Nitra dostala ultramoderné svietiace lavičky, ktoré ti nabijú smartfón

  • Nitrančania si už budú môcť posedieť modernejšie, v ich meste pribudlo spolu 6 lavičiek za 20 607 eur, ktoré svietia na fialovo, dobijú ti smartfón a poskytnú Wi-Fi.
nitra
facebook.com/nitra.a.okolie
  • Nitrančania si už budú môcť posedieť modernejšie, v ich meste pribudlo spolu 6 lavičiek za 20 607 eur, ktoré svietia na fialovo, dobijú ti smartfón a poskytnú Wi-Fi.

Lavička s názvom Steora ide s dobou, využíva modernú technológiu a funguje na báze čistej solárnej energie. Môžeš si vďaka nej nabiť telefón, a to cez kábel alebo aj bezdrôtovo. Ak máš Samsung Galaxy S7 edge, S7 alebo niektorú zo S6-tiek, tak túto možnosť určite oceníš. Vďaka wi-fi zase nezostaneš bez internetu, ak si teda od lavičky vo vzdialenosti menej ako štyri metre.

Lavička je vybavená aj nočným osvetlením, ktoré sa prispôsobuje sezónam, poveternostným podmienkam a času. Lavička je podľa odboru komunálnych činností a životného prostredia vyrobená z tvrdých a odolných materiálov.


Asi ti už došlo, že táto lavička je niečo ako prvá pomoc pre moderného človeka. Zároveň slúži aj ako dizajnový prvok a v noci ako pouličné osvetlenie, keďže prekrásne svieti na fialovo. Výrobca sľubuje, že vďaka kvalitnému materiálu len tak ľahko nepodľahne vandalom alebo zlým poveternostným podmienkam.

Inteligentná lavička bola na skúšku už aj v Banskej Bystrici. Banskobystričania tak na Námestí slobody čakali na spoje mestskej hromadnej dopravy v príjemnej teplote aj v zime. Lavička bola totiž schopná udržať si teplotu do 30 stupňov Celzia. Novinku si však mohli vyskúšať aj v Košiciach, kde mal projekt taktiež veľký úspech.

Túto prevratnú novinku v niektorých slovenských mestách určite privíta množstvo obyvateľov, avšak otázne je, či nový smart komponet uvidíme v meste aj po uplynutí testovacieho obdobia. Predsa len, drevené lavičky urobia menší škrt cez mestský rozpočet ako tie inteligentné. Našťastie, Nitra už lavičky zakúpila natrvalo!

Smart zóna

Nitrančania  môžu nové inteligentné lavičky nájsť na stojisku pri Chrenovskom moste, kde sú umiestnené aj bicykle na vypožičanie – čiže bike sharing. Záujemcovia o prenajatie bicyklov sa musia zaregistrovať a zaplatiť platobnou kartou. Stačí jedna registrácia na stránke arriva.bike alebo prostredníctvom aplikácie arriva bike, ktorá je pre smartfóny dostupná na Google Play a v Apple Store.

Na pešej zóne pribudli aj  tzv. ochladzovače vzduchu na spríjemnenie života v meste počas neúprosných horúčav. Mesto bude zároveň prijímať podnety od občanov, kde by tieto „ochladzovače“ vzduchu mohli byť nainštalované. Zároveň je v pláne vybudovanie aj piatich Smart technologických stĺpov, určených pre distribúciu Wi-fiI signálu, takže inovovanie Nitry sa nekončí ale len začína. :) 

Čo hovoríš na tieto inovácie? Privítal by si hi-tech lavičku aj vo svojom meste?

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK