Nová znepokojujúca štúdia nepoteší ľudí, ktorí prekonali náročný Covid. Riziko úmrtia je u nich zvýšené

  • Nová štúdia je pre mnohých znepokojivou
  • Ťažký priebeh Covidu údajne následne zvyšuje riziko úmrtia
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, unsplash/Mufid Majnun, unsplash/Mulyadi
  • Nová štúdia je pre mnohých znepokojivou
  • Ťažký priebeh Covidu údajne následne zvyšuje riziko úmrtia

Webmd informoval, že pacienti, ktorí prekonali ťažký priebeh COVID-19, majú podľa novej štúdie viac ako dvakrát vyššiu pravdepodobnosť, že počas nasledujúceho roka zomrú, než pacient, ktorí mali mierne príznaky, a než tí, ktorí neboli infikovaní.

Nová štúdia je rozšírenejšia

Výskum publikovaný v magazíne Frontiers in Medicine naznačuje, že závažný priebeh Covidu môže výrazne poškodiť dlhodobý zdravotný stav. V súvislosti s tým poukazujú na dôležitosť očkovania.

Štúdia ďalej zistila, že zvýšené riziko bolo evidované u pacientov, ktorí mali menej ako 65 rokov. Len 20 % pacientov s prekonaním závažného priebehu COVID-19, zomrelo na typické komplikácie po Covide, napríklad v dôsledku respiračného zlyhania. Zostávajúcich 80 % nebolo bežne spájaných s nákazou.

Predchádzajúca štúdia ukázala, že pacienti s ťažkým priebehom ochorenia Covid-19, ktorí sa následne uzdravili, mali podstatne vyššie riziko hospitalizácie v priebehu nasledujúcich šiestich mesiacov,“ cituje The Guardian profesora Arch Mainous z Floridskej univerzity, hlavného autora štúdie.

Nová štúdia sa rozšírila o skúmanie rizika úmrtnosti počas nasledujúcich 12 mesiacov.“

zdroj: unsplash/Mufid Majnun

Vyzývajú k očkovaniu

Vedci štúdiu realizovali sledovaním elektronických zdravotných záznamov 13 638 pacientov, ktorí podstúpili test PCR v rámci zdravotného systému Floridskej univerzity, pričom 178 pacientov malo vážne symptómy, 246 mierny alebo stredne závažný Covid-19 a zvyšok bol testovaný negatívne.

Všetci pacienti zaradení do štúdie sa z choroby zotavili a vedci tak následne sledovali ich výsledky. Štúdia zistila, že pacienti, ktorí sa počas nakazenia necítili dobre, mali v priebehu nasledujúceho roka výrazne vyššiu šancu úmrtia.

Keďže k týmto úmrtiam často dochádzalo dlho po prekonaní, rodiny blízkych ani lekári si situáciu nikdy nespojili s Covidom, píše The Guardian. Odborníci preto vyzývajú ľudí, aby po očkovaní siahli čo najskôr

Zdroje: Webmd, frontiersin.org, theguardian.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie