Nikon predstavuje nový systém s bajonetom Z

  • Taktiež uvádza dva plnoformátové fotoaparáty mirrorless: Z 7 a Z 6
  • Na trh prichádza aj superteleobjektív kompatibilný s formátom Nikon FX
Z7_FTZ_28_1.4_02
Nikon
  • Taktiež uvádza dva plnoformátové fotoaparáty mirrorless: Z 7 a Z 6
  • Na trh prichádza aj superteleobjektív kompatibilný s formátom Nikon FX

Spoločnosť Nikon s potešením oznamuje uvedenie plnoformátových (formát Nikon FX) fotoaparátov mirrorless, modelov Z 7 a Z 6, ako aj objektívov NIKKOR Z vybavených novým bajonetom s väčším priemerom.

Novinka. Mirrorless. S bajonetom Nikon Z

Systém s bajonetom Z zahŕňa fotoaparáty mirrorless vybavené bajonetom s väčším priemerom, ako aj kompatibilné objektívy NIKKOR a príslušenstvo. Tento systém vznikol s cieľom dosiahnuť novú úroveň optického výkonu. Vychádza z tradície kvality, špičkových fotografických technológií, skvelej ovládateľnosti a vysokej spoľahlivosti produktov od spoločnosti Nikon, ktorá je charakteristická pre jej digitálne zrkadlovky.

Srdcom nového systému je nový bajonet Z s väčším priemerom, ktorý ovára nové možnosti konštrukcie objektívov s vyšším optickým výkonom. Systém s bajonetom Z ponúkne množstvo vysokovýkonných objektívov* vrátane objektívu s najvyššou svetelnosťou v histórii spoločnosti Nikon f/0,95. Navyše nový bajonetový adaptér zaisťuje kompatibilitu s objektívmi NIKKOR s bajonetom F, vďaka čomu získajú fotografi väčšie možnosti výberu.

Písmeno „Z” je otvorením novej kapitoly. Nikon Z predstavuje neoblomnú snahu spoločnosti Nikon dosiahnuť špičkový výkon, otvárať nové možnosti a poskytnúť fotografom nástroj na realizáciu.

Spoločnosť Nikon zvyšuje hodnotu systému mirrorless novou úrovňou optického výkonu a zachovaním tradície kvality, pričom súčasne reaguje na evolúciu zobrazovacích technológií. Vďaka novým podnetným produktom pre fotografov bude spoločnosť Nikon aj naďalej lídrom fotografickej kultúry.

Prehľad produktov Z 7 a Z 6

Fotoaparáty Z 7 a Z 6 sú vybavené novým plnoformátovým (Nikon FX) obrazovým snímačom CMOS typu „Backside illumination“ so vstavaným automatickým zaostrovaním s fázovou detekciou v rovine obrazu (na senzore) a najnovším obrazovým procesorom EXPEED 6.

Model Z 7 má rozlíšenie 45,7 efektívnych megapixlov a podporuje štandardný rozsah citlivosti ISO 64 – 25 600. V kombinácii s objektívmi NIKKOR Z fotoaparát dosahuje výnimočnú úroveň ostrosti a detailov, a to až po okraje snímky.

Model Z 6 je všestranný fotoaparát formátu FX s efektívnym rozlíšením 24,5 megapixela a podporuje široký rozsah štandardnej citlivosti ISO 100 – 51 200. Vďaka vynikajúcemu výkonu pri vysokej citlivosti ISO a možnosti snímať full-frame videosekvencie v kvalite 4K UHD s plným odčítaním pixlov (full pixel readout), model Z 6 vyhovie rozmanitým potrebám, napríklad pri snímaní v slabo osvetlenom prostredí alebo snímaní videosekvencií.

Spoločnosť Nikon uvádza na trh superteleobjektív AF-S NIKKOR 500 mm f/5,6E PF ED VR kompatibilný s formátom Nikon FX

AF-S NIKKOR 500 mm f/5,6E PF ED VR je vysokovýkonný superteleobjektív formátu FX s ohniskovou vzdialenosťou 500 mm. Použitie Fresnelovej šošovky (PF) výrazne znížilo veľkosť a hmotnosť objektívu, vďaka čomu je fotografovanie superteleobjektívom z ruky jednoduché a príjemné.

Tento objektív s maximálnym priemerom 106 mm a dĺžkou 237 mm bol výrazne zmenšený. Má hmotnosť približne 1 460 g (podobnú ako objektív AF-S NIKKOR 70 – 200 mm f/2,8E FL ED VR), pričom iné objektívy s ohniskovou vzdialenosťou 500 mm majú zvyčajne hmotnosť vyššiu ako 3 000 g. Objektív AF-S NIKKOR 500 mm f/5,6E PF ED VR je skonštruovaný so zvýšenou odolnosťou voči prachu a kvapkajúcej vode, čo spolu s fluórovou vrstvou na povrchu prednej šošovky poskytuje pri snímaní skvelú flexibilitu.

Použitie jednej šošovky PF a troch šošoviek zo skla ED umožňuje extrémne ostrú a detailnú kresbu, ktorá spĺňa vysoké nároky digitálnych fotoaparátov s extrémne vysokým rozlíšením. Materiály použité v novej šošovke PF, ktorú vyvinula spoločnosť Nikon, navyše účinne znižujú (difrakčný) závoj šošovky PF. Vďaka synergickému efektu technológií povrchových vrstiev spoločnosti Nikon, vrátane antireflexnej vrstvy Nano Crystal Coat, ktorá veľmi účinne koriguje reflexy a závoj, sa dosahujú mimoriadne čisté snímky.

Rýchlosť automatického zaostrovania bola zvýšená znížením hmotnosti šošoviek v zaostrovacej skupine. Objektív AF-S NIKKOR 500 mm f/5,6E PF ED VR je tiež vybavený mechanizmom stabilizácie obrazu, ktorý umožňuje snímať s časmi uzávierky dlhšími o 4,0 expozičné stupne EV* než by bolo inak možné. Navyše je k dispozícii režim stabilizácie obrazu SPORT. Režim SPORT je vďaka stabilizácii obrazu zobrazovaného v hľadáčiku obzvlášť účinný pri fotografovaní rýchlo a nepredvídateľne sa pohybujúcich objektov, ako sú napríklad divé vtáky, alebo pri motívoch, akými sú napríklad športové udalosti, ako aj pri snímaní videosekvencií.

Bajonetový adaptér FTZ umožní používať objektív s dnes predstavenými fotoaparátmi mirrorless vybavenými bajonetom Z. Používatelia si budú môcť užívať snímanie superteleobjektívom s ohniskovou vzdialenosťou 500 mm pomocou systému, ktorý je kompaktnejší než kedykoľvek predtým.

Použitie šošovky PF umožnilo vytvoriť menší a ľahší objektív, ktorý možno vziať na miesta, kde to bolo pri predchádzajúcich superteleobjektívoch zložité. Menšia veľkosť a nižšia hmotnosť tiež eliminujú potrebu statívu a umožňujú jednoduché  fotografovanie superteleobjektívom z ruky. Objektív AF-S NIKKOR 500 mm f/5,6E PF ED VR výrazne rozširuje možnosti fotografovania superteleobjektívom, pretože kombinuje vynikajúci výkon s kompaktnou veľkosťou a nízkou hmotnosťou.

Spoločnosť Nikon dnes na trh uvádza aj bodový hľadáčik DF-M1 (predávaný samostatne) – príslušenstvo, ktoré je veľmi účinné pri fotografovaní superteleobjektívom a je plne kompatibilný s nedávno predstaveným fotoaparátom COOLPIX P1000. Pri snímaní superteleobjektívom je v hľadáčiku viditeľné len veľmi úzke zorné pole, a preto sa môže sledovaný objekt veľmi ľahko stratiť. Toto príslušenstvo pomáha sledovať požadovaný objekt, a to aj vtedy, keď sa náhle pohne.

zdroj:TS,Nikon

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech