Nike predstavilo svoje najinovatívnejšie bežecké topánky. Bez problémov sa to ale nezaobišlo

• Nike v máji organizovalo projekt Breaking2, ktorého cieľom bolo zabehnúť maratón pod dve hodiny.
  • Spolu s týmto projektom predstavilo svoje najinovatívnejšie bežecké topánky Nike Vaporfly Elite.
  • Tieto špeciálne tenisky však neboli na predaj, nakoľko boli vytvorené len na spomínaný pokus pokoriť hranicu dvoch hodín.
N2
Rungo

V máji tohto roku Nike organizovali projekt Breaking2 v talianskej Monze. Traja bežci sa pokúsili zabehnúť maratón v časovom limite kratšom ako dve hodiny. Predpokladalo sa, že je to nemožné a tieto očakávania sa naplnili.

Keňan Eliud Kipchoge, zlatý medailista na olympijských hrách v Riu a najlepší maratónsky bežec sveta, bol prvým bežcom, ktorý dobehol do cieľa. Siahol na dno svojich síl, ale jeho výsledný čas bol dve hodiny a 25 sekúnd. Je to úžasný výsledok, aj napriek tomu, že sa nezmestil do dvojhodinového limitu.

Kipchogeov čas je o dve minúty a 33 sekúnd lepší ako oficiálny svetový rekord 2:02:57, ktorý stanovil Dennis Kimetto v Berlíne v roku 2014. Táto jeho snaha sa však nemôže rátať ako nový rekord, pretože oproti tradičnému maratónu mali bežci zvýhodnené podmienky, ťahúni bežcov vstupovali do pretekov priebežne, nápoje im podávali asistenti na mopedoch.

Ďalší dvaja atléti, Zersenay Tadese, držiteľ svetového rekordu v polmaratóne z Eritrey a Lelisa Desisa, dvojnásobný šampión Bostonského maratónu z Etiópie, upustili z dvojhodinového tempa okolo polovice. Obaja však dosiahli najlepšie osobné časy.

Nike v rámci tohto projektu predstavilo svoje najinovatívnejšie bežecké topánky Nike Vaporfly Elite, v ktorých behali spomínaní bežci. Najnovšie bežeckej topánky boli vyvinuté špeciálne pre stanovenie svetového rekordu. Háčikom je však to, že vlastne nikdy neboli na predaj. Tieto tenisky boli vytvorené len pre tento pokus, a preto existujú iba v troch veľkostiach pre mužov: US8, US9 a US10.

V máji v rámci projektu Breaking2 prebehla súťaž o jeden pár Nike Vaporfly Elite. Podmienkou bolo stiahnuť si aplikáciu Nike + Run Club, následne zabehnúť s Nike globálnych 5 km v rámci Just Do It. K dispozícii boli dve nedele, 7. a 14. mája. To bola jediná šanca ako získať najrýchlejšie bežecké tenisky, ktoré sa nedajú kúpiť za žiadne peniaze.

Zdroj: Highsnobiety