Nórsko zavádza absolútny zákaz chovu zvierat pre kožušiny

  • Nová nórska vláda sa zaviazala, že do roku 2024 bude zakazovať všetky druhy chovu zvierat pre kožušinu
  • Kožušinové farmy by mali byť v roku 2025 v Nórsku už len minulosťou
  • Pre kožušinu zomiera každoročne až milión líšok a norkov na 340 kožušinových farmách
ray-hennessy-139970
unsplash.com / Ray Hennessy
  • Nová nórska vláda sa zaviazala, že do roku 2024 bude zakazovať všetky druhy chovu zvierat pre kožušinu
  • Kožušinové farmy by mali byť v roku 2025 v Nórsku už len minulosťou
  • Pre kožušinu zomiera každoročne až milión líšok a norkov na 340 kožušinových farmách

Potešujúca správa pre milovníkov zvierat a aktivistov, avšak zármutok pre výrobcov a obchodníkov. Novovzniknutá konzervatívna koaličná vláda v Nórsku sa rozhodla pre rázny krok a vydala vyhlásenie, v ktorom sa zaviazala zrušiť všetky kožušinové farmy do roku 2024. Hoci musí byť toto opatrenie ešte schválené v parlamente, očakáva sa, že väčšina politických strán túto myšlienku podporí.

Správu prijala veľmi pozitívne spoločnosť Humane Society International, ktorá už dlhodobejšie bojuje proti obchodovaniu s kožušinami. „Tento zákaz ušetrí zvieratá, ktoré by inak strávili svoj život v stiesnených a nehostinných podmienkach zatuchnutých klietok a utrpeli smrteľné poranenia spôsobené plynom alebo elektrickým prúdom,“ vyjadrili sa pre Dailymail.

Toto rozhodnutie ocenila aj Nórska skupina pre práva zvierat (NOAH), ktorá bojuje za práva zvierat už viac ako 30 rokov. Vníma to ako významný posun. Obchodovanie s kožušinami považuje za zastarané a kruté podnikanie, ktoré v dnešnej spoločnosti nemá miesto.

Samozrejme, niektorí ľudia priamo zainteresovaní do tohto „biznisu“, už až tak nadšení nie sú. „Sme úplne šokovaní,“ povedala Guri WormdahlNórskeho združenia chovateľov kožušiny. Podľa jej vyjadrenia funguje v Nórsku približne 200 kožušinových fariem, ktoré zamestnávajú okolo 400 ľudí, ktorí musia dodržiavať prísne pravidlá, aby sa zachovali dobré životné podmienky pre zvieratá. Ročný obrat predstavuje od 350 do 500 miliónov nórskych korún (t.j. 36 – 52 miliónov EUR).

Nórsko sa tak pridalo k ďalším 13-tim európskym krajinám, ktoré zakázali chov zvierat pre kožušiny. Činnosť fariem na výrobu kožušín z líšok v Nórsku vrcholila v roku 1939, tesne pred vypuknutím druhej svetovej vojny, keď bol tento severský národ najväčším svetovým producentom s takmer 20 000 fungujúcimi farmami. Zákazy už boli zavedené aj v Rakúsku, Bosne a Hercegovine, Chorvátsku, Dánsku, Holandsku, Macedónsku, Srbsku, Slovinsku, Anglicku. Zvažujú sa aj v Belgicku a Luxembursku. Bez prijímania osobitných opatrení sa zaobišli Nemci, Švédi a Švajčiari, ktorí majú zavedené natoľko striktné zákony v oblasti vysokého štandardu životných podmienok pre zvieratá, že automaticky znemožňujú chov zvierat pre kožušinu.

Ešte začiatkom roku 2017 bol tento zákaz potvrdený aj v Českej republike prijatím novely zákona o ochrane zvierat pred týraním. Zákaz by sa mal zrealizovať do roku 2019 a bude sa vzťahovať na líšky a norky, ktorých je ročne usmrtených okolo 20 000. To, či sa my na Slovensku dočkáme podobného scenára, je zatiaľ asi len vo hviezdach.

Zdroj: dailymail.co.uklivekindly.cozpravy.idnes.cz

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá