Nový počítačový čip je takmer celý z dreva!

  • Elektronické zariadenia sa stávajú zastaranými čoraz rýchlejším tempom a e-odpad je stále veľkým problémom. Teraz sme však o krok bližšie k biologicky rozložiteľným gadgetom. Vedci vyrobili počítačové čipy, ktoré sú skoro celé z dreva.
image_1445682899.jpeg
  • Elektronické zariadenia sa stávajú zastaranými čoraz rýchlejším tempom a e-odpad je stále veľkým problémom. Teraz sme však o krok bližšie k biologicky rozložiteľným gadgetom. Vedci vyrobili počítačové čipy, ktoré sú skoro celé z dreva.

 

Vedci z Univerzity Wisconsin-Madison spojili svoje sily s laboratóriom Amerického ministerstva poľnohospodárstva a výsledok ich spolupráce je rozhodne zaujímavý. Väčšinu veľkosti počítačového čipu zaberá podporná vrstva, ktorá vlastne len drží samotný čip. Výskumný tím túto normálne nerozložiteľnú vrstvu nahradil celulózovou nanovlákninou (cellulose nanofibril – CNF), ktorá je pružná, na báze dreva a hlavne biologicky rozložiteľná.

 

Zhenqiang (Jack) Ma 

 

„Teraz sú čipy tak bezpečné, že ich môžete dať do lesa a huby ich rozložia,“ hovorí profesor Zhenqiang (Jack) Ma, ktorý vedie tím. „Stanú sa rovnako bezpečné ako hnojivo.“

 

Jedným z veľkých problémov tohto riešenia bol však fakt, že drevo sa podľa vlhkosti ovzdušia rozpína alebo zmršťuje. Tím však prišiel s riešením. Stačí prelakovať vrstvu CNF epoxidovým náterom a hneď je odolnejšia voči vode. Okrem odvádzania vlhkosti je CNF vďaka povlaku hladšia.

 

 

Výsledkom je „zelený čip“, ktorý je lacnejší a menej toxický, ako materiály používané v elektronike v súčasnej dobe. Nové čipy obsahujú 5 500 krát menšie množstvo polovodičov, ale ich výkon zostal rovnaký. Každý kúsok pomáha, keďže dnes zahlcujeme skládky vyhodenými telefónmi, z ktorých do pôdy presakujú nebezpečné chemikálie ako napríklad arzenid gália (GaAs). Táto nová technológia by mohla viesť k napríklad celým telefónom vyrobeným z materiálov založených na dreve.

 

Väčšina telefónov, tabletov a ostatných prenosných zariadení je vyrobená z materiálov, ktoré nie sú biologicky rozložiteľné a sú toxické k prostrediu. Okrem toho sa v dnešnej dobe gadgety stávajú zastaranými veľmi rýchlo, čo nabáda ľudí aby sa čím skôr zbavili starej verzie a kúpili si tú najnovšiu. Ale využívanie čipov, ktorých väčšina je vyrobená z materiálov založených na dreve, môže v budúcnosti viesť k zariadeniam, ktoré majú menší dopad na prírodu. A to je len a len dobre!

 

zdroj: gizmodo.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech