V novom interaktívnom centre v Bratislave si môžeš vyskúšať vedu na vlastnej koži

  • Možno aj vďaka novému objektu Aurélium zistíš, že chceš byť vedcom.
aureliumcover
facebook.com/pg/aureliumnv/aurelium.sk
  • Možno aj vďaka novému objektu Aurélium zistíš, že chceš byť vedcom.

Zdá sa, že deti zo Západného Slovenska môžu pokojne odložiť svoje PlayStation a naplno sa oddať pokusom a testovaniam v novom zážitkovom centre  plnom vedy. Ide o komplex s názvom Aurelium, ktorého názov vychádza z mena známeho slovenského fyzika Aurela Stodolu. Centrum je rozdelené do šiestich okruhov, ako je technika, svetlo, optika, chémia, elektromagnetizmus aj matematika alebo spolužitie človeka a prírody. Súčasťou projektu je dokonca aj 3D kino a akustický fablab.

zdroj:aurelium.sk

Toto zážitkové centrum nie je ani zďaleka určené len pre školské výlety a mamičky s deťmi. Prídu si tu na svoje zrejme všetci ľudia, ktorí sa aspoň náznakom zaujímajú o fyziku, biológiu alebo jednoducho svet okolo nás. Pri niektorých atrakciách budete musieť spolupracovať viacerí, iné sú aj pre jednotlivca. Vyskúšať sa tu dá napríklad elektrický smog alebo sa pozrieš na to, kde na tele máš najvyššiu teplotu. Skúsiť si môžeš aj prácu s mikroskopom alebo funkcie motorov.

zdroj fotografie:aurelium.sk

Jedno z najzaujímavejších je oddelenie optiky a svetla, v ktorom sa dozvieš všetko o fungovaní zraku, dotkneš sa plazmových gulí alebo si pozrieš pár optických klamov. V susednom elektromagnetizme zase natrafíš na unikátne hologramy. Mnohých určite zaujme aj Teslov svet a jeho slávna objímka. Tú predvádzajú zvyčajne pre väčšie skupiny, spolu s malou laserovou šou, ktorá sa odohráva na prototype auta.

Aurélium u nás vzniklo vrámci projektu Popularizácie vedy a techniky pod záštitou Centra vedecko-technických informácií. Toto ihrisko pre nádejných vedcov bolo spolufinancované zo zdrojov Európskeho fondu a jeho presná cena je 2 489 083,33 € bez DPH.

Podľa ministra školstva je podpora vedy jedným z hlavných cieľov predsedníctva Slovenska v Rade EÚ, aj preto vznikne podobných projektov ešte viac aj mimo Bratislavy. „Chceme pomáhať mladým vedcom aj tým, že budeme vytvárať projekty, výskumné výzvy, kde sa budú môcť hlásiť,“ povedal šéf rezortu školstva- Peter Plavčan pre portal dobrenoviny.sk

Jedným z hlavných cieľov Aurelia je deťom, ale aj dospelým, viac priblížiť a spopularizovať vedu. Predsa len je určite efektívnejšie vidieť triky s magnetizmom na vlastné oči, ako o ňom len čítať a skreslene si ho predstavovať. Možno aj vďaka Aureliu vyrastie na Slovensku viac šikovných vedcov, ktorí dúfajme neodídu za hranice. Ak máš chuť Aurelium navštíviť, nájdeš ho v Bratislave na ulici Bojnická 3 v areáli Matador. Vstup je zdarma. :)

zdroj:aurelium.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá