Niektorí poslanci by zrejme radi videli užívateľov „trávy“ vo väzení na doživotie. Návrh na zníženie trestov neprešiel

  • Parlament odmietol návrhy o dekriminalizácii marihuany a redefinícii znásilnenia
  • Predložil ich nezaradený poslanec NR SR Tomáš Valášek
marihuana, joint
Unsplash/Thought Catalog
  • Parlament odmietol návrhy o dekriminalizácii marihuany a redefinícii znásilnenia
  • Predložil ich nezaradený poslanec NR SR Tomáš Valášek

Poslanci Národnej rady (NR) SR odmietli v stredajšom hlasovaní tri novely z dielne nezaradeného poslanca Tomáša Valáška. Dvomi návrhmi noviel Trestného zákona chcel prispieť k dekriminalizácii marihuany a redefinovať skutok znásilnenia. V novele zákona o sociálnom poistení navrhoval upraviť odvody do dôchodku najmä pre ženy, ktoré sa starajú o dieťa.

Valášek navrhoval zrušiť tresty za marihuanu pre vlastnú spotrebu do výšky 60-násobku obvyklej jednorazovej dávky.

Neprešla ani zmena definície sexuálneho znásilnenia

V ďalšom návrhu novely Trestného zákona chcel zmeniť súčasnú definíciu znásilnenia tak, aby sa každá forma sexuálneho styku alebo iná sexuálna aktivita, ku ktorým došlo bez súhlasu zúčastnených osôb, považovali za znásilnenie.

Chcel tiež upraviť trestnú sadzbu, ktorá sa mala líšiť podľa spôsobu, akým bolo znásilnenie vykonané. Navrhoval aj zjednotenie dvoch paragrafov, čo by umožnilo zadefinovať novú samostatnú skutkovú podstatu prečinu sexuálneho obťažovania.

 V novele zákona o sociálnom poistení chcel poslanec zaviesť mechanizmus zdieľania dôchodkových práv pre osoby, ktoré sa spoločne starajú o výchovu a realizujú starostlivosť o nezaopatrené dieťa.

Novelou tiež chcel Valášek dosiahnuť „zabezpečenie výkonu ústavne garantovaného práva na neznižovanie dôchodkových nárokov počas obdobia starostlivosti o dieťa“.

Novela mala zaviesť nové nastavenia vymeriavacieho základu pre platenie príspevkov na dôchodkové poistenie. Osoba by mala vymeriavací základ zhodný s vymeriavacím základom, z ktorého jej bola vypočítaná dávka materskej, minimálne však na súčasne platnej úrovni vo výške 60 % všeobecného vymeriavacieho základu spred dvoch rokov.

Ani tento návrh poslanci neschválili.

Šeliga si myslí, že návrh o znížení trestov za marihuanu mal prejsť

Poslanec NR SR Juraj Šeliga na sociálnej sieti Facebook uviedol, že ho mrzí, že zákon o znížení trestov za marihuanu neprešiel do druhého čítania. 

ZNÍŽENIE TRESTOV UŽÍVATEĽOV MARIHUANY – JE TO DOBRÝ NÁVRH, KTORÝ MAL PREJSŤJe skutočne poľutovaniahodné, ako dlho…

Posted by Juraj Šeliga on Wednesday, December 1, 2021

V iných krajinách je tendencia marihuanu dekriminalizovať, no žiaľ niektorí naši poslanci by asi najradšej videli všetkých užívateľov marihuany vo väzení na doživotie. Samozrejme, že díleri majú mať prísne tresty,“ napísal. 

„Tí z toho majú biznis, ktorý podporuje čiernu ekonomiku. Takýchto ľudí musíme a máme trestať. Ale mladých ľudí, ktorí držia malé množstvo marihuany pre svoju vlastnú potrebu, takým treba dať šancu na nápravu a normálny život.“ 

Zdroje: TASR, Facebook/ Juraj Šeliga

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie