnej stránky svojej strany Boris Kollár.

Jeho spomínaným bratom je inak Ľudovít Goga, ktorý je taktiež v politike a poslancom Národnej rady Slovenskej republiky. Samozrejme, za stranu SME RODINA – Boris Kollár.

Boris Kollár, čistokrvný rodák z Bratislavy, následne nastúpil na miestne Gymnázium Alexandra Markuša. Vysokoškolské štúdium absolvoval len nedávno, v roku 2015, už ako takmer 50-ročný, na Stredoeurópskej vysokej škole v Skalici, kde napísal „svoju“ známu diplomovku, ku ktorej sa ešte dostaneme. 

Následne po škole akoby Boris vo svojej etape života skúšal zarobiť peniaze rôznymi spôsobmi, ako a kde sa dalo. Snahu realizovať sa mu teda rozhodne nemôžeme uprieť.

kollár
zdroj: SITA/Kancelária NR SR

„Robil som biletára (ten, čo predáva či kontroluje lístky napr. v kine), predával zmrzlinu, mal som v komunizme stánok s cukrovou vatou, predával som lupienky pred štadiónom, vozil do ČSSR počítače, robil som všetko možné, aby som zarobil,“ aj takto vysvetľoval médiám, ako kedysi prišiel k prvým peniazom.

Mnohí ho jednoducho označili a doposiaľ označujú slovom ‚vekslák‘  – ten, čo sa v socializme venoval nelegálnemu obchodovaniu – no Boris toto označenie značne popiera.

Tatry a Fun Rádio

Náš súčasný predseda Národnej rady SR vždy vedel a stále vie nejakým spôsobom, predajom niečoho, získať kapitál a neskôr ho znova vhodne zainvestovať.

Postupom času sa pustil aj do hotelierstva či prevádzkovania lyžiarskych vlekov, v čom podniká dodnes. Najlepšie sa vedel zorientovať v takzvaných postsocialistických štruktúrach v 90. rokoch, kedy sa mu podarilo získať prvé stredisko v Tatrách.

Jeho najznámejšou srdcovkou, ktorá mu na slovenských horách stále patrí, je Park Snow Donovaly. Tu prevádzkuje cez firmu Goimpex, ktorej sa podľa Finstatu minulý rok podarili tržby cez 2,6 milióna eur, so ziskom vyše 370 000 €. 

zdroj: archív: Park Snow Donovaly

Predtým sa finančne realizoval napríklad aj v Skiparku Ružomberok, na Veľkej Rači na Kysuciach či vo svojom Parku Snow Štrbské Pleso, do ktorého podľa vlastných slov nalial 25 miliónov eur. Pred 10 rokmi ho však predal ľudom z J&T. Suma, koľko za to dostal, známa nie je.

V roku 1999 kúpil ďalšiu svoju známu podnikateľskú činnosť. Stal sa majiteľom jedného z najpočúvanejších rádií Slovenska Fun Rádia, ktoré prevádzkuje spoločnosť Fun Media Group. Jej tržby sa za posledné roky pohybujú okolo 5 až 6 miliónov eur, a zisky nad 400 000 eur, hoci pod ňou spadajú okrem Fun Rádia aj iné menšie projekty, je jasné, že jej najväčším ťahúňom je práve Funko. 

boris kollár
zdroj: TASR/Jakub Kotian

Nedávno sa začala riešiť aj nevhodná finančná podpora vlastného rádia prostredníctvom štátnej lotériovej spoločnosti Tipos, ktorá si vo Fun Rádiu zaplatila reklamu za takmer štvrť milióna eur. Ak je Boris Kollár jedným z kľúčových politikov vlády – predseda druhej najsilnejšej vládnej strany a predseda Národnej rady SR – a zároveň vlastníkom Fun Rádia, takýto obchod so štátnou spoločnosťou vyvoláva pochybnosti.

Okrem toho už musel v rámci svojich podnikateľskej aktivity vysvetľovať obchody s podozrivými schránkovými firmami z daňových rajov. Či napríklad nedoručovanie účtovných dokladov a uzávierok z niektorých svojich firiem. O tom, že zákony sú na predsedu parlamentu zjavne prikrátke, informoval napríklad týždenník Trend.

Kríza v biznise – dôvod na vstup do politiky?

Neľahké podnikateľské časy zažíval Boris Kollár pred svojim druhým a napokon úspešným vstupom do politiky v roku 2015. 

Trebárs jeho spomínané Fun Rádio pocítilo pokles inzercie, pripisovaný ku krízovým rokom a silnej konkurencii na trhu, a v roku 2014 spadlo so ziskami na historicky najnižšie čísla hoci stále sa držalo v pluse, no už nie v stotisícoch eur, ale len nad 10 000 €. No a spoločnosť Goimpex, ktorá prevádzkuje Park Snow Donovaly, dosahovala v tomto období stratu nad pol milióna eur.

zdroj: donovalley.sk

Niektorí preto Borisa podozrievali, že sa zrazu chce dostať do politiky, lebo sa mu podnikateľsky prestáva dariť a skúsi si nejako pomôcť z verejných zdrojov – takúto pochybnosť priniesol napríklad Dag Daniš z akutiality.sk.

Taktiež upozornil, že Boris už aj predtým použil verejné zdroje napríklad na rozvoj svojho strediska pri Štrbskom plese, na ktoré dostal z eurofondov vyše 5 miliónov eur a že vstup do politiky môže byť cesta, ako sa k takým ďalším verejným peniazom ľahšie dostať.

Boris Kollár sa však naopak často obhajuje tvrdením, že do politiky už neprišiel zbohatnúť a zarábať, že už finančne zabezpečený je. Prišiel skrátka meniť veci.

Predaj nehnuteľností

O tom, že Boris mal vtedy finančné problémy, začali niektorí špekulovať aj po tom, čo predal svoje vily na Floride v USA. Podľa Borisa však išlo o vopred plánovaný obchod a nie počin spôsobený zlými časmi. Vily podľa vlastných slov najskôr lacno kúpil v dobe, keď boli nehnuteľnosti v USA nižšie, a počkal na príležitosť, kedy ceny pôjdu smerom na hor.

Za dve predané vily, ktoré kúpil v hodnote 4,3 milióna dolárov, tak údajne získal 8,2 miliónov dolárov. A ako už vtedy potvrdil, z rovnakého obchodného dôvodu chce kúpiť v USA ďalšie nehnuteľnosti, ktoré neskôr predá. Okrem toho by podľa niektorých médií mal mať v USA rozbehnutý biznis s požičovňou áut.

Pomohli mu migranti

Zaujímavé je, ako Boris Kollár najviac oslovoval svojich voličov pred úspešným vstupom do politiky. Nepotreboval ani more plagátov. Borisovi Kollárovi stačil na oslovenie širokého publika Facebook.

Jeho videá, v ktorých rozprával svoje názory na danú situáciu – najmä na utečeneckú vlnu, sa stali naozaj masovo sledovanými a obľúbenými. 

zdroj: Boris Kollár a predsedníčka Národného frontu Marine Le Penová počas návštevy Národnej rady SR v pondelok 13. mája 2019 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian

Z rečí, akí sú migranti veľké riziko a prijať ich je samovražda, čo vtedy pomohlo do politiky aj iným, si na jednej strane získal množstvo sympatizantov, na druhej nálepku xenofóba.

Taktiež je známy negatívnym postojom voči LGBTI komunite. Viacerí si z neho robili srandu, keď otca 11 detí s 10 ženami videli hájiť „tradičnú rodinu“ na pochode Hrdí na rodinu. Boris si však z toho ťažkú hlavu nerobí, má ich predsa so ženami, odkázal verejnosti.

zdroj: Boris Kollár v sprievode svojich detí. Foto: SITA/Martin Medňanský

Podľa bulvárnych médií stojí starostlivosť Borisa Kollára o svoju početnú, tradičnú rodinu, jeho ženy a deti, o ktoré sa treba dodať finančne naozaj stará, mesačne údajne cez 20 000 eur. 

zdroj: AP Photo/Luca Bruno

Vyš**aaaame saaaa. 15-ročná a transexuálka

Boris Kollár sa ako obhajca „tradičnej rodiny“ a svojimi negatívnymi postojmi k LGBTI komunite dostal i na nomináciu ceny Homofób roka. Na povrch však prednedávnom vyšli správy, ako si predseda Národnej rady SR pikantne píše s transexuálnou modelkou. „Strašne ťa chcem šu**ť. Už dlho ma nič nepriťahovalo ako ty,“ písal Kollár modelke.

LGBTI komunita tak usúdila, že Boris Kollár očividne voči ním tak zaujatý nie je, ako sa verejne prezentuje. Z nominácie na Homofób roka ho teda po prevalení týchto správ stiahli.

Boris sa bráni, že išlo z jeho strany len o srandu a to transexuálna modelka Paris Nemc napísala prvá jemu a on vraj len pokračoval v konverzácii, že kam až bude Paris ochotná zájsť. Tá však médiám zverejnila dôkaz, že to Boris písal prvý jej.

zdroj: TASR/Michal Svítok

Nešlo pri tom o prvé škandalózne, pikantné správy, ktoré Boris niekomu posielal a vyšli verejne na povrch. Kedysi o šu**ní písal vtedy len 15-ročnej Simone, ktorá bola v odvykacom zariadení Čistý deň. Nad správou Vyš**aaaame saaaa, ktorú jej Boris poslal, sa asi pozastavili mnohí. Boris sa bránil, že o jej veku nevedel.

Na otázku novinára, či prehodnotí svoj postoj voči ženám, zareagoval vtedy protiotázkou, že či má povedať, že sa mu majú prestať páčiť ženy a že to by potom už predsa nebol on. 

Kontakty s mafiou a drogy

Škandál s 15-ročnou Simonou ho očividne nijako vážnejšie nezasiahol, keďže v nasledujúcich voľbách získal viac % a silnejšie postavanie než v tých predchádzajúcich. A to nebola jediná, nepríjemná záležitosť, ktorú musel Boris už počas svojho prvého volebného obdobia vysvetľovať.

Od začiatku jeho politickej kariéry v parlamente sú mu vyčítané blízke vzťahy s mafiou. Napríklad s Petrom Steinhübelom, prezývaným Žaluď, ktorý bol považovaný za bossa bratislavského podsvetia. Boris sa netajil tým, že sa dobre poznali už od mladého veku a spolu aj obchodovali. Podľa Borisa napríklad so striebrom, podľa policajných záznamov s drogami.

Boris tvrdí o policajných záznamoch, že sú lož a v skutočnosti prevážali a obchodovali so spomínaným striebrom. Nejaký „blbec“ z toho striebra proste z nejakého dôvodu spravil v správe heroín – vysvetľoval verejnosti. S drogami vraj nikdy nič nemal, nikdy by s tým neobchodoval a vyhlásil, že je ochotný ísť na hocijaký detektor lži, kde to môže potvrdiť.

 

No Boris mal čo vysvetľovať, aj keď hneď po jeho zvolení do parlamentu na verejnosť dostali fotky z dovolenky, na ktorých stojí s Jurajom Ondrejčákom, prezývaným Piťo – boss jedného z najznámejších mafiánskych gangov Slovenska, Piťovcov. To, že sa tam stretli bola podľa Borisa náhoda, písal pred rokmi Denník N.

Zavariť sa Kollárovi snažil aj samotný Marián Kočner, ktorý médiám tvrdil, že dovolenka náhoda nebola a že Kollár s Piťom aj podnikal. A že sám Kočner im ten obchod pomáhal uskutočniť – na stretnutia Borisa Kollára s Mariánom Kočnerom upozorňovali viacerí.

Boris Kollár tak opäť vysvetľoval: Cez istú firmu si vraj kedysi zaplatil pozemky, na ktorých mal stáť jeho vlek, no Kočner podľa jeho slov vybavil, aby tieto pozemky dostali Piťovci a potom ho chceli spolu vydierať v zmysle – ak chceš jazdiť na našom pozemku, zaplať. Nebol to teda podľa Kollára žiadny obchod, ale vydieranie.

Šéf Aktualít Bárdy: Sme presvedčení, že Kočner a Zsuzsová sú vinní z vraždy Jána a Martiny

Akademický podvodník

No a v neposlednom rade je Boris Kollár známy aj ako študent, nepoctivý študent, ktorý skopíroval cudzí text pre svoju diplomovú prácu. Štátny antiplagiatorský systém našiel v jeho práci takmer 25 % zhodu s inými prácami a textami. Niektoré systémy, napríklad Denník N skúšal český systém odevzdej.cz, našli zhodu až cez 50%. Tomu sa už povie riadny plagiát. Boris Kollár sa priznal a ospravedlnil. Titul mu však ostal.

kollár protest študenti
zdroj: TASR/Jakub Kotian

Boris Kollár je v našej politike naozaj veľmi zaujímavou osobou. Svojím príbehom, povahou i škandálmi, ktoré sa akoby každú chvíľu odniekiaľ prevalia a zas ich musí vysvetľovať. Svojich voličov však stále má – aj podľa posledných prieskumov by sme ho v parlamente ešte určite videli. Zatiaľ sa zdá, že prežije a rozchodí každý škandál, ktorý sa s jeho menom objaví. Nebolo ich málo a ktovie ešte, aké prinesie čas.

Zdroje: tvnoviny.sk, pravda.sk, Denník N, TA3, aktuality.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech