Nový COVID automat: Slovensko nebude mať od budúceho týždňa ani jeden oranžový okres. Takmer celá krajina je čierna

  • Nový covid automat od 15. novembra prináša viacero čiernych okresov
  • Bratislava ostáva naďalej v červenej farbe
  • Košice prešli do čiernej farby, do tretieho stupňa ohrozenia
covid automat 15.11
korona.gov.sk
  • Nový covid automat od 15. novembra prináša viacero čiernych okresov
  • Bratislava ostáva naďalej v červenej farbe
  • Košice prešli do čiernej farby, do tretieho stupňa ohrozenia

Od pondelka 15. novembra prejde do čiernej fázy viacero okresov. V oranžovej či zelenej fáze sa nenachádza už ani jeden okres.

Novú mapu okresov zverejnila oficiálna stránka Korona.gov.sk.

Tento týždeň boli v oranžovej farbe posledné dva okresy. Bola to Šaľa a Komárno. Od budúceho pondelka sa však aj tieto okresy posunú do červenej farby, teda to prvého stupňa ohrozenia. Bratislava ostáva aj naďalej taktiež červeným okresom. 

Košice I – IV, rovnako ako Košice – okolie, prechádzajú od pondelka do čiernej farby. Čo pre kraj znamená zatvorenie reštaurácií, fitnescentier či ubytovacích zariadení.

V čiernej fáze budú nasledovné okresy: Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Brezno, Bytča, Čadca, Detva, Gelnica, Humenné, Ilava, Kežmarok, Košice I – IV, Košice – okolie, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Levice, Levoča, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Medzilaborce, Michalovce, Martin, Námestovo, Nové Mesto nad Váhom, Nové Zámky, Partizánske, Piešťany, Poltár, Poprad, Považská Bystrica, Púchov, Rimavská Sobota, Senica, Snina, Sobrance, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Topoľčany, Trebišov, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Veľký Krtíš, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Zvolen, Žarnovica a Žiar nad Hronom.

Do II. stupňa ohrozenia, teda to bordovej farby spadajú tieto okresy: Malacky, Skalica, Myjava, Pezinok, Trnava, Senec, Galanta, Nitra, Zlaté Moravce, Hlohovec, Prievidza, Trenčín, Žilina, Dolný Kubín, Ružomberok, Revúca, Rožňava, Prešov, Sabinov (19)

V červenej farbe zostáva už len Bratislava I – V, Dunajská Streda, Komárno a Šaľa.

Platné opatrenia

Ak je tvoj okres červený, v interiéroch vrátane prostriedkov verejnej dopravy a taxíkov je povinný respirátor. V exteriéri platí povinné prekrytie horných dýchacích ciest respirátorom, rúškom, šálom alebo šatkou na hromadných podujatiach.

V červenom okrese sa v režime „zaočkovaní“ alebo OTP v exteriéri reštaurácie naješ bez kapacitných obmedzení, interiéri zas môžu byť 4 osoby pri jednom stole alebo osoby z jednej domácnosti; v interiéri rozostup stolov najmenej 2 metre. V prípade režimu „základ“ je povolený okienkový predaj a rozvoz.

Ak patríš do bordového okresu, v interiéroch vrátane prostriedkov verejnej dopravy a taxíkov je povinné mať prekryté horné dýchacie cesty respirátorom.

V bordovom okrese sa v režime zaočkovaných môžeš v exteriéri reštaurácie stravovať bez kapacitných obmedzení. V interiéri sú povolené 4 osoby pri jednom stole alebo osoby z jednej domácnosti, pričom je nutný rozostup stolov najmenej 2 metre a konzumácia len posediačky.

V režime OTP sa v bordovom okrese povoľuje len exteriér bez kapacitných obmedzení, s rozostupom stolov v exteriéri najmenej 2 metre. V režime základ je povolený len okienkový predaj a rozvoz.

Ak sa nachádzaš v čiernom okrese, v interiéroch vrátane prostriedkov verejnej dopravy a taxíkov je povinné mať na nose aj ústach respirátor. V exteriéri platí povinné prekrytie horných dýchacích ciest, a to buď rúškom, respirátorom, šálom, alebo šatkou, ak ste od cudzích osôb menej ako dva metre.

V čiernom okrese je povolený len predaj zabalených jedál so sebou alebo prostredníctvom donáškovej služby. Fitness centrá aj hotely sú v čiernych okresoch zakázané pre všetky režimy.

Zdroj: Korona.gov.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá