Nové batérie do smartfónov, ktoré vydržia 2-krát dlhšie prídu nasledujúci rok

  • Konečne! Modlitby boli vypočuté.
9657863733_a7550f16f6_k_1024
  • Konečne! Modlitby boli vypočuté.

Startup z USA sa chystá na trh vydať nový druh batérie, ktorý ponúkne 2-krát toľko výdrže ako lítium-iónových batérie využívané v súčasnosti. Zvýšenie kapacity u týchto nových kovovo-lítiových batérii bude možné vďaka komponentom, ktoré umožnia 2-krát toľko úložiska energie ako ich náprotivok vyrobený z lítium-iónu. Vývojári tvrdia, že ich technológia je bezpečná a rovnako trvácna.

S dvojnásobne hustotou energie môžeme vytvoriť batériu polovičnej veľkosti, ktorá má však rovnakú výdrž ako bežná lítium-iónová batéria. Preto sme sa rozhodli pre vytvorenie batérie, ktorá má rovnakú veľkosť ako jej náprotivok, no vydrží 2-krát dlhšie,“ hovorí Qichao Hu, výkonný riaditeľ startupu SolidEnergy.

solid-energy-battery

foto: ecomento.com

Výkonný riaditeľ, ktorý predtým pôsobil ako výskumník na MIT, založil SolidEnergy v roku 2012 s cieľom vytvoriť batérie bez anód. V nových batériách sa bude namiesto anód (elektródy využívané vo väčšine lítium-iónových zariadeniach) využívať oveľa tenšia kovovo-lítiumová fólia, ktorá dokáže udržať viac iónov, vďaka čomu bude vyššia výdrž.

Pre predstavu, pri použití vo smartfónoch by mala batéria SolidEnergy polovičnú veľkosť lítium-iónových batérii použitých v iPhone 6, avšak s väčším elektrickým nábojom – 2,0 ampérhodín, zatiaľ čo iPhone 6, má 1,8 ampérhodín.

Kovové lítium je už dlho predmetom štúdia z dôvodu svojej extra kapacity batérie. Niektoré zábrany však znemožňovali jeho využitie, bolo totižto náchylné k vytváraniu zlúčenín, ktoré zvyšujú odolnosť v batérii a redukujú životný cyklus komponentov. Výsledkom boli problémy s dobíjaním, krátke obvody a v najhorších prípadoch dokonca horľavosť elektrolytov, ktoré mohli viesť k výbuchu batérii.

mit-solid-energy-systems_0

foto: news.mit.edu

SolidEnergy tento problém vyriešilo vytvorením nehorľavej fólie, ktorá ku svojej funkcii nepotrebuje zohriatie. Fólia je navyše tenšia ako anód a chemicky modifikovaná tak, aby zabránila vyššie uvedeným negatívnym reakciám. Na týchto batériách je však najvzrušujúcejšie to, že už onedlho sa po celom trhu masovo rozšíria. Už v novembri sa dostanú na trh do dronov, následne sa v roku 2017 dostanú i na trh smartfónov.

A najambicióznejším cieľom startupu je dostať tento druh batérie do elektromobilov. Nie je to prekvapivé, keďže elektromobily spotrebujú oveľa viac energie ako smartfóny. To je však ešte hudba budúcnosti a startup si svoje dielo najprv musí vyskúšať na dronoch a až potom sa zistí, či je pripravený na trh smartfónov. Budem osobne rád, ak sa im to podarí. Dnes večer totižto opäť ako vždy musím nabiť svoj iPhone.

s6-edge-iphone-6-980x420

foto: slashgear.com

zdroj: sciencealert.com, zdroj titulnej fotografie: sciencealert.com

 

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech