NOVÁ ŠTÚDIA: Očkovanie nemusí byť jedinou cestou. Vedci prišli s prekvapivým objavom

  • Rastlinná vírusová látka thapsigargin (TG) sa javí ako účinná proti všetkým variantom SARS-CoV-2
  • Nová štúdia preukázala jej nepretržitú efektivitu aj so vznikom nových mutácií vírusu
  • Hľadanie nových spôsobov liečby COVID-19 je neustále vysokou prioritou všetkých vedcov
pjimage – 2021-11-28T103422.405
Ilustračný obrázok, Flora.on/Ana Júlia Pereira, Unsplash/@hakannural
  • Rastlinná vírusová látka thapsigargin (TG) sa javí ako účinná proti všetkým variantom SARS-CoV-2
  • Nová štúdia preukázala jej nepretržitú efektivitu aj so vznikom nových mutácií vírusu
  • Hľadanie nových spôsobov liečby COVID-19 je neustále vysokou prioritou všetkých vedcov

Vedci sa snažia nájsť všetky dostupné možnosti, ktoré by zničili vírus COVID-19. Vakcíny sú v súčasnosti jediným dostupným riešením, avšak nemusí to tak byť navždy. 

Vedci nedávno objavili v novej štúdii vysokú citlivosť SARS-CoV-2 a všetkých jeho variantov na rastlinnú vírusovú látku s názvom thapsigargin (TG). Práve tá by mohla v budúcnosti byť nádejou pri boji s koronavírusom. 

Úspešná v boji s novými variantmi 

Ako informuje portál Science Alert, nová účinná látka pochádza zo skupiny jedovatých rastlín známych tiež ako „smrteľná mrkva“. 

zdroj: flora.on/Ana Júlia Pereira

Najnovšia štúdia dokazuje, že látka TG preukazuje nepretržitú účinnosť pri vzniknutých nových variantoch ochorenia COVID-19. Už viaceré predchádzajúce štúdie tento fakt iba potvrdzujú.

V laboratórnych testoch sa ukázalo, že dávky látky TG podané jedincovi pred alebo počas aktívnej infekcie, utlmujú a účinne blokujú všetky varianty SARS-CoV-2. Ako informuje portál Jioforme, spúšťajú silnú a širokú obrannú odpoveď organizmu. 

Vedci vo svojom odbornom článku v Taylor & Francis Online tvrdia, že výsledky ich štúdie sú veľmi sľubné a v budúcnosti môžu byť obrovskou nádejou pre novú liečbu s koronavírusom. 

Dominancia variantu Delta 

Okrem účinnosti látky TG štúdia preukázala, že Delta variant sa šíri štyrikrát rýchlejšie ako variant Alfa a dokonca deväťkrát rýchlejšie ako Beta variant. 

zdroj: Unsplash/@fusion_medical_animation

„Naša nová štúdia nám poskytla lepší pohľad na dominanciu variantu Delta,“  informuje Kin-Chow Chang, profesor veterinárnej molekulárnej medicíny na University of Nottingham vo Veľkej Británii.

Vedci sú radi, že preukázali vysokú účinnosť látky TG a to aj voči doteraz najinfekčnejšiemu variantu Delta.

„Aj keď sme preukázali, že tento variant je jednoznačne najinfekčnejší a podporuje produkciu iných variantov pri výskyte viacerých chorôb súčasne, sme radi, že sme dokázali, že TG je rovnako účinný proti všetkým,“ píšu vedci v publikovanom článku.

Nová potenciálna liečba

Síce očkovanie značne znižuje riziko nakazenia SARS-CoV-2, no odborníci vedia, že existuje vysoký počet ľudí, ktorí nesúhlasia s touto formou liečby alebo majú iné dôvody, ktoré im to nedovoľujú.

zdroj: Unsplash/Mufid Majnun

Práve vďaka tomuto faktu je hľadanie spôsobov liečby ochorenia COVID-19 stále prioritou všetkých odborníkov, ktorí sa snažia bojovať proti pandémii, ktorá ochromuje svet. Nie je zatiaľ dokázané, že by látka TG bola účinná aj proti budúcim novším variantom, no výsledky sú veľmi sľubné. 

„Spoločne tieto výsledky poukazujú na antivírusový potenciál TG ako postexpozičného profylaktika a aktívneho terapeutického činidla,“ doplnil Kin-Chow Chang.

Ďalším krokom bude vytvorenie liečebných postupov z TG, na čo je, samozrejme, potrebný dlhší čas a viacero ďalších výskumov, ktoré musia overiť bezpečnosť tejto antivírusovej látky. 

Zdroje: Science Alert, Jioforme, Taylor & Francis Online, Nottingham

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá