Nórsky miliardár, chce postaviť loď, aby zachránil oceán

  • Pre tento krok vyčlenil “leví podiel” zo svojho bohatstva.
collagex
Lise Åserud - NTB scanpix/foter.com
  • Pre tento krok vyčlenil “leví podiel” zo svojho bohatstva.

Kjell Inge Roekke je desiaty najbohatší muž v Nórsku s majetkom viac ako 2 miliardy dolárov. V rozhovore s novinami Aftenposen z Oslo, odhalil plány na využitie jeho majetku spôsobom, ktorý môže priniesť prospech spoločnosti. Chce financovať postavenie najmodernejšej lode, ktorá bude vykonávať morský výskum. „More pokrýva 70 percent povrchu Zeme a väčšina z neho nie je poriadne preskúmaná,“ povedal. Okrem iného, Roekkeho loď odstráni z oceánu až päť ton plastu denne a roztaví ho bez akýchkoľvek škodlivých emisií.

foto: foter.com

Cesta 55-ročného Roekkeho k bohatstvu je fascinujúcim príbehom. Narodil sa v malom meste na západnom pobreží Nórska. Kvôli dyslexii vypadol zo strednej školy a presťahoval sa do Seattlu, kde chcel chytať tresky a kraby. Potom sa u neho vyvinulo to, čo mnohí v Nórsku označujú ako „americké črty”, ktoré pomohli jeho podnikaniu, ale kvôli nim získali spornú reputáciu. Svoje bohatstvo získal tak, že kupoval staré lode a upravoval ich na priemyselné rybárske lode. Po tridsiatke sa vrátil do Nórska a rozhodol sa získať podiel na 173-ročnom nórskom konglomeráte, kúpil 40 percent jeho akcií a zlúčil ho s vlastnou skupinou Resources Group International.

Roekke je tiež známy tým, že má výbušnú náladu. „Je často veľmi očarujúci a priateľský,“ povedal v roku 2014 agentúre Reuters Steinar Dyrnes, novinár z Aftenposten, ktorý napísal biografiu o Roekkem .„Ale je tu aj ďalšia strana. Vie byť aj veľmi nahnevaný … to nie je nórske správanie.“ V skutočnosti Roekke strávil 23 dní vo väzení po tom, čo bol odsúdený za podplácanie, aby získal lodnú licenciu. Následne minul viac ako 3 000 dolárov nákupom pizze pre starých spoluväzňov. Ale zdá sa, že z Roekkeho štedrosti teraz budeme profitovať viacerí. „Chcem spoločnosti vrátiť väčšinu toho, čo som zarobil,“ povedal pre Aftenposten.„Táto loď je toho súčasťou. Myšlienka takejto lode sa vyvíja už mnoho rokov.“

Náklady na loď neboli zverejnené, ale bude zahŕňať všetko od námorných a lietajúcich dronov, cez poslucháreň až po obrovské množstvo laboratórneho priestoru. Zariadenie na palube lode umožní výskumníkom vykonať merania z atmosféry a tiež 6 000 m pod hladinou mora, ale aj až 20 m pod morským dnom.

Loď bude spravovaná organizáciou na ochranu prírody WWF a bude známa ako REV, čo je skratka pre Research Expedition Vessel (výskumné expedičné plavidlo). Jedným z jeho hlavných zameraní bude, ako sa vysporiadať s obrovským množstvo plastu, ktorý teraz pláva v mori. Roekke poskytol WWF úplnú nezávislosť čo sa misie týka.

zdroj: time.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech