Nitrianska univerzita excelovala v prestížnom rebríčku. V oblasti ekológie môže ísť príkladom školám po celom Slovensku

  • Jedinečné prvenstvo univerzity v Nitre
  • Slovenská poľnohospodárska univerzita je najlepšou univerzitou na Slovensku v oblasti udržateľnosti prírodných zdrojov
  • Škola má napríklad vlastné kompostoviská, veľký zelený areál a využíva aj vlastný bioplyn
01
fb:SPU Nitra - Zelená univerzita
  • Jedinečné prvenstvo univerzity v Nitre
  • Slovenská poľnohospodárska univerzita je najlepšou univerzitou na Slovensku v oblasti udržateľnosti prírodných zdrojov
  • Škola má napríklad vlastné kompostoviská, veľký zelený areál a využíva aj vlastný bioplyn

UI GreenMetric World University Ranking je každoročný systém hodnotenia svetových univerzít, ktorý sa sústreďuje na súčasný stav vysokoškolských kampusov a sleduje udržateľnosť na univerzitách. Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre sa umiestnila v roku 2018 v rámci krajín V4 v top desiatke. V celosvetovom hodnotení je na 547. Miesto a v rámci Slovenska obsadila SPU v Nitre prvú priečku rebríčka. Druhým slovenským zástupcom je Trnavská univerzita v Trnave, ktorej patrí 591. priečka.

Porotu na nitrianskej univerzite zaujala napríklad jej otvorenosť areálu. Nachádza sa tu dokonca botanická záhrada ako aj jazero či interaktívna záhrada, ktorú môže využívať aj verejnosť.Univerzita taktiež vytvorila záchytné parkoviská  a študenti sa v rámci areálu môžu voziť na verejných bicykloch. Ide teda o formu univerzitného bikesharingu, ktorí si študenti veľmi pochvaľujú.

Porotu však zaujalo aj celkové nastavenie odpadového hospodárstva. Samostatnou kapitolou je ekonomická efektívnosť, ktorá je zabezpečená napríklad aj vďaka výrobe vlastného bioplynu. „Máme veľmi dobre prepracovaný systém triedenia odpadov. Napríklad papier odovzdávame a zaň následne získavame rôzne papierové výrobky. Čiže ide o udržateľnosť nielen v rámci pozitívneho prístupu ku životnému prostrediu ale je to aj ekonomická udržateľnosť,” vyjadrilo sa vedenie univerzity.

„Tým, že si v škole vyrábame kompost sami, šetríme vyčerpateľné zdroje ako je rašelina, a zároveň nezaťažujeme životné prostredie.“ Udržateľnosti sa v škole chcú venovať aj v budúcnosti, v pláne je napríklad využívanie dažďovej vody.

Absolútne prvenstvo si drží holandská univerzita

Celosvetové prvenstvo v rebríčku získala Wageningen University & Research – poľnohospodárska univerzita z Holandska. Druhé miesto patrí britskej univerzite v Nottinghame. Na treťom mieste sa ocitla University of California Davis.

UI GreenMetric World University Rankings (UIGM) realizuje Indonézska univerzita. Systém hodnotenia analyzuje a hodnotí výkonnosť univerzít v šiestich kategóriách: infraštruktúra, energia a zmena klímy, odpadové hospodárstvo, riadenie dopravy, vzdelávanie a výskum. V rebríčku sa objavilo spolu až 719 univerzít z rôznych kútov sveta. My sa tešíme na deň, kedy sa slovenské univerzity ocitnú na popredných miestach aj v tých najhodnotnejších rebríčkoch, ktoré sa sústredia na ich celkovú kvalitu.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK