Nike predstavila „bibliu“, v ktorej chce ostatné značky učiť o udržateľnosti v móde

  • Športová značka vydala príručku cirkulárneho dizajnu
  • Svoje nápady na zlepšenie módneho dizajnu môže Nike zaslať každý
unsplash.com
unsplash.com
  • Športová značka vydala príručku cirkulárneho dizajnu
  • Svoje nápady na zlepšenie módneho dizajnu môže Nike zaslať každý

V dnešnej dobe prichádza na trh čoraz viac známych módnych značiek s ekologickými riešeniami. Potom, čo tento rok Adidas predstavil 100 % recyklovateľné topánky, zabojoval o svojich udržateľne zmýšľajúcich zákazníkov aj Nike. Značka vymyslela vlastnú príručku ekologického dizajnu

V nej sa snaží naviesť a motivovať aj ostatných výrobcov, aby módu produkovali v súlade s prírodou a využívali alternatívne materiály. Príručka vznikla na základe spolupráce so študentami Univerzity umenia v Londýna, Globálnou módnou agendou a Nadáciou Ellen MacArthur. Celý projekt vznikol po mnohých workshopoch, diskusiách, individuálnych interview aj expertízy od výrobcov produktov Nike.

Cirkulárny dizajn

Nová metóda je založená na základe jednoduchej myšlienky znovupoužitia materiálov. Podľa príručky by mal každý dizajnér pred navrhnutím produktu myslieť na to, ako môže byť využitý znova. V procese výroby by sa mal snažiť čo najviac znížiť až eliminovať vznik odpadu. Výrobky by malo byť jednoduché rozobrať a ich jednotlivé komponenty využiť viackrát. Pri využívaní chemických látok by mali eliminovať tie, ktoré sú škodlivé pre životné prostredie.

Predtým, ako sa rozhodne využiť nový materiál, by sa mal pokúsiť opraviť a využiť ten starý. Produkty by sa mali vyrábať tak, aby boli nositeľné viac než jednu sezónu, a na to majú dizajnéri používať, čo najkvalitnejšie látky. Podľa Nike treba myslieť aj na balenie výrobkov, obaly by mali byť recyklovateľné. Každá značka by tiež mala pracovať na vývoji nových systémov podporujúcich udržateľnosť.

zdroj: unsplash.com

Zapoj sa aj ty

Toto všetko sú iba základy toho, ako by mala ideálna módna značka pracovať. 89-stranový návod je rozdelený na 10 kapitol, z toho každá sa venuje inému aspektu cirkulárneho dizajnu, od materiálu cez rozmanitosť produktov až po balenie a predaj.

Do projektu sa môže zapojiť každý. Ak máš aj ty nejaký nápad, akým by si mohol zlepšiť módny svet a spraviť ho o niečo ekologickejším, napísať môžeš priamo na emailovú adresu spoločnosti; [email protected]. Príručky si môžeš prečítať a stiahnuť v PDF formáte a je dostupná úplne zadarmo.

Zdroj: Nike, Circularity Workbook

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech